AMD, Project SkyBridge'ı duyurdu!

AMD, yeni yol haritasında yer alan Project SkyBridge ve "Seattle" işlemcini tanıttı!

  • Ercan Uğurlu
AMD, Project SkyBridge'ı duyurdu!

AMD, San Francisco'da düzenlediği basın konferansıyla yeni işlemcilerini tanıttı ve gelecekteki yol haritasını belirledi. Opteron A Serisi 64-bit ARM sunucu mikroişlemcisi Seattle'ı tanıtan AMD, x86 ve ARM ekosistemlerinin en iyi özelliklerini bir araya getiren "çift kollu bilişim" (ambidextrous) anlayışıyla hareket edecek yakın ve orta vade bilişim çözümlerini de konferansta açıkladı.

Konferansta konuşan AMD CEO'su Rory Read, "AMD bugüne kadar yüksek performanslı, düşük tüketimli, grafikte lider x86 işlemciler sunan tek şirketti. Şimdi cesur bir adım daha atarak, yüksek performanslı 64 bit ARM ve x86 CPU çekirdeklerini birinci sınıf grafik işlemcilerle birleştiren tek şirket olmayı hedefliyor," diyerek şirketin yeniden özüne döndüğünün sinyallerini verdi.

ARM ve x86 tabanlı işlemci pazarının 2017 itibariyle 85 milyar dolardan fazla büyümesi bekleniyor. Diğer yandan AMD bu pazarın tümüne hitap edebilen farklı çözümler sunma kabiliyetine sahip tek şirket olma konumunu da koruyor.

Yeni yol haritası

AMD'nin çift kollu bilişim (ambidextrous) yol haritasında yer alan başlıkların başında Project SkyBridge yer alıyor. 2015 yılında açılacak olan bu tasarım çerçevesi, dünyanın ilk iğne soket uyumlu ARM ve x86 işlemcileri olması beklenen 20 nanometre APU ve SoC'ler içerecek. Projenin 64 bit ARM ayağı ise ARM Cortex A57 çekirdeğe dayanıyor ve AMD'nin Android için ilk Heterojen Sistem Mimarisi (HSA) platformu özelliği taşıyor. Poject SkyBridge ailkesinde tam SoC entegrasyonu, AMD Yeni Nesil Grafik Çekirdeği teknolojisi, HSA ve özel bir Platform Güvenlik İşlemcisi (PSP) ile AMD Secure Teknolojisi olması planlananlar arasında.

AMD'nin tanıttığı "Seattle" kod adlı 64 bit ARM tabanlı AMD Opteron A Serisi işlemcisi de 8 ARM Cortex A57 çekirdeğini ve 4 MB paylaşımlı L2 ile 8 MB L3 önbelleğini bir araya getiriyor. AMD'nin bu yeni işlemcilerini 2016 yılında piyasaya sunması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

canavarlar? kurabiye canavarları.....

@09 May 2014 00:20 senin gibi mal intel fanboyları anlamaz ne olduklarını. git intel seni yemlemeye devam etsin

@09 May 2014 08:45 mal mal konuşma her zaman ilkler en iyidir intel 1 numaradır amd yanından geçemez mesela nvidia da öyle 1 numara amd radeon lar lafı bile olmaz salak kaliteyi hiçbir zaman ucuza alamazsın adamlar pahalı yapıyor ama canavar gibi he bide bizim ülkemiz öyle güzel bi ülkeki herşey çok ucuz yok kdv ötv öiv mtv daha say sayabildiğin kadar.......

@09 May 2014 11:02 intel sizin gibi teknoloji cahillerinden faydanlanıyor intel piyasayı 1995`te anca kapmış dünkü çocuk! intel`den önce motorola vardı koskoca kişisel bilgisayar endüstrisinde 5`ten fazla firma vardı her biri efsane idi zorunluluktan değil seçip beğenerek alıp kullanan müşteri kitleri vardı ve bütün sektörü ele geçirmişlerdi, bu firmaların hepside motorola işlemci kullanıyordu (ki 2005 senesine kadar apple`da dahildi bu gruba) hiçbiri intel işlemciyi tercih etmiyordu ibm abisi arka çıktıda; 1995 senesinde microsoft`da intel`de satış neymiş görebildi! ;) (yazmak yasak olmasa daha ne rezillikleri belirtecektim ya)

intelciler çıkdırsın. overclock yapmak için 200tl ekliyorlar "ucuz" işlemcilerine, etti mi sana 600tl. e adamlar 600 verince zannediyorlar en iyisi, en uygunu napsınlar

amededen bu saatten sonra olsa olsa anca iyi araba sibobu olur yahu :))

hahaha nvidia en iyisiymiş miş miş. 6000tl top ekran kartı, atinin aynı class kartı 3000tl. hesabını sen yap aynı performans 2 katına. neden fiyatlar böyle? çünkü senin gibiler armut gibi markaya kanıyor. allah bilir sen iphone da kullanıyorsundur :)

@bsr387 aynı perfermans ama fiyat iki katı pahalı böyle olduğu halde çıkıp nvidia pahalı diyemiyorlar.

"he bide bizim ülkemiz öyle güzel bi ülkeki herşey çok ucuz yok kdv ötv öiv mtv daha say sayabildiğin kadar......." değişik deşişik konuşma, o vergi kalemleri atiye amdye yok mu sanki? madem onları çıkar diyorsun, intel nvidia gene 2 katı gene 2 katı

Amd'nin yeni işlemcilerinin performansı nasıl olacak acaba ? Umarım İntel'den aşağı kalmaz.

x86 işlemciyi kim ne yapsın :S

@09 May 2014 18:52 4 çekirdekli mali' ler gibi değil arm ye verdiği malileri ezecek güçte

Sen de yorum yaz