Root'lu ve root'suz Android'leri yedekleme!

Root'suz veya root'lu Android'li cihazınızı, uygulama verilerinizi yedeklemenin 6 yolu yazımızda!

  • Zeynel A. Öztürk

Sistem imajı oluşturma

Sistem imajı oluşturma

Sistem imajı oluşturma

Android'de sistem imajları oluşturabilmek için (Nandorid yedekleri), önce custom recovery'den önyükleme yapmanız gerekiyor. Ancak sistem durumunu telefonunuzu kullanırken bile kaydedebilen Onandroid (Online Nandroid backup) ile buna gerek kalmıyor.

Onandroid ile uygulamalar, uygulama verileri ve ayarlarını içeren Nandroid yedekleri oluşturabilirsiniz. Bu tür yedekler, farklı ROM'ları test eden ve deneyen kullanıcılar için vazgeçilmezdir çünkü orijinal yapılandırmanıza dönmenize izin verirler.

Nandroid: uygulama yedekleri oluşturun

Nandroid yedekleri genellikle TWRP gibi custom recovery'ler yoluyla oluşturulurlar. Bu yol zahmetli olduğundan verilerinizi düzenli olarak yedeklemeyi unutmanız mümkün. Bu durumda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda elinizdeki yedek, işinize yaramayacak kadar eski olabilir. Onandroid ise telefonunuzu baştan başlatmaya bile gerek kalmadan, arka planda yedekler oluşturabiliyor.

Uygulama içinde varsayılan ayarları kullanan "Quick Backup" ve kurtarma dosyası ismini, dosya sıkıştırmasını ve güvenli bölümleri seçmenize izin veren "Custom Backup" olmak üzere iki ana seçenek bulunuyor. Ücretli Pro sürümü, cihazınızın yedeğini otomatik olarak alabiliyor.

Doğru ayarları seçin

Onandroid ile yedek almaya başlamadan önce karşılık gelen custom recovery'yi ve yedeklerin nereye alınacağını seçmeniz gerekiyor. Onandroid, TWRP ve CWM'yi destekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

sırf Wifi kill için root ettim cihazı sonra arkası geldi Titanium içlerinde en kapsamlı ve en iyisi

sırf Wifi kill için root ettim cihazı sonra arkası geldi Titanium içlerinde en kapsamlı ve en iyisi

HTC One için 4.4.2 güncelleme geleli 3 gün oluyo ve sırf, onca yüklü uygulamayı yeniden baştan yüklememek için güncelleme yapmıyodum. Root yapmak bile eziyet geliyo artık :) Bu durumda yazınız benim çok işime yarayacak. 10 numara 5 yıldız muhabbeti yani, eksik olmayın.. :)

Helium kullanıyorum. Memnunum.

Lanet tableti root edemiyorum, genelde her marka Android tableti root eden program bile Root'a uygun olmadığını söyledi. Nedir bu Android'in çakması mıdır nedir ya?

çok ama çok teşekkürler.

@24 Kas 2014 03:44 iroot kullan kardeşim

Acillllll Ben root attım ama ROM yükleyemeyom recevery açılmıyor ses verme ve güç tuşuna basıyom telefon açılıyo bilen warmı lütfen yardım edin telefonun (general mobile dicovery 2 mini )

Arkadaşlar telefonumdaki tüm bilgileri google drive yada gmail gibi bir yere aktarıp internet üzerinden görmek istiyorum ( örn; messenger 'daki chatlerimi gmaile taşıyıp internet üzerinden görmek yada skype butarz) android telefonumdan internete bilgilerimi almam mümkün mü

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir