Alcatel-Lucent, mobil ortamda bu hıza ulaştı

Alcatel-Lucent lightRadio ile Metrocell mimarisinde 100Mb/s'lık mobil hıza ulaşıldı!

Alcatel- Lucent Global  Mobil Teknolojiler Başkanı Wim Sweldens LTE ve 4. Nesil iletişim teknolojisindeki gelişmelerin ele alındığı ve deneyimlerin paylaşıldığı  "LTE Forum 2012"ye, "Mobil Şebekelere Dair 5 Tartışma Konusu" başlıklı sunumu ile katıldı.

Sweldens, günümüzde, özellikle artan video talebinden dolayı çok yüksek miktarda veriyi anında iletecek ve kullanıcı deneyimini arttıracak bir mobil teknolojiye ihtiyaç duyulduğunu, bunu  sağlayacak teknolojinin LTE olduğunu söyledi.

LTE ile bugünkü mobil iletişim hızının çok üzerine çıkılarak 100 Mb/s'lik bir hızın mümkün hale geldiğini vurgulayan Sweldens, Alcatel- Lucent'in LTE ile 100Mb/s hızı aşan lightRadio çözümünü tanıttı.

Light Radio'nun bugünkü baz istasyonlarına göre çok küçük hacimde, çok daha az enerji harcayan, dolayısıyla çok daha az emisyon yaratan ve kolaylıkla monte edilebilen bir yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Sweldens, LTE teknolojisi ve lightradio ile bugün yaşanan veri transferindeki hız düşüklügü, kesinti, mobil cihazların etkili kullanılamaması gibi sorunların ortadan kalkacağını, şehir içinde yaşanan baz istasyonuna yer bulma probleminin sona ereceğini söyledi.

Sweldens, Metrocell mimarisinde kullanıldığında lightRadio ile bugünkü baz istasyonlarının çok üzerinde bir kapasitenin çok daha az yatırımla, en iyi kapsama alanını sağlayacak şekilde ve çevreye etkiyi minimuma indirerek sağlanacağını ve aynı çözüm ile 2G-3G ve 4G'nin birlikte kullanılabileceğini belirtti.

Konuşmanın ardından medya mensupları ile yapılan deneyde dünyada ilk kez  Metrocell mimarisinde lightRadio ile 100Mb/s hızı aşıldı.

Deney sonrası soruları yanıtlayanSweldens, Türkiye'nin 4. Nesil (4G) teknolojisinin avantajlarından vakit geçirmeden  yararlanmaya başlaması gerektiğini belirterek; servis sağlayıcıların halihazırdaki şebekelerine paralel olarak yeni nesil 4G teknolojilerini  test etmeye  başlayabileceklerini ve 4G'ye özel yeni uygulamalar geliştirebileceklerini ifade etti. Sweldens  Alcatel- Lucent'in bugünden 4G teknolojisini uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

vayyyyyyyyy alcatel işte ya :D telefonları bile düzgün çalışmıyordu bunların ben güvenmiyorum.

Turkcellde 20 kb/s.Yorum yok.

biz hala ttnet 8mbit :)

100 Mb/s' e kadar - 8gb 89TL. Ne karlı iş ama !

siz bu hızla

siz bu hızla turkcelli karşılaştırmaya başlayın hemen.Sanki dünyanın bütü ülkeleri 100 mbps kullanıyor tek türkiyede yavaş.Tamam burası pahalı alt yapaı yok ama hemen konuyuda türkiye ile çarpıtmayın

vodofone 96kbpm/s diyecegim yok

Burada olsa parçalarlar...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir