Android'in 2014'teki parçalanma durumu!

Android'in en büyük sorununun bugün geldiği noktayı, işte bu grafikler çok iyi anlatıyor!

Android'in 2014 parçalanma durumu

Parçalanma, Android'in sorun olup olmadığı tartışmalı konuları arasında. Telefonlarla ilgili araştırmalar yapan web sitesi OpenSignal'ın yeni araştırması, 18.769 farklı cihazın firmanın uygulamasını indirdiğini gösteriyor.

Farklı cihazlar ve Android sürümlerini tarif eden parçalanma, şüphesiz geliştiricilerin işini zorlaştıran bir durum. OpenSignal'a göre yeni geliştirdiğiniz bir uygulamayı en popüler 10 cihazda test ettiğinize, piyasadaki tüm telefonların sadece yüzde 15'ini kapsamış oluyorsunuz. Bu oran, firmaya göre geçen sene yüzde 21idi, yani geliştiricilerin işi eskisinden de zor. Hala Android 2.2 Froyo'yu kullanan bir kitlenin olması ise bir başka sorun.

Telefonlara eklenen sensörler, parçalanma sorununa yeni bir boyut kazandırıyorlar. OpenSignal, Galaxy S4'ün nem ve ortam ısısı sensörleriyle geldiğini, Galaxy S5'te bu sensörlerin yerini kalp ritmi sensörü ve parmak izi sensörünün yer aldığını söylüyor. Bu tür değişiklikler, Android'li telefonların tam olarak neyi yapıp, neyi yapamayacağı konusunu belirsizleştiriyor.

Ancak parçalanma, Android'i Apple'dan farklı kılıyor. Android'de istediğimiz özelliklere sahip bir telefonu elde etme olasılığımız daha yüksek ve bunu parçalanmaya borçluyuz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bence bu parçalanma değil çeşitlilik, iyisi de var kötüsü de, ucuzu da pahalısı da, her kesime hitap etmeyle alakalı bir şey.

benim telefon 2.1 ile çalışıyor ben niye yokum listede soruyorum ?? en azından bi nokta falan koymaları gerekirdi var sonuçta.

eski teli çöpe atacak değil milet yeni ver yeni telle geliyor. en büyük sorun güncellemelerin tek noktadan dağıtılmaması ms de olduğu gibi günceleme sistemi olamalı telin cpu gpu ram miktarı kontrol eden bir sistem üzerinden güncelme dağıtılmalı kaldırmayacak modelere verilmez böylece. yeni ver an için sürekli yeni tel çıkıyo 6 ayda bir. ortada çok fazla custom rom var kafasına esen rom topluyo hem çabuk şişiyolar hem stabil değiller. bu işi bi standarda bağlasa iş çözülecek.

Android 2.2 kullananlar telefonunu çöpe atsın artık ellerinde bomba gibi patlayabilir her an pilleri

android, ios ya da Windows phone gibi değil.. açık uçlu bir sorunun bitmeyen cevabı gibi.

En büyük sorunu takılması stabilitesi arada çökmesi

Android paramparça ve kasıyor. Not: Samsung kullanmıyorum. Adnroid kasıyor.

androidin en büyük sorunu yine kendisidir... en kısa sürede batması dileğiyle...

androıd hosaf olmus

Telefon değil Android kasıyor diyen arkadaşın Nexus 5'ten haberi yok kanımca.

android kullanım oranı düşüyo en azından çevremde çoğu kişi ya Windows Phone a ya da IOS a geçiyor kullanmayın zaten şu sistemi wp de mağaza olsa android diye sistem kalmaz (mağazada gelişiyo)

Googlenin istediği geliştiriciler değil, bir şekilde tüm insanlara ulaşmak. Ne kadar çok ulşırsa o kadar çok veriye kolayca sahip olacak. SLAVEHUMANS projesi bir şekilde geliştirilmeli. Bu yarışta Google ve Facebook burun buruna yarışıyorlar. Akıllı insanların ise bu duruma bir an önce dur demeleri gerekmekte.

Bende Sony S var , çökmesinden gına geldi, üstelik hiç bir ek program yok, çünkü hepsini sildim. Telefon oldu sadece ama yine de çöküyor. Android beş para etmez. WP ya da iphone alın.

Bence artık İos ve Android kıyaslaması bitmeli, ben android kullanıcısıyım bana hitap eden istediklerim açısından gözüme hoş gelen bir sistem zamanında İos'da kullandım o da farklı bir güzel şahsına hoş amaçlarıma göre İos&Android zevkim değişiyor farklı alanlarda ikiside iyiler genel olarak ise kullandığın telefona göre iyi S5 kullanıyorum Android'ten memnunum.

Nexus diyen olmus ama bana su konustugun nexus u nerden aldigini soyle ben nerden aliyorsunuz bi bulamadim arkadas

Bir senedir s4 kullanıyorum. Çökme dedikleri şey nedir daha görmedim. Cidden ne nasıl çöküyor merak etmeye başladım. Yüzlerce program onlarca oyun kurulu.

Nexus 5'i teknosa'da bulabilirsin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir