AMD'nin ilk dizüstü platformu Turion X2 Ultra

AMD'nin "Puma" kod adlı ilk dizüstü platformu Turion X2 Ultra, dikkat çekici özelliklerle geliyor.

Kişiye Özel Çözümlerle Intel'den Daha Esnek

AMD Turion X2 Ultra platformu, Intel'in Centrino'sundan daha esnek olarak göze çarpıyor. AMD, çözümlerini üç ana grupta toplayarak, her kullanıcının beklentilerine uygun sürümler hazırlamış.

AMD, Turion X2 Ultra ile öncelikle 13.3 - 16.4 inçlik dizüstü modelleri ile iş dünyası kullanıcılarını ve tekil kullanıcıları, diğer gruplarla da oyuncuları ve eğlence amaçlı kullanıcıları hedefliyor. Turion X2 Ultra, her sınıf için kullandığı farklı logolarla hedef kitlesini belirlemiş: Ev kullanıcıları için AMD LIVE!, oyuncular için AMD GAME!, iş kullanıcıları için ise AMD Business Class.


Kişiye Özel Çözümlerle Intel'den Daha EsnekEv Kullanıcıları İçin: AMD Live! Ultra

Ev kullanıcıları için hazırlanan sürümde ağırlık medya oynatımına verilmiş. Bu konuda AMD, platformunu kendine özel bir Media Center yazılımı ve bolca ücretsiz eklenti ile desteklemiş. Turion X2 Ultra dizüstü bilgisayarlar için hazırlanmış bir platform olsa da, özel durumlarda bu platforma sahip Media Center PC'ler piyasada görülebilir. M780 çipseti sayesinde Full HD filmler, düşük seviye çift çekirdekli işlemcilerle dahi görüntülenebiliyor ve uzun pil ömrü vaat ediyor.


Kişiye Özel Çözümlerle Intel'den Daha Esnek
Oyuncular İçin: AMD GAME! Ultra

Oyuncular için hazırlanan sürüm AMD GAME! Ultra olarak isimlendirilmiş. Bu sürümdeki özellik, esnek grafik çözümü. Oyun oynarken harici ekran kartı kullanılabilirken, diğer işlerde pil ömrünü uzatmak için dahili grafik çipi kullanılabiliyor. Daha da fazla güce ihtiyaç duyanlar için, her iki çip CrossFire modunda beraber çalıştırılabiliyor. Bu kadar bol seçenek daha önce hiçbir dizüstü platformunda sunulmamıştı.

İş Dünyası İçin: AMD Business Class

Kişiye Özel Çözümlerle Intel'den Daha EsnekÜçüncü sürüm AMD Business Class ile AMD, firmaları ve işadamlarını hedefliyor. Bu sürümdeki özellikler, sistem yöneticileri için özelleştirilmiş yönetim fonksiyonları, daha yüksek WLAN transfer hızları, dört monitöre kadar paralel görüntü sağlama (SurroundView) ve daha da düşük enerji tüketimi. AMD enerji tüketimini, daha az güce ihtiyaç duyan ekranlar kullanarak azaltmayı hedefliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

her şey insanlar için

intel ile daha iyi rekabet açısından çok önemli bir adım, ama en önemli nokta fiyat/performans oranı olacaktır.

:) amd hep "süper performanslı" işlemci üretiyor ama nedense intel'in daha ucuz işlemcileri pabuçlarını dama atıyor:D

Masaüstünde inteli'i geçemeyen Amd gözünü notebook lara dikmiş.Bu notebook alıcıları için iyi haber bence intelin notebook ta intelin tekelinin kalkması gerek artık.Fiyatlarda iyi seviyelere gelecektir.core 2 duolar için.Bakalım intel nasıl karşılık verecek buna.

EN İYİ HER ZAMAN İNTEL
AMD İntel in kalitesi ve hızını çok zor yakalar ;)

intel üst seviye işlemleri oldukça iyi extreme qard coreleri fakat amd de oldukça iyi bence ikisinin arasınada en iyisini fiyat belirliycek ki amd fiyat bakımından daha üstün durumda

intelden vazgeçmem

ben laptop da amd kullanıcısıyım ve gayet memnunum ve bu yeni serini çıkması ile 3d performansı dahada artıcağa benziyor
eğer laptop kulllanıcak ve aynı zamanda oyun oynucaksanız size kesinlikle tavsiye ederim, bu konuda intelden daha iyi :)

DİZÜSTLERİNDE İNTELİN TEKELİNDEN SIKILMIŞTIM. FİYATLARA DA OLUMLU YANSIYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

X2 Ultra Dual-Core Mobile Processor Z80 - Fusion

ben ce intel amd den 2 kat üstün

amd her zaman bir numara gerek işlemci gerekse ekran kartları ile....

Açıkcası ben Amd ve Acer kullanıcısı olarak sadece şunu söyleyebilirim Amd hep bir numara idi yinede öle .İleriki zamanlarda Dizüstümü değiştirceğim zaman yine Amd işlemcili bir Dizüstü alıcam.Yaşasın Amd Karholsun İntelin tekelciliği ;)

bunu ben kendi laptopuma takabilirmiyim acaba? benimki dv6148eu öyle bi imkan var mı yoksa laptop eskidiğinde çöpe mi atacaz

İntel AMD den sadece İsim olarak yüksek Hız oalrak AMD inteli isldi bile... FİYAT + HIZ = AMD

kime inanayım ben

bende AMD kullanıyorum internet+oyun+hız eşittir AMD SÜPER

amd daima arkandayızz

amd baska söze gerek yok cünkü amd sözün bittiği yer. saygılarımla

HP Teknısyenıyım ben

Bence LAPTOPDA INTELLL

PC kasada AMD arkadaşlar

amp perfect bisiy doslarım tavsiye ederim

bende 2 tane ''amd'' pc var. birde laptop alacagım oda amd.
yani AMD nin tek rakibi yine AMD...

amd amd amd turion x2 ultraaa

toshiba a300 17f ve a300 16n modellerinde işlemci var fakat aşırı ısınmaya yol açıyor neden?

bendede hp pavilion 1280-et var laptopun 6 saat açık kaldığı oldu 0 kasma 0 donma süper :)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir