Akıllı telefon kavramı yenileniyor

Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note 5 akıllı telefon kavramını yepyeni bir düzleme taşıyor.

Akıllı telefon kavramı yeni Galaxy'lerle yenileniy

En iyi mobil cihazlar teknoloji üzerine değil, insan üzerine kurulur ve günümüzde akıllı telefon kullananlar ne video editlemek ya da yüksek kalitede eğlencenin tadını çıkarmak için masaya bağlı kalmak ne de deneyimlerini online olarak arkadaşlarıyla paylaşırken standartların altında bir kaliteye razı olmak zorundalar. Çünkü özel anlar, hak ettiği biçimde paylaşılmadıkça anlamını yitirir. Bugün, mobil cihazların, zamanında dizüstü ve masaüstü bilgisayarların sunduğu kalite ve performansı ortaya koyan, gerçek birer çoklu medya santrali olması bekleniyor.

Çok daha net fotoğraf ve videolar

Samsung'un en yeni cihazları Galaxy S6 edge+ and Galaxy Note5, bu yüksek beklentileri, fazlasıyla karşılıyor. İkisi de ekran boyutunda büyümeye giderken (5.7 inç), mobil eğlence deneyimini zenginleştiren özelliklerle donatıldı. Mobil cihaz kameraları, artık sadece hareketsiz fotoğraflar ve selfie anlamına gelmiyor. Giderek daha fazla kullanıcı, sosyal ağlarda kendi düzenlediği videoları paylaşıp, canlı yayın servisleri aracılığıyla videoları online izleyebiliyor. Peki, Samsung bu yeni trende nasıl yanıt veriyor? Elbette, her zamankinden daha iyi video özellikleri sunarak.

İnsanların akıllı telefonlarıyla daha fazla şey yapabilmelerine yardımcı olmayı hedefleyen Samsung, kullanıcıların videoları sadece daha kolay paylaşmalarını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sunduğu özeliklerle bir profesyonel gibi film çekebilme kabiliyeti de kazandırıyor. Örneğin; video kaydı sırasında kamerayı daha az titretmenizi sağlayan "Titreşimsiz" özelliği, bu kabiliyetlerden biri. Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note5, video dijital imaj stabilizasyonu (VDIS) özelliğini barındıran gelişmiş bir ön kameraya sahip. Diğer bir deyişle kamera, kusursuz bir selfie video için yüzünüzü tespit ederek daha az titretmeyle ekranın merkezinde tutuyor. Bu sırada arka kamera, VDIS ve OIS (Optik İmaj Stabilizasyonu) özelliklerinin gücünden yararlanarak daha sabit, daha az hareket bulanıklığı içeren videolar kaydedebiliyor.

VDIS ve OIS kombinasyonu kayıtlarınızın kalitesini arttırırken, kamerada yer alan Video Clip modu videoya yaratıcı bir etki katmanıza imkan tanıyor. Artık, elinizin altında videolarınızı güçlendirecek Kolaj, Ağır Çekim ve Seri özellikleri mevcut. En iyi kısmı ise, bu özelliklerin otomatik olarak cihazınızda yer alması ve başka bir uygulama indirme ihtiyacını ortadan kaldırması.

Kolaj Modu ile seçtiğiniz mizanpaja göre iki ya da dört farklı videoyu tek bir video klipte birleştirebilirsiniz. Arka kamera ile Ağır Çekim modu otomatik olarak normal videonun yanı sıra farklı hızlarda üç ağır çekim video üretecek. Seri Modu, karmaşık bir düzenleme (edit) süreci olmaksızın çok sayıda kısa klibi tek bir videoya dönüştürmenize yardımcı olacak.

Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note5'lerdeki "Kamera" uygulaması, Canlı Yayın modunu da içeriyor. Canlı Yayın modunu seçip rehberinizdeki insanları videonuzu izlemeye davet edebilirsiniz. Davet ettiğiniz herkes, Youtube aracılığıyla kendi cihazından (cep telefonu, PC ya da TV) yayınınızı izleyebilir. Dilerseniz, "herkese açık" seçeneğini tercih ederek yayını e-mail yoluyla ya da sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

Mükemmel Görüntü

Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note5, sunduğu şu özelliklerle gelişmiş bir kamera sistemi vadediyor: Hızlı Başlatma (Anasayfa butonuna çift tıklayarak kameranın bir saniyeden az sürede açılmasını sağlayabilirsiniz), Otomatik Gerçek Zamanlı Yüksek Dinamik Aralığı (HDR), ve Akıllı Optik Görüntü Sabitleme (OIS)... 16MP OIS arka ve 5MP ön kamera, iki önemli güncelleme sayesinde daha iyi fotoğraflar çekiyor. Bu güncellemelerden biri düşük ışıkta hareketli objelerin bulanıklığını minimize eden "Net" fotoğraf fonksiyonu. Kamera, net bir fotoğraf üretmek için daha kısa pozlamayla iki ya da üç fotoğraf çekerken, hareket bulanıklığı ve titrek el etkisi azaltılıyor.

Bir diğer büyük güncelleme ise filtre kontrolleri... Bu kontrolleri filtrenin ve 'vignette' efektlerinin güçlü yanlarını belirleyerek kendi tarzınızi yaratmak için kullanabilirsiniz. Daha önceden yüklenmiş filtrelere, Samsung Galaxy Apps store'undan yenilerini ekleyerek fotoğraflarınıza eşsiz bir görünüm kazandırmanız mümkün.

Hiçbir şey kaçırmayın

Galaxy S6 edge+ ve Galaxy Note5, sadece yaratıcılığa imkan veren bir eğlence aracı olmakla kalmıyor, sizi çok daha üretken de kılıyor. Artık, bilgisayarınızda çalışırken telefonunuza gelen bildirimleri doğrudan bilgisayarınızın ekranında görebiliyorsunuz. Her zil sesi ya da titreşim duyduğunuzda telefonunuzu kontrol etme ihtiyacı da böylece ortadan kalkıyor. Her iki telefon da akıllı telefonunuz ile bilgisayarınız ya da tabletiniz arasında kusursuz bağlantı kurulabilmesi için geliştirilmiş SideSync özelliği sunuyor. İlk seferde manuel olarak eşleştirdiğiniz bağlantı, bir sonraki bağlantılarda otomatik olarak eşleşiyor.

SideSync, telefonunuz sessizdeyken sizi gelen bir çağrı konusunda bilgilendiren bir "pop-up çağrı penceresi"ni de içeriyor. SMS aldığınızda, ellerinizi klavyeye götürüp doğrudan PC'nizin ekranından yanıt verebiliyorsunuz.

SideSync'in bir yeni özelliği de iki yönlü dosya paylaşma. Bu özellikten yararlanarak; kolayca sürükleyip bırakma olanağıyla dosyaları telefonunuzdan bilgisayarınıza – ya da tam tersi- taşıyabilirsiniz. Telefondan bilgisayara paylaşımda, kontrol panelinde yer alan "Telefon Ekranı Paylaşma" menüsünü seçerek, yansıtılan telefon ekranını görüntüleyebiliyor ve dosyaları telefonunuzdan PC'nizdeki dilediğiniz bir klasöre aktarabiliyorsunuz. Dosyaları telefonunuzdan PC'nize sürükleyip bıraktığınızda, dosyalar SideSync klasöründe depolanıyor. Kurulum ise kolay ve ücretsiz. PC için SideSync'i www.samsung.com adresinden indirebilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Anlatmaya çalıştığımız şu samsung telefonlar çok iyi ama yazılımı berbat. Diyelim ki note 5 te ios olsa(olmaz ama olsa diyorum) telefon uçar uçmaklada kalmaz çoğu yüksek kalitede oyunu oynayabilirsiniz yani. Yazılım işini samsung yapmasın. Başka firma ile anlaşıp yaptırsın.

@03 Ekim 2015 22:27 isteyen istediği işletim sistemini seçse ne güzel olurdu. Her donanım her işletim sistemiyle uyumlu olsa seçim kullanıcıya bırakılsa ..

Samsung alıp cm rom atıyorum donanımından tam anlamıyla faydalanıyorum. Yazılım için touchwiz gerçekten ağır. (Cihazım s3)

Kusura bakmayın ama şöyle bir gerçekte var ; Samsung daki özellikler iOS da yok. ( Yazılım Olarak ) Daha rehberde toplu kişi silme özelliği olmayan bir sistem ile Samsungdaki Android OS ve TouchWiz i karşılaştırmayın..

samsung reklamı sadece bu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir