Akıllı otomobillerde Nokia teknolojisi!

Üzerindeki cep telefonu yükünü Microsoft'a devreden Nokia, şimdi biraz daha büyük bir iş peşinde...

  • Cem Şancı
Akıllı otomobillerde Nokia teknolojisi!

Google ve yatırımcı Elon Musk, sürücüsüz otomobiller için birbiriyle yarış halindeyken, Nokia da kendi teknolojileriyle akıllı otomobil pazarına giriyor.

Mobil telefon bölümünü Microsoft'a satan Nokia, yeni yatırım alanı olarak kendine akıllı otomobilleri seçti. Dijital iş planına, akıllı otomobil teknolojileri gelitirmek için 100 milyon dolarlık yatırım koyan Nokia, bu sayede, telefonlardan sonra otomobillerimize girecek gibi görünüyor. Projenin ismi ise, Connected Cars adını taşıyor.

Elindeki mobil iletişim patentlerini otomobillere yönlendirecek gibi görünen Nokia, yeni faaliyet alanıyla birlikte otomobillerin internete bağlı birer iletişim merkezi haline gelmesini sağlayacak. Nokia şimdiden, Microsoft, Yahoo ve Amazon için, HERE Maps servisiyle harita verileri sağlıyor. Here Maps, şirketin Microsoft'a geçmeyen 3 biriminden biri. Görünüşe göre firma, bundan sonra tüm birikimini otomobillerin akıllanması için kullanacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Nokia eğer varsa işin içinde o iş bilin ki olmuş demektir(ama tamamiyle kendi bilgisiyle ve teknolojisiyle wp8 sistemli lumialar gibi değil yani) yakındır o zaman kendi kendini süren arabalar görmemiz.

Oohooo Nokia akıllı araba işine girerse gör eğlenceyi, telefondan arabayı kıtalar arası kontrol ederiz artık

3 birim dediniz de diğer birimler hangisi? bilmediğimden soruyorum kusura bakmayın

@07 May 2014 19:23 Bildigim kadariyla, Telekom alt yapilari ve iletisim servisleri, konum ve harita hizmetleri, yazilim ve multimedia servisleri. Bunlari Nokia kendisi sunuyor, microsoft'a gecmedi, hatta Nokia harita hizmeti windows telefonlarda ucretsiz olsa da Microsoft'un hic bir hakki yok.

Nokia varsa sıkıntı yok

Bana nedense CarPlay'ı hatırlattı. Tuhaf

Guldurmeyın dev sırketı sacma hayaller pesınde surukleyıp batırdılar yok parasına sqttılar telefon ayagını bunuda elıne yuzune bulastırır bu adamlar

Şu şirketleri şahıs gibi görme huyunuzdan vageçin bence.Ooo Nokia ise yapar eder sonuçta biçok müdür ve yönetici değiştiren firmalar bunlar ve her gelenin kendi düşüncesi ve görüşü var işin başına gelen şahıslar şirket hakkında olumsuz kararlarda alabilir.

@07 May 2014 22:27 sen yenisin galiba ?

Android. Android. Android.

Anlasilan eldeki sermayeyi de yiyip kalani apple yada google'a satacaklar.

00:26 bu kadar fanboy olma yeniliklere farklı görüşlere açık ol.

çevrimiçi araba ağı :D,

Sen de yorum yaz