AMD'den çok özel bir işlemci: 7 Ghz hayal mi?

AMD'den gizemli bir işlemci: Phenom II X4 42 Black Edition TWKR hazır, ama siz alamazsınız...

AMD'den çok özel bir işlemci
AMD Phenom II X4 42 Black Edition TWKR'dan sadece 100 adet var

AMD'nin en güçlü işlemcisi olan bu yeni ürün, özellikle overclock hastaları için tanrı vergisi denebilecek bir işlemci. Ancak küçük bir problem var, bu işlemciden sadece 100 adet üretildi! AMD'nin açıklamasına göre bu işlemci uç noktada overclock yapanlar için üretildi. Çok güçlü, hatta sıradışı soğutma sistemleriyle birlikte overclock edildiğinde performans bariyerlerini darmadağın edeceği söyleniyor.

AMD Phenom II X4 42 Black Edition TWKR'dan sadece 100 adet var
Mühendislik örneği olduğu söylenen ve sadece 100 adet bulunan bu müthiş işlemciler, şık bir ahşap kutu içerisinde geliyor. 45 nm Deneb çekirdek üzerine kurulu ve 8 MB önbelleğe sahip işlemcinin standart hızı 2.0 Ghz. AMD'nin hakkında teknik detay vermekten kaçındığı işlemci daha yüksek voltaja dayanabiliyor ve piyasadaki diğer işlemcilerin hepsinden daha hızlı çalışabiliyor.

İşlemci gerçek ama siz alamazsınız; biz de...

Burada bizi de okuyucuyu da çatlatan şey, işlemcinin maksimum hızının belirtilmemiş olması. Ancak bu hepsinden daha iyiyse, benzer işlemcilerin 6.89 Ghz'yi sıvı nitrojen yardımıyla gördüğünü hatırlatalım.Bundan ötesi artık 7 Ghz olacaktır. İş, eline bu işlemcilerden birini geçirebilen bir overclock hastasının bu hıza ulaşmak için gerekli soğutma tertibatını kurması.


"Peki nasıl ediniriz bu işlemciyi?" dediğinizi duyar gibiyiz. Sadece 100 tane olduğu için, AMD yaptığı açıklamada yüklü bir banka hesabının bile size bunlardan bir tanesini garanti etmeyeceğini söylüyor. Tanınmış overclock ustalarına verilen işlemcilerden biri için ille de başvurmak isterseniz AMD'nin Twitter sayfasını ziyaret edip şansınızı deneyin. Bu arada aklınız işlemcinin adındaki 42'ye takıldıysa Douglas Adams'tan Otostopçu'nun Galaksi Rehberi isimli kült eserinde, 42 hayatın anlamı demekti.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Surat felakettir :D Ben notebooka sogutucu fan bulamiyorum kaldiki sivi nitrojen bulacam oylemi :D Alan alsin bize helal olsun diyelim.

bize gelsin tavana vurur performansı:))

Vay be! 1 tane de ben alsam ne havam olur ama. Tabi dünyada ki 100 şanslı kişiden biri olmak zor ama, olsun.

tamam 7 ghz gördü deyelim ne olcak yani amaç ne kuş mu tutucak bırakın buişleri allasen ya...

AMD yine rahat durmuyor overclock falan tüketicilerin ilgisini çekiyor. Şu anda ben ciddi derecede merak ettim AMD'nin ürettiği işlemci 7 GHz'i aşabilecekmi? AMD'nin de en çok bu yönünü seviyorum. Öyle işlemciler üretiyorki ileri düzeydeki kullancıların özellikle elektronik ile ilgilenenlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

oha!7 ghz süper!!bakalım amd'nin bu atağına intel ne cevap vercek işler kızışıyor!11

1 kaç yıl içinde millet bunları takmaz bile niye fazladan para vereyim ki...

amd phenom IIX4 955 ile 7 ghz barajını çoktan geçti

http://www.ripping.org/database.php?cpuid=961

amd aştı kendini artık intelin işlemcileri tarih oluyor yavaş yavaş. intel ne harekette bulunacağını şaşırdı resmen laptoplarda yeni neo işlemciler ile olağan üstü sistem stabilite ve başlangıcı masa üstlerinde inanılmaz derecede düşük ısıya sahip 3.0 ghz x2 ve x4 işlemciler bunun dışında sıvı soğutma ile 7. ghz diye direten hız delisi ürünleri ile şimşekleri üstüne çekmeyi başarmış durumda. tabiki şuanda 3.0 ghz barajını aşmanın tam sınırındalar normal işlemcilerde 3.0 ghz x2 ler 28 - 26 ( yeni nesil x2 ler için geçerli ısı değerleri ) 4 çekirdeklilerde 35 derece değerleri stok fanlar ile gayet mükemmel. serin ve seesiz sloganını temsil eden teknolojinin 4. versiyonu ile 3 ghz barajının çok üstüne çıkabileceklerine inanıyorum.

intelin step by step özelliği amd teknolojisi kadar iyi bir çözüm oluşturamadı nedense. yüksek saat hızına sahip olmayan core2 serisi bile en düşük 36 derecelerde seyrediyor. intelin teknolojisi iyi deniyor evet iyi ama hangi anlamda iyi eski teknolojik gelişmeleri harmanlaryıp tekrar tekrar ısıtıp sunma konusunda çok uçuk bir teknolojiye sahip oldukları kesin.

biz niye sahip olamıyoruz yaa D:

amd phenom III cıkarsa bence, afaki işlerle ugrasmasa daha iyi gibi; intelin i7 işlemcileri yürüdü gitti çünkü..

Allah Amdyi başımızdan eksik etmesin, intelin eline kalsaydık zamanında 64bit işlemci dahi çıkarmayacaklardı bırakın çift çekirdeği. Çıkaracak olsa bile o zaman çıkarmayacaktı aradan 5-10 yıl geçecek öyle çıkacaktı olan bize olacaktı.

Zaten, benim düşüncem tabiki, 3.2 ve hadi en falza 3.5 GHz.'in üstünü zorlamayacaklardır. Bence teorikte mümkünse de, uygulamada ısınma, boyut ve malzeme gibi nedenlerden pek kullanılabilir gözükmüyor. Mümkün olması için sıvı soğutma, fan veya kuru buz gibi sistemlerden daha farklı ucuz ve yer kaplamayan sistemlere ihtiyaç var. Yine bence, Intel geçmeyi zaten düşünüyordu ama işin ucunda para var, mümkün olduğu kadar uzatmayı düşünüyordu eski teknolojiyi. Ama AMD, Intel ile başa çıkabilmek için 64 Bit'e erken geçince mecburen geçti. AMD'nin 64 Bit'e geçmesinin sebebi ise az da olsa işlemciyi hızlandırmaktı. AMD geçince Intel'de mecburen erken geçmek zorunda kaldı (sizce hala normal işlemcilerin üretilme sebebi sizce ne olabilir, AMD'de saf 32 Bit işlemci kalmamışken, yanlış bilmiyorsam Intel'de hala saf 32 Bit işlemci var). AMD çift çekirdeğe geçince de, Intel önce sanal çekirdeği bıraktı, çift çekirdeğe geçti, baş edemeyincede hem çift çekirdek hem de sanal çekirdeğe geri döndü. Neyse, asıl konuya döneyim; teknolojide büyük bir değişiklik olmadığı sürece, bence çekirdek sayısı artarken orta düzey işlemciler 2 GHz., yüksek düzey işlemciler 3-3.5 GHz. hızında devam edecektir. En azından önümüzdeki 10 sene için böyle olacağını düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir