Android'de yeni sorun: Yer bildirme!

Android telefonunuz varsa, farkına bile varamadan yabancılara yerinizi bildiriyor olabilirsiniz!

Android'de yeni sorun: Yer bildirme!

Eğer akıllı telefonunuza yer bildirimlerini gizli tut dediyseniz, gerçekten de gizli tutulmalı. Ama Android telefonlarda bulunabilen kaygı verici bir güvenlik açığı, gezdiğiniz yerlerin kayıtlarını çevrenize yayınlıyor olabilir.

Electronic Frontier Foundation'a göre açık, Android 3.1 Honeycomb ve üzerindeki cihazların uyku sırasında kablosuz bağlantınızı kullanabilmesini sağlayan özelliğinin kullanımından kaynaklanıyor. Yani eğer dışarıda herhangi bir halka açık kablosuz ağa bağlıysanız, cihazınızın kablosuz bağlantı alanındaki herhangi bir cihaz sizin yer bilgilerinizi alıyor olabilir.

EFF Geçici çözüm olarak, cihazınızın Wi-Fi ayarlarına girip, menüden "Gelişmiş" seçeneğini seçip; "Uykudayken Kablosuz'u açık tut" seçeneğini "Hiç bir zaman" olarak değiştirmenizi öneriyor. Kesin bir çözümün ise, Google'dan gelecek bir güncelleme ile ortaya çıkması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

androidin mi var derdin mi var

Son zamanlarda Android ile ilgili yaptığınız haberler çok taraflı geliyor bana. Yeriniz gsm sinyalinden dahi belirlenebiliyorken, herhangi bir uygulamanın yerinizi tespit etme olasılığı iOS'larda da mevcut.

googleden güncelleme çıksa ne olcak? sanki androidler güncelleniyorda. hıh.

Benimle aynı kablosuz ağa bağlı olan biri zaten aşağı yukarı 100m farkla nerede olduğumu bilir. Bunun neresi sakıncalı? Bu açık olmasa dahi kablosuz ağ sinyal gücünü 3. parti programlarla ölçerek diğer wireless kullanıcılarına ne kadar yakın olduğunuzu bulabilirsiniz.

Gizlilik denen bişey kalmadı. Özel hayata müdahale. Yasal yaptırımlar ise tamamen sıfır.

androitciler düşünsün

android ====> teknoloji dünyasının yüz karası.....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir