AMD'den daha da ucuz atağı geliyor!

Bu işlemci pek güçlü olmayacak ama kendi müşteri kitlesi için ilaç gibi gelecek! İşte yeni AMD...

  • Ali Güngör

Çok çekirdekli işlemcilerin gittikçe yaygınlaştığı, hatta çift çekirdekli işlemcilerin standart halini aldığı günlerdeyiz.

Ancak bu kadar çok çekirdek içerisinde, sayı ne kadar artarsa artsın ihtiyaçları çok yüksek olmayan kullanıcılar var. Bunlar için tek çekirdekli işlemciler gayet yeterli. Bu müşteri kitlesi de mümkün mertebe ekonomik işlemciler satın almak istiyor. İşte bu yüzden hem Intel, hem de AMD tek çekirdekli işlemci üretimini bırakmak bir yana, yeni modeller piyasaya sürüyor.

AMD 2010'un son çeyreği için Sempron 150 isimli 45nm tek çekirdekli, 2.9GHz işlemcisini piyasaya sürecek. 1MB önbeleğe sahip olan bu işlemci AM3 anakartlarda kullanılabilecek ve DDR3-1006 destekleyecek. Çok ucuz olması beklenen işlemcinin fiyatı henüz açıklanmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Normal bir ev kullanıcısı için çok iyi bir işlemci fakat benim için değil :D

10 dolar olsun bir alana bir bedava olsun :)

bana numune geldi gerçeği 50 tl civarı

Intelin oktan atom işlemcilerinden iyidir.Lanet işlemcili bilgisayarları 1000tl ye satıyorlar(laptop,eee pc gibi)

benceyanlış söylüyorsunuz chip dergisi.Çünkü 1 çekirdek işletim sistemi 1 çekirdek firewall 1 çekirdek anti virüs 1 çekirdek internet explorer 1 çekiğrdekte h.264 codec için olsa eder size 5 çekirdek

Sonuna kadar AMD...

Çok ezikmiş ya bari çift çekirdekli olsaymış güzel olurmuş baya

yararsız bir karar olmuş,madem yapacaksınız çift çekirdeklisini yapın o maliyetle adam tereddütte kalacağına direk alsın..

Ben eskimi eski sempronumdan gayet memnunum, ah birde photoshop cs5 i açsa. (neyseki adobe bu sorunun üzerinde çalışıyor)
Bu yeni işlemciyi eski sempronlara uyumlu anakartlarda kullanabilir miyiz.

12.38 eski anakartında bu işlemciyi kullanman mümkün değil.sizin anakart ya 754 yada 939 sokettir.bu işlemci ise am3 938 soket.
işlemci tek çekirdek diye şikayet edilmiş fakat bir önceki 140 serisinde gizli 2. çekirdek açılıp çirf çekirdek oluyordu.muhtemelen bundada kapalı bir çekirdek mevcuttur.her işlemcide 2. çekirdek açılmasada denemek ve açılması güzel bir sürpriz oluyor.

gene saçma span yorumlar yapılıyor.önce yazıyı okuyun sonra yorun yapın "ihtiyaçları çok yüksek olmayan kullanıcılar var" adam niye gidip çift çekirdeğe para versin?gayet doğru bir hamle

Ya kardeşim gereksiz diyen arkadaşlar..Fiyatı yazılmamış nerden biliyorsunuz gereksiz olduğunu..

herkes ters tepki gösteriyor ve %90' ı intel kullancısı bu lafı söyleyenlerin bence bu işlemcileri hor görenler gidipte intelin at tezeği kadar değeri olmayan atom işlemcileri eleştirsin.ık 2ape onuda adamdan sayıyorsunuz ve fiyatlarıyor diy işlemi y tane 32 bit

intelin atomlarından en az % 80 daha yüksek performans sunacağı kesin ve bu sempronların ilk soket 938 ddr3 destekli modellerinden çok sattım en az 80 tane ve halen çatır çatır çalışıyor tık sorun yok atomda neymiş kıçı kırık 2 tane 32 bit işlemi yürüten yüz karası bir ürün amd semprona kıyaslanırsa. adam yerine koydunuz atomu adamlarada birşey yaptığını sanıyor orta halli bir atom laptop750 tl civarı amd full özellikli athlon II sistem 800 tl arada dağlar kadar fark var.

Burada 200 Dolarlık ekran kartına da çok ucuz diyorlar, aldanmayın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play