Android mi, iPad mi?

Yeni bir tablet alacaksınız ama en zor soru karşınızda:"Android mi, iPad mi?" Cevabı açıklıyoruz!

Android mi, iPad mi?

Bugünlerde bir tablet almaya karar vermiş, genel olarak bilgisayar teknolojisine, özel olarak da mobil cihazlara meraklı herkesin kafasını meşgul eden bir soru var: Android mi, iPad mi?

Zaman içinde bu o kadar kritik bir soru haline geldi ki sadece kullanıcıların aklını karıştırmakla kalmadı, aynı zamanda kullanıcıların farklı tercihler doğrultusunda neredeyse kamplaşmasına yol açtı. Peki, bu soruyu cevaplamak neden bu kadar zor? Burada, tüketici davranışını etkileyen birkaç faktörden bahsetmek istiyoruz. Çatışmanın taraflarının güçlü ve zayıf yönlerini taşıyan cihazları ele alarak bir değerlendirme yapacağız. İsteğimiz sizlerin de yorumlarınızla tartışmaya katkıda bulunmanız.

iPad'in çok iyi bir tablet olduğu ortada. Uygulama desteği ve donanım gücü açısından cihazda bir sorun bulmak çok zor. Ancak bütün bunlar ancak platform tarafından çizilen sınırlar içinde hareket etmeyi kabul eden kullanıcılar için çekici. Serbest hareket etmek isteyen, örneğin Apple'ın en hafif ifadeyle "başarısız" olan harita uygulamasını değil de kendini kanıtlamış Google Maps'i kullanmak isteyen ya da ekranda daha fazla kısa yol görmek isteyen kullanıcıların jailbreak yapmaktan başka bir seçeneği bulunmuyor. Bu da cihazın garantisinin çöpe atılması anlamına geliyor. Apple'ın, kullanıcıların bu kadar tepkisini çeken konularda neden bu kadar inatçı olduğunu anlamak gerçekten çok zor.

Artılar/Eksiler

Retina ekranla iPhone 5 aracılığıyla tanışmış bir kullanıcının iPad mini'de de aynı rahatlığı yaşamayı umması son derece normal. Ancak bizim deneyimlerimiz gösteriyor ki, işler hiç de beklendiği gibi yürümüyor: iPhone ile kıyaslandığında iPad mini'nin ekranındaki pikseller neredeyse dans ediyor diyebiliriz. Ayrıca Kindle uygulamasını kullanarak kitap okumak hiç de eğlenceli bir deneyim değil. Bu noktada bir şeylerin ters gittiği ortada diyebiliriz.

Peki, Android cephesinde işler nasıl? Galaxy Note 10.1'e bakalım. Cihazı ilk elinize aldığınızda her şeyin yolunda gittiğini düşünebilirsiniz. S-Pen, çok az tabletin sunduğu bir özellik ve son derece akıcı bir şekilde çalışıyor. Cihazın tasarımı da göz dolduruyor. Ancak gözleriniz bir kez Retina'ya alıştıysa ekrandan memnun kalmanız çok zor: Pikselleri dikkate almadan iş yapabilmek için özellikle uğraşmanız gerekiyor.

Daha uygun fiyatlı bir seçeneğe, mesela Nexus 7'ye bakalım: Son derece başarılı bir ekrana sahip olan tablet, diğer Android tabletlerle kıyaslandığında görüntü kalitesi açısından rakipsiz olduğunu gösteriyor. Ancak elinizde sadece 32 GB veri depolayabileceğiniz bir depolama çözümü var. Cihaz kart desteği sunmadığı için hafızayı arttırmak da mümkün değil.

Günümüzde bir kullanıcının iPad ve Android arasında tercih yapabilmesi için öncelikle ne istediğini, kullanmak istediği tablette ne gibi özellikler bulunmasını istediğine karar vermesi gerekiyor: Ekran en-boy oranı; pil ömrü; bağlantı seçenekleri; internet bağlantısı vb. Peki, sizce bu özelliklerden hangileri en önemlileri? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Ya iPad her türlü daha kullanuşlı

Chip bu tartışmaları bilerek açıyor :) tık rekoru kırıyor di mi :)

2 hafta önce Galaxy Tab 2 7.0 aldım gayette memnunum.

soru hatalı bir kere. android bir işletim sistemi, ipad bir tablet markası. android mi? ios mu? olarak değiştirilmesi gerekiyor :)

ne android ne de ipad windows super ötesi

@26 Haz 2013 20:52 sen ne diyon la değişik....

@26 Haz 2013 20:52 ben yeni nesil ipad4 kullanıyorum eşimede yurtdışından win8 li surface getirttim ipad ile surface karşılaştırdığımda ipad sönük kaldı :S win 8 çok şık ve kullanışlı

Galaxi Tab 2 10.1 cok memnunum....

gördüğünüz gibi android mi ipad mı diyorlar ;) samsung mu ipad mi olamıyor :) droidsiz samsung tırt ipad tek başına diğer firmalarla rekabette kozunu kaptırmaz

Bence kesinlikle önemli olan insanların istediği herşeyi yapabilmesi ve bence bu konuda önde olan açık ara farkla Android en basiti istediğiniz her uygulamayı jailbreak gibi bir işlem yapmadan istediğimiz yerden yükleyebilmemiz

pil omrunun uzun olmasi gerek ve internetin baglantisinin guclu olmasi

Buradaki yazıya windows surface de dahil edilse olur? Bencede surface yada android olur çünkü istediğim yerden film atabiliyorum, hafıza genişletilemiyor demiş ama otg kablosu ile usb 2.0 flash belleği kolayca kullanabiliyorsunuz, surface ye gelince üzerinde zaten dahili bir usb bağlantı yeri mevcut. Birde kullanıcıların istekleri var tabi sadece internete firmek ve oyun oynamak isteyen gidip ipad alıyor. ama kişi bir yazılımcı veya iş adamı olunca android ve surface devreye giriyor. Bir yazılımcı olarak surface pro ve andrid bir tablete sahibim ve istediğim yerde tabletimi açıp android için veya windows için yazılım yapabiliyorum, istediğim projeksiyon cihazına android veya windows surface mi bağlayabiliyorum, word veya excel belgelerimi düzenleyebiliyorum. Ipad bana göre bu yönlerden biraz kısıtlı geliyor.

Android özgürlük falan değildir ve apple'ın şarj konusuna önem vermesi gerek hele ios 7 de abartılı şekilde şarj kaybı var

@27 Haz 2013 00:18 özgürlük kavramını anlaman için android kullanman lazım.burada kastedilen sınırlı bir sistem olmayışı daha rahat kullanım, pc ye ve programlara daha az bağlılık çıkarın at gözlüklerinizi iphone 3 de biri kadar fiyata bir android al rahat et :))

Ios tabiki...

Uşaklar Jailbreak garanti bozmaz. Ben Jailbreaklı 3GS'imi garantie gönderdim, yapıp bana geri gönderdiler. Ayrıca garantiyi bozusyosa da restore'yi basar giderim :)

Samsung appleın saçma patent davalarından korkmasa öyle bir tablet çıkarır ki ipad yanında taş devri tableti gibi kalır ayrıca microsoft surface proyu güçlendirip yaygınlaştırabilirse bi daha kimse pc almaz

Ipad ıle androıd i kıyaslamak büyük bır aptallıktır. Ipad tabiki

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir