Android coşuyor, Microsoft kazanıyor!

Microsoft'un, rakibi Google'ın işletim sistemi Android'den kazandığı para dudak uçuklatıyor!

  • Levent Öztürk
Android coşuyor, Microsoft kazanıyor!
Windows Phone'un dopingi, Android'den...

Microsoft'un Android üzerinden belli bir kazancı olduğunu ve bu kazanç sayesinde Windows Phone'u hayatta tuttuğu zaten biliniyor. Ama bu kazancın bugün geldiği noktaya şaşırmamak elde değil. Bir finansal servis firması olan Nomura'dan gelen habere göre, Microsoft'un Android platformundan yıllık kazancı 1.6 milyar dolar gibi müthiş seviyelere ulaşmış durumda. Bu miktar, Windows Phone'un kazancının yaklaşık olarak beş katı.

İlginç olan ise, bazı Microsoft Entertainment and Device Division projelerinin bu para ile hayatta kalmaları. Bu şekilde yardım alan projelerden ikisinin Skype ve Windows Phone olduğu söylenebilir. Ayrıca Xbox'ın da yılda yaklaşık olarak 2 milyar dolar kaybettiğini unutmamak lazım. Başka bir deyiş ile, eğer Android olmasaydı, Microsoft'un EDD bölümü yılda yaklaşık olarak 2.5 milyar dolar kaybediyor olacaktı; tabii ki bunun büyük çoğunluğunun Xbox sayesinde olduğunu da söylemek lazım.

Bir Nomura analisti olan Rick Sherland'a göre, Microsoft, satılan her Android ürün üzerinden 5 dolar gibi bir kar elde etmekte. Bunun sebebi ise, Microsoft'un sahip olduğu ve Android'de de kullanılan çok sayıda patent ve lisans.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

sanki androidin kazancı olmadan windows phone ayakta duramayacak gibi konuşuyorsunuz... "Microsoft'un Android üzerinden belli bir kazancı olduğunu ve bu kazanç sayesinde Windows Phone'u hayatta tuttuğu..." saçmalık resmen..

@24 Şub 2014 00:27 Android Market'in devasa boyutunu düşünürsek Windows Mağaza yalnızca bir hiçlik, yokluk...

@24 Şub 2014 00:27 windows phone arge bütçesi buradan aktarıldığı için öyle yazmışlar

Yani android batsada çıksada Microsoft hep kazançlı taraf olacak... Bu devirde ne kadar patentin varsa o kadar zenginsin.

Öyle bir haber yapılmış ki şu şirketin sahibi dünyanın en zengin adamlarından.

Her departman kendi içinde yönetiliyor. Buradan gelen para ile ayakta duruyor demek ki bu departman. Sandığın gibi kolay değil bu işler.

Gayet makul cümle kurulmuş.Yapılan yatırım ile satılan telefon miktarını kıyaslarsan microsoft Windows phone bölümünden yeterli kar edemiyor ama para kazanadursun microsoft gerilemeye başlayacaktır.Pazar payı %3.5

microsoft 2013 revenue diye araştırın netten. Göreceksiniz ki MS 2013 de yaklaşık 80 milyar $ gelir elde etmiş ve 27 milyar $ kar var! Xbox bölümü ıse 2 milyar $ kazandırmış! Haberdeki veriler nerden gelme?!?

android coşuyor he? :) koşarak uzaklaşıyorum....

@24 Şub 2014 01:50 sen yerinde saydığın için haliyle uzaklaşmış oluyorsun....

Android e helal olsun. Hem kendisini hem windows u ihya ediyor. Bence insanlık namına çok güzel bir şey...

Nokia ve mikrosoft patentleri yeter...hele nokianın ovundugu ilk şeylerden biriydi patent konusu ??

Çöp kutusu androidden iyi para kazanıyor Microsoft saf Androidzedeler hala güncelleme beklesin :D

Windows olmasa Google mı olurdu :)

Şu iğrenç skype'ı hiç kullanmadım şahsen ve halen messenger kullanıyorum. Bu kadar kaba bir mesajlaşma yazılımını çok beğenen insanlara şaşıyorum.Kapatın şu skype'ı da messenger ı geri getirin.

Sen de yorum yaz