Apple'a inat, daha fazla Flash!

Steve Jobs "Flash'a ihtiyaç yok" demeye devam etse de, gerçekler pek öyle demiyor...

  • Gökay Özbudak
"Flash büyümeye devam ediyor!"
Adobe konuşmasında Apple'ı da konu etmekten çekinmedi...

Apple'ın, Flash'ı cihazlarına sokmamasından sonra oynatıcının geleceğinin ne olacağı konuşuluyordu. Adobe'un Mobil Dünya Kongresi'nde yaptığı açıklamaya göre; Flash 2011'e daha da hızlı giriyor.

Adobe'un tahminlerine göre Flash yüklü akıllı telefonların oranı yüzde 600 oranında artacak. Bu sene içerisinde 132 milyon akıllı telefonda ve 50 değişik tablet modelinde Flash Oynatıcı ya yüklü olacak ya da indirilmeye açık olacak. 2011'de Flash'ı destekleyecek isimler arasında Android, BlackBerry Tablet işletim sistemi ve Hewlett Packard da bulunuyor.

Adobe'dan Anup Murarka, Flash'ın daha buralarda olacağını şu sözleriyle anlatıyor; "Flash hiçbir yere gitmiyor. Kullanım miktarları büyümeye devam ediyor. Apple'a göre kullanıcıların Flash'a ihtiyacı yok ve onsuz da yapabilirler ama bize sürekli kullanıcıların Flash'la internetten daha çok keyif aldıkları yorumları geliyor."

Adobe ayrıca geliştirici aracı Adobe Air'ı ve şimdiden National Geographic gibi büyük dergilerin kullanmaya başladığı Digital Publishing Suite'i de tanıttı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Flash, çok kaynak tükediyor.

Adobe yerini sağlamlaştırmak için Flash sürümünü 10 dolardan dağıtsa, nasılsa bu işleri profesyonel yapanlar adobenin programlarını paket olarak alıyor. Sadece flash satın alanlar azdır. Bende sadece flashda indirim yapmak kârlarında bir düşüş yaratmayacaktır.

ama altenatifi yok

2014de flashın işi bitiyor html5 kısacası onu öpecek diyelim :)

adobe air platformu ile müthiş bir iş başarmış. düşünsenize flash'ı açıp bir windows uygulaması geliştirebiliyorsunuz.

Flash, çok kaynak tükediyor.
----------------------------------
!!??

Son Flash güncellemelerinden haberiniz yok galiba!

O yüzden Desire HD'de flash videolar şarjı sömürüyor. Şarjım bir kaç saatte tükeniyor. Flash mobile sistemler için iyi bir yazılım değildir. Yap adam gibi kullanalım. Yanımda bataryamı taşıyacağım bide. Özellikle mobile sistemler için ölmeye mahkumsun, sadece can çekişiyorsun...

hala adobe fiyat düşürsün diyenler var. neden düşürüsün ki adobe türkiyedeki satışlarını önemsemiyor. zaten avrupa ve amerikada yapılan satışların yanında türkiyedeki satışlar komik bir rakam oluyor neden fiyat düşürsün

Özellikle Chrome'da sürekli olarak sorun yaratıyor Flash. Ben işlerimde artık kesinlikle flash kullanmıyorum. Eskiden htmlnin normal animasyonunu kullanırdım, oldukça kompleks işler yapılabiliyordu, ama flash onun önüne geçti, tarayıcı derdini ortadan kaldırdığından dolayı, şimdi html5 ile tekrar geri dönüş yaşayacağız, çok sevindirici benim açımdan. Kapalı sistemleri hiç sevmiyorum.

Sen de yorum yaz