"Apple'ın A7 işlemcisi, masaüstü sınıfında"

Apple'ın iPhone 5S tanıtımında yeni A7 işlemcisi için bu söyledikleri, doğru çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
Rapor: Apple'ın A7 işlemcisi, masaüstü sınıfında

Apple, iPhone 5S tanıtımında A7 işlemcisinin "masaüstü sınıfında" olduğunu iddia etmişti. Görünen o ki Apple, bu konuda doğru bir cümle sarf etmiş.

AnandTech'ten Anand Shimpi, Apple'ın A7 işlemcisinin Intel'in Ivy Bridge yongasıyla aynı sayıda çalıştırma portuna sahip olduğunu ve Haswell mimarisindekiyle eş "yeniden sıralama tampon belleğine" sahip olduğunu söyledi. Shimpi'ye göre Apple, "Krait/Silvermont'a rakip değil, Intel'in büyük çekirdeklerine çok daha yakın bir rakip geliştirdi".

Çalıştırma portlarının sayısı, işlemcinin aynı anda kaç talimatı yönetebildiğini belirlediğinden önem taşıyor. AppleInsider'a göre Apple'ın A7'si, "döngü başına 6 talimatı işleyebiliyor ve bu, bir önceki nesil Apple laptop'larda kullanılan Intel'in Ivy Bridge yongalarıyla aynı. A6'nın kapasitesinin ise iki katı."

Geniş "yeniden sıralama tampon belleği" ise görevleri en etkili tamamlamak üzere talimatlar arasından seçim yapılması gerektiğinde, işlemciye daha geniş bir seçim yelpazesi sunuyor. A7'nin 192 talimatlık tampon belleği, Intel'in Haswell tasarımlarına yetişiyor ve A6'nın 45 talimatlık tampon belleğinden 4 kat daha fazla.

Shimpi, A7'nin geleceğe yönelik olarak geliştirildiğini ve performansı daha da artırmak üzere potansiyel sunduğunu söylüyor. Ancak Apple'ın A7'nin "Cyclone" çekirdeğini geliştirmek yerine A8 gibi bir başka yeni mimari tasarımına geçme olasılığı da var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Apple fanları şımarmadan söyleyelim A7 'yi Samsung üretti

@11 Nis 2014 16:56 Güzel kardeşim anla artık projeler APPLE yapıyor samsung üretiyor yoksa kendi telefonuna daha iyisini koyar

Anandtech satilik bir firma, bastir parayi en kral testi yapsin. Her iphone cikista olagan ustu diye lanse edip inanilmaz test sonuclari veriyorlar ama hepsi yalan ve fos.

bu demektir ki samsung masaüstü işlemcilerinde çığır açmış demektir yakında oem görürseniz şaşmayın

Bence abartılıyor. Sadece sayılarını karşılaştırıyor. Yani ikinizde de 8 araba var, ama söylemiyor ki biri ferrarilerden diğeri renolardan oluşuyor. Koy önlerine bunların bir nümerik molekül hesabı bak bakalım a7 kaç saniye dayanabilecek.

hah samsung fanı ben de sana şunu söyleyim tüm tasarım dizilim ve kodlamalar da apple dan çıktı ;)

Samsung üretti diyenleri anlamıyorum. Tasarlayan apple. Sen bi inşaat görünce mühendisi mi takdir ediyosun işçiyi mi?

A7 işlemciyi samsung üretti ama, Kore de değil ABD deki fabrikasında üretti. işlemcinin tüm mimari tasarımı ve üretim teknolojisi ise apple tarafından sağlandı. yani samsung sadece işgücü olarak katkı sağladı.

A7 yi samsun üretti demek nasıl bir fanlıktır ya. Qualcomm snapdragon işlemcileri tayvanlı TSMC üretiyor.Qualcomm TSMC ninmi diyorsunuz. A7 işlemci apple tasarımıdır taşeron olarak samsung'a ürettirilir. aynı qualqomm un işlemcilerini TSMC ye ürettirdiği gibi. Kaldıki Apple A8 işlemcileri qualcomm gibi TSMS ye ürettirecek.

Evet a7yi samsung üretti bu durumda samsung işçi

Apple tasarlar samsung taşeron olarak üretir. Qualcomm tasarlar Tayvanlı TSMC taşeron olarak üretir.Bu anlamak o kadar zormu.

Anlamayanlar için bir örnek daha vereyim NVIDIA işlemcileride TSMC( taiwan semiconductor manufacturing company) üretir. NVIDIA nın kendi fabrikası yoktur.

A7 yi Apple geliştirci diye biliyorum ama Samsung fabrikasında Apple patentiyle üretiliyor olmalı. Habere göre işlemci olarak iyi gelişme göstermiş, ilerde anlarız ne fark yaratacak.

O iki parmak genişlikteki ekrana masaüstü işlemcisi taksalar ne yazar ki

Sorun o boyutta güçlü bir işlemci yapmak değil ki zaten. Cep telefonlarının önündeki en büyük sorun pille çalışıyor olmaları. Bu nedenle o hızdaki bir işlemciye tam yükte güç sağlamak çok zor. Diğer büyük sorun ise ısınma ki elektronik aygıtlardaki boyut büyüklüğünün en büyük nedeni ısınımadır zaten. O işlemci tam yükte cep telefonunun içinde çalışamaz ve oraya çalışmayacak birşey koymak gereksizlikten başka birşey değil.

yorumlardan şöyle bir özet çıkardım bu devirde üretim marifet değil sadece işin amelelik kısmı önemli olan tasarım ve geliştirmedir.bu görüşe bende aynen katılıyorum.apple da günümüzde bunu yapıyor...

22:06 o zaman samsung yarin yeni bir telefon cikarinca havalanma islemciyi gelistirirler zaten gereksiz ram i yukseltirler zaten gereksiz ekrani buyuturler zaten gereksiz kamerayi iyilestirirler zaten gereksiz.

21:15 o essek kadar telefonunu masanin ustune koydugunda seninle dalga gecmiyorlar mi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play