Android'li cebiniz gerçekten kapandı mı?

Siz Android'li cebinizi kapattığınızı sanırken, o aslında kapanmamış olabilir. Daha da kötüsü...

  • Cem Şancı
Android'li cebiniz gerçekten kapandı mı?

Android 5.0 Lollipop kullanıcıları yeni bir zararlının tehdidi altında. Telefonlara bulaşan yeni zararlı, kullanıcıların telefonu kapatması halinde devreye giriyor ve telefonun kapanmasını engelliyor, ancak kullanıcı telefonun kapanmış olduğunu düşünüyor. Zararlı yazılım bu sırada açık olan telefonda her türlü zarar verici eylemini yakalanma riski olmadan gerçekleştiriyor.

Antivirüs yazılımı üreticisi AVG'nin tespit ettiği yazılım, kullanıcı kapama düğmesine bastığında harekete geçiyor ve sahte bir kapatma penceresi çıkarıyor. Bu sırada zararlı yazılım ekranı tamamen karartıyor ve cihazın tüm sinyal uyarılarını kesiyor. Kullanıcı cihazının kapandığını sanırken, virüs için arka planda rahatça hareket etme imkanı doğuyor.

Bu zararlının bir telefona kendini kopyalayabilmesi için telefonun 'Rootlanmış' olması gerekiyor. Android'in temel güvenlik duvarlarını kırmamış normal kullanıcılar içinse henüz bir tehlike teşkil etmiyor. Ancak eğer telefonunuzu daha önce root'ladıysanız, telefonunuzu kapadığında gerçekte kapanmış olduğuna emin olmak için, pilini çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

root yapanlar bu tür riskleri göze alıyordur zaten.

telefon rootlamak demek gel beni b.cer demektir. yetinmeyi bilmek gerek bazen.

@21 Şub 2015 12:07 kullanmayı bilmeyenin başına herşey gelir,bu yüzden genelde telefonu rootlarken dikkat edin diyorlar.

@21 Şub 2015 12:07 Hmm arkadaş anlıyor sistem kodlamasından. :)

@21 Şub 2015 12:07 ağzının bozukluğu gibi fikrinden de hayır yok. ifade etmesini bilmiyorsan konuşma içerde kalsın lafların.

@21 Şub 2015 16:32 senin gibi dndroit fanboylarından gına geldi artık yakında dandroidin zamanı dolacak

Cahil bir kullanıcı gibi her önünüze gelen uygulamaya root izni tanımadıkça pek bir şey bir zarara uğramazsınız diye düşünüyorum.

Virüsün bulaştırır başka anlayacağız peki. Rootlu 5.0.2 kullanıyorum

@21 Şub 2015 12:42 Akıllıca abi :)

Android başlı başına zararli dolu.hangi sayfaya girsem aldatici kandirici seyler çıkıyor karşıma.yok efendim andridtapletimde 4 virüs bulunmus yok performansi düşükmus onu yukle bunu yukle diye yalan dan sahte uyarilar cikiyor.elimdeki asus memo taplet internette gezerken bana samsung s5 telefonunda virüs var diyor .

@21 Şub 2015 12:56 Sazanlar kanar buna :) Androidlede alakası yok saçma sapan salak sitelerde geziyorsanız çıkar adam. Bende de bi kaç kere çıktı tıklamayınca bir şey olmaz. + İnternet geçminizi daima siliniz.

@21 Şub 2015 12:56 Onlar reklam pishing için kullanılıyor yani yersen sorun androidde değil öyle reklam veren ve alan sitede

@21 Şub 2015 12:56 öyle konuşma hangi tür sitelere girdiğini belli ediyorsun :D

sanki root yapmayanlarda virüs yokmu google nin kendisi zaten virüs indirdğiniz her program çoğu erişim için izin istiyor izin istemeyenlerde var.abd huwai telefonları neden ülkesinde sattırmak istemiyor çünkü huwaı telefonunda gizli yazılım olduğuna inanıyor ama kendi sattıklar telefonların hepsinde virüs var.

Apple kullansan olmayacak sanki o dediğin şeyler boş konuşuyorsun 12.56 da yazan arkadaş

@21.02.2015 12:56 Evet telefonlar açıklarla dolu ama bu androidin suçu değil, tarayıcının suçu. Sen bir siteye bağlanmaya çalışırken site tarayıcıya sorar: telefon musun? bilgisayar mı?.Eğer cevap telefonsa telefona uygun şekilde siteyi açar ve o sırada telefonlar için yapılmış reklamları gösterir. Bundan kurtulmanın yolu basit.Başka tarayıcı kullan veya onu devre dışı bırak(tabi siteyi bilgisayar sürümünde görmek zorunda kalabilirsin).Başka yollarıda var araştır bul. Tüm suçu androide yükleme.

yorumları okuyorum bende bir yorum yapayım. root demek izinleri acmak demek ozgurlugu elinizde tutmak demektir. sayet yetkinliginiz yoksa aklınızdan bile gecirmeyin. virus en hafifi olur.

Bir daha Dandroid kullanmam. Virüs belasından yeni kurtardım PC mi.

Samsung için bu durum söz konusu değil. Çünkü tamamen kapanırken titreyerek uyarı veriyo cihaz. Ayrıca root izni olmadan hiç bir uygulama çalışmaz. Ben o izni vermeden virüs çalışmaz

@21 Şub 2015 16:24 samsung için neden söz konusu olmasın sahte bir kapanma pencersi gösterebilen bit virüs sahte bir titremeyi de kolayca yapablir

Root yapan bunları göz göre göre risk alır

Girdiğin siteleri az çok tahmin ettik zaten aldığın uyarılardan. Acemi değilseniz bilmediğiniz hiçbir şeye root izni vermezsiniz zaten. iPhone 5s kullanıyorum Android rahatlığı hiçbir şeyde yok. Kasması dışında hiçbir kötü yani yok iOS övmeyi bırakın artık.

@21 Şub 2015 17:21 android ios tan daha hızlı çıktı sitede bulabilirsin.

@21 Şub 2015 17:21 lolipopta kasmamı :D o ne yenirmi :D

Uygulama yüklerken izinlere dikkat et. Bilmediğin uygulamayı yükleme. Root iznini öyle her isteyen uygulamaya verme hiçbir şey olmaz.

yakında androidin popilerliği bitecek androit alan bidaha androit almaz gider ya ioslu iphone yada windowslu lumia alır

Ben eski Telefonumu rotladım öyle aman aman faydasını görmedim, görmediğim gibi adam gibi güncelleme de almadım.her güncelleme de kendin indirip bir şeyler yapmak zorunda olmak çok zamanı olanların işi. Costom romlar göze hoş gelen şeyler ama otomatik güncelleme çok Taha faydalı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play