Android'in "3D Touch" işlevi doğrulandı!

Bir süredir Android N ile birlikte geleceği konuşulan bu önemli özellik, nihayet doğrulandı!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'in "3D Touch" işlevi doğrulandı!

Android N'nin basınca duyarlı ekran teknolojisini destekleyeceği, Google tarafından doğrulandı. Bu, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ta kullanılan 3D Touch ekran teknolojisinin Android N'yi kullanacak olan telefonlarda "doğal" olarak kullanılabileceği manasına geliyor.

Launcher Shortcuts adında bir işlev, Android N'nin son betasında ortaya çıkmış, bunun üzerine 3D Touch'ın Android'e geleceği yorumları yapılmıştı. Google tarafından doğrulanan işlev, ekrana normalden daha sert bastırarak ek işlevlere ve kısayollara ulaşmanıza izin verecek. Google'a göre üreticiler işlevi kullanarak "kullanıcının ortaya çıkarabileceği ve eylemleri daha hızlı gerçekleştirebileceği kısayollar belirleyebilecekler".

Özetle herhangi bir uygulamanın simgesine sert dokunduğunuzda ekrana bir menü gelecek. Örneğin kamera simgesine güç uygulayarak video kaydetme işlevine direkt olarak ulaşabileceksiniz. Büyük bir yenilik olmasa da, akıllı telefon deneyiminiz bu teknoloji sayesinde bir adım öteye taşınabilir.

Bu arada desteğin Android N'ye gelecek olması, onun 2017'deki tüm telefonlarda kullanılacağı anlamına gelmiyor. Tıpkı parmak izi tarayıcılarında olduğu gibi basınca duyarlı ekranı kullanıp kullanmama, üreticinin takdirinde olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Kesinlikle şaşırmadım, android tamamen apple'ın arkasından gelebilen, kopyacı bir sistem. endüstrinin standartlarını apple'ın belirlediği gene ortaya çıktı. Dandroid fanboylar neler yazacak şimdi çok merak ediyorum. Ah dur ilk yorum hemen şöyle olur, bu özellik 2.3.1'den beri var aslında ama kullanılmıyodu :) Neyse dandroid sahiplerine kolaylıklar dileyelim, umarım bir gün stabil bir sisteme sahip olurlar.

@19 Nisan 2016 14:34 Zaten kıytırık özelliklere 3000 lirayı bayılınca ancak böyle tatmin olabilir insan.

şu yazılan yorumlara da çok gülüyorum. apple tüm dünyaya tasarımlarını satmış herkesin cebini boşaltmış..iphone na işlemci yapan samsung hatta yakın gelecekte ekranlarını yapacak olan samsung sadece iphone satışlarından bilmem kaç milyar usd kazanmış...elele vermişler dünyanın cebini boşaltmışlar..sizde burda tartışın yok iphone du yok samsungdu dandroid di elmaydı fanboydu v.s. v.s.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost