AMD - Intel savaşında şaşırtan rakamlar...

AMD işlemci satışlarında Intel'e yaklaştı mı? Ya da Intel arayı iyice açıyor mu? İşte son rakamlar.

Küresel krizin etkileri ve piyasa payları
Intel, küresel işlemci pazarının büyük çoğunluğunu elinde tutuyor

Intel, 2009'un ikinci çeyreğindeki hafif toparlanmanın ardından PC işlemcileri pazarındaki gelirini arttırdı. Böylece Intel, 2005 yılından bu yana sahip olduğu en yüksek pazar payına ulaştı.

İşlemci devi Intel, 2008'in ikinci çeyreğinde, bütün dünyadaki çip pazarındaki gelirin yüzde 79.1'ini elinde tutuyordu. Bunu 2009'un aynı döneminde yüzde 80.6'ya çıkartmayı başardı. Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 1.5 artış kaydetti.

iSuppli'den bilgisayar platformları analizcisi Matthew Wilkins "Intel, küresel PC pazarının kaydettiği iyileşmeden yararlandı." diyor.

Intel'in rakibi AMD yüzde 11.5 pazar payıyla ikinci olurken diğer satıcıların toplamı yüzde 7.9 oldu.

Intel, masaüstü, dizüstü ve sunucu işlemcilerinde büyüme öngörse de, sonuçta geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüme kaydeden sadece dizüstü bilgisayarlar oldu.

Masaüstü PC'lerde ve alt seviye sunucularda bütün yıl boyunca düşüş yaşandı. AMD de bundan etkilenerek geçen yıla göre yüzde 0.4 gelir düşüşü yaşadı. Aslında AMD'nin satışları arttı ama buna karşın fiyat indirimleri toplamda bu negatif farkı yarattı.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

işlemcide herkesin ön planda tuttuğu şey PERFORMANS

Performans fiyatın bile önüne geçiyor. AMD ise hala en uygun olmaya çalışırken PERFORMANS ı göz ardı ediyor, en iyiye değil en iyi 2nciye oynuyor %80 ler nereeeeeeee %10 lar nereeeeeeeeeee

Eskiden sorsanız intel derdim ama şimdi kesinlikle amd...

infoman amd yle ıntel'i kıyaslayamazsım ıntel in fiyatları malum amd ise biraz daha ucuza sunuyor ve ıntel tekel durumda çoğu firmayla anlaşması var amd satamıyor şirketler bu anlaşma yüzünden.ilk önce maddiyat arada o kadar hız farkı yok ikisininde hızı aynı bi biraz daha performans verirken diğer düşük veriyor paraya göre.işlemcide herkesin tuttuğu şey performans diyorsun alsana o zaman en yüksek ıntel işlemci görelim bakalım kaç sene gitçek.

çok haklısın infoman

AMD den şaşmam intel fahiş fiyattan satmaya devam etsin, inteli kullanan kesim zaten AMD den haberi olmayanlar...

%10 luk bir performans farkı olsa ne yazar dünyanın parasını gidipte intel için veremem 10 senedir Amd kullanıyorum gene Amd ürünlerini alıyorum gidin Bir intel E8600 ile AMD phenom X3 720 (Black Edition)
Fiyatına ve performansına bakın aradaki farkı anlıycaksınız allah aşkına gidipte KEK gibi 2 katı para buna verilirmi biri 130-140 arası diğeri 280-270 arası olacak iş degil bırakın yaa İntel Cebi doldurmaktan başka bi iş yapmıyor birazda kullanıcıyı düşünsünler adamlar (AMD) bu bütçeyle neleri başarıyorlar Teşekkürler AMD
ATİ ' yide aldınızya allah sizden razı olsun OKAN BAYTÖRE

Bir ürünün pazar payı o ürünün performansı hakkında fikir vermez kaldı'ki aslında performans göreceli bir kavramdır, kimin ne ile yetindiği ile alakalı bir konu. Ben bu yüzden AMD diyorum ve inanıyorum'ki bu işin mutfağındakiler'de AMD diyordur.

bnim vazgeçilmeyenlerim var intel de bunlardan biri fiyatı yüksek kötü bi durum ancak fiyatlar eşit olsaydı herkes intel alırdı arkadaşlar fiyatı aradan çıkardığımızda intel öne geçiyor
INTEL CORE I7 975 3.33GHz 6.4GT/s 8MB 64BIT 1366p 1304 USD
AMD PHENOM II X4 955 (3.2GHz)8MB 940pBLACK 306 USD
fark muazzam ama fiyatı gözardı edersen en kalite yine intel

intelin pazar payındaki yükseklik amd den daha iyi oldugu için değil pazarlamadaki başarısından kaynaklanıyor, fakat işi bilenler her zaman amdyi tercih eder çünkü ödediğiniz paranın hakkını alırsınız.

"""""bnim vazgeçilmeyenlerim var intel de """" DİYEN ARKADAŞ
senin o dedigin imkansız intelde bunu yapamaz çünkü bu ARGE işidir
AMD sonradan bu piyasaya dahil oldu bu Stratejidir. aynı süreyi ve parayı aynı oranda AMD 'ye göre azaltırsan AMD NİN ŞUANDA ÖNDE OLDUGUNU GÖREBİLİRSİN . TABİKİ İLERİ TEKNOLOJİYİ İNTEL ZAMAN OLARAK ÖNCE ÇIKARMASIDA BUNDAN KAYNAKLANIYOR MESELE ZAMAN MESELESİDİR BUNDAN 10 YIL SONRA KİM BİLİR NELER OLUR O PAZAR PAYI KULLANICI BİLİNCİ ARTTIKÇA %80 LERDEN CUK DİYE % 50 YE DÜŞEBİLİR .DİKKAT REKLAM VE BİLİNÇLENDİRME ÇOK ÖNEMLİ ..

AMD ile INTEL'inde fiyatları aynı olsa herkes INTEL alır buda bir gerçek.

Buna katılmayanlar kendi EGO'larına düşkündür...

Intel'in davalara sebep olan pazarlama teknikleri oldu biliyorsunuz. Ancak bu satışların asıl sebebi marka şartlanması ve tüketicinin yanlış bilgilendirilmesi. Örneğin bilgisayar konusunda uzman olmayan bir kullanıcı (çoğunlukla çocuğuna bilgisayar alanlar), satıcıya hangisinin iyi olduğunu sorduğunda tartışmasız intel cevabını alır, neden? Çünkü Intel en performanslı işlemciye sahiptir. E peki bu kullanıcı 1000-1200 liraya bir PC almak istiyor, senin "en iyisi Intel" demene sebep olan işlemcinin fiyatı tek başına bu kadar ne yapacağız? Yani tüketici bu konuda yanıltılıyor. 150 dolar seviyesinde bir işlemci alacaksan en performanslısı neyse en iyisi odur. Bunun dışında marka savunucuları ancak kendini kandırır.

amd işlemcilerden çok çekmiş biri olarak her zaman intel diyorum. özellikle de notebook piyasasında, amd'ler yanıyor resmen.

"infoman amd yle ıntel'i kıyaslayamazsım ıntel in fiyatları malum amd ise biraz daha ucuza sunuyor ve ıntel tekel durumda çoğu firmayla anlaşması var amd satamıyor şirketler bu anlaşma yüzünden.ilk önce maddiyat arada o kadar hız farkı yok ikisininde hızı aynı bi biraz daha performans verirken diğer düşük veriyor paraya göre.işlemcide herkesin tuttuğu şey performans diyorsun alsana o zaman en yüksek ıntel işlemci görelim bakalım kaç sene gitçek.
Dün 14:53"

Hocam işin garip tarafı, aynı fiyattaki iki AMD ve INTEL işlemci testlerde nedense hep INTEL öne çıkıyor. anlaşmalar konusunda haklısın fakat AMD performans adına birşey yapmaz ise pazar payı dahada düşecek gibi görünüyor.
Sende haklısın fakat kime anlatacağız nasıl anlatacağız bu farkı bende çözmüş değilim

Ben intel işlemcili macbookpro kullanıyorum yani osx macintosh kullanıcısıyım, pc dünyasını yakından takip eden biriyim, amd yi müsteri merkezli buluyorum müsterilerine karşı oldukça saygılı ve şeffaf davranıyorlar, intel ise daha kapalı ve yüksek fiyatları her zaman müsterilerini rahatsız etmiştir, bana göre amd bir adım önde detaya girmeyecegim, ve inteli herzaman korkutmustur, bu korku inteli harekete gecirmektedir ve bunun için islemci pazarda cok hareketli olmaktadır, yani Amd olmasaydı cok pahalı işlemciler kullanacaktık bunun için bana göre Amd bir adım önde, keske Macintosh ta da Amd seçenegi olsaydı, bu arada uzakdoguda x86 temelli işlemeci üreten bir firma daha kuruldu pazar daha da hereketlenecek bu tüketiciye yansıcaktır ....

<<<informan : işlemcide herkesin ön planda tuttuğu şey PERFORMANS

Performans fiyatın bile önüne geçiyor. AMD ise hala en uygun olmaya çalışırken PERFORMANS ı göz ardı ediyor, en iyiye değil en iyi 2nciye oynuyor %80 ler nereeeeeeee %10 lar nereeeeeeeeeee>>>

Bu bana göre saçmalıktan başka bir şey değil ; arkadaş herhalde en üst seviye intel işlemcilerden kullanıyor... Sıradan bir ev ve ofis kullanıcısı ne yapacak göklerde performansı olan (!) intel işlemciyi ? Devir f/p devri... Dizüstümde de masa üstümde de amd işlemciler var... Allah'a şükür hiç üzmediler beni... Benden cpu tavsiyesi isteyen herkese tek tavsiyem amd sistemlerdir... Ve AMD ' nin 2. olmasında ki en büyük etken intel denen firmanın tekel olup , kapalı kapılar ardında kendini pazarlamasıdır... Neden büyük alışveriş merkezlerinde çoğunlukla intel var düşündünüz mü ? Sakın intelle anlaşmaları olduğu ve agızlarına bir parmak bal çalındığı için olmasın ? Forever AMD...

Intelcileri kendi haline bırakın. er geç AMD yolunda ilerleyeceklerdir. soket-slot-soket salvolarını bırakır AMD gibi üretirler, rambusı bırakır amd gibi ddrı seçerler, bellek kontrolcüsünü yıllar sonra amd gibi işlemciye gömerler, FSB performansı yeterli der ama ardından hypertransport sistemini taklit ederler. 64 grekersiz derler, biz Itanyumla devam edecez derler ama ardından AMD64 mimarinin lisansıyla devam ederler... daha neleer neler... bu sürtüşmenin temelinde bir tarafın ezici mali gücü var oldukça bu kandırmaca bitmez.

ben evimde athlon 64x2 çift çekirdek kullanıyorum.performansındanda hızındanda çok memnunum.arkadaslarımda intel core duo2 işlemci var kıyasladığımda daha hızlı....tabi aslında bunda diğer parçaların uyumuda önemli (özelliklede anakart faktörü)oyunlarda daha ii performans var.bi ısınıyo muhabbeti tutturmus intelciler ama o eskide kaldı haberleri yok....bence intelin adııııı amd nin tadııııı var..

Arkadaşlar bu haberdeki rakamlar bütün dünyadaki satılan çip rasyolarıdır. Markaların yaptığı anlaşmalar var buna göre sattıkları çipler var. Örnek vermek gerekirse, HP notebook yada netbooklarının bir modelinde sadece Intel kullansın ve bu modelden 100.000 tane üretsin bir de düşünün bunu 20 modelde yaptığını, eder 2.000.000 işlemci? Bu ve bunun gibi anlaşmalı tonla marka var ve markalarda Intel'i tercih ediyorlar çünkü "Intel PAHALI" 900$lık işlemci koyup satmak var 400$'lık işlemci koyup satmak var verdiğim örneğe göre 2.000.000 dizüstü bilgisayarda bu fark 1 milyar$ ediyor...Sanırım o pazar payı meselesini ve satış rakamlarını biraz anlatabildim...Gelelim ülkemizdeki komik ve binlerce kez şahit oldugum duruma.Bir bilgisayar mağazasına bilgisayar almaya giden Türk vatandaşı eğer derseki hangisi iyi diye satıcının vereceği tek cevap var; Intel.. çünkü "Intel PAHALI" satış rotasyonları ve reklamlar son kullanıcıları çok güzel kandırıyor..Intel çok başarılıdır o ayrı konu teknolojiye öncülük eder o ayrı konu Intel'in hakkını yiyemeyiz ki bunu tüm AMD sever arkadaşlarda söyler ama "bende AMD kullanıcısı olarak söylüyorum ki" benzer performansı çok daha ucuza almak varken neden binlerce dolar vereyim ki? Neden bu kadar bencil bir firmaya daha fazla dolar çıksın ülkemden? Kim diyebilirki aynı özelliklere sahip 2 rakip işlemci arasında dağlar kadar fark var diye..Hem olsada bunu anlayabilecek kadar profesyonel olmak gerek..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir