Apple'ın belalası Hacintosh'un acı sonu...

Hackintosh üreticisi Psystar Apple'ı çok uğraştırdı ama hikaye mutlu sonla bitmeyecek...

  • Ümit Öncel
Apple'ın belalası Hacintosh'un acı sonu...
Hackintosh buraya kadarmış...

2008 yılında bir anda ortaya çıkan Psystar adlı firma, ürettiği PC'lere Macintosh işletim sistemi yükleyerek satmaya başlamıştı. Bu yüzden Hackintosh olarak ün salan firma, Apple'ın işletim sistemini ve normal PC donanımını kullanıyordu. Apple ile defalarca davalık olan ve davası henüz sonuçlanmamış olan firma geçtiğimiz günlerde 259.356 dolarlık (yaklaşık 404 bin TL) borcunu ödeyemediğini söyleyerek iflasını istedi.

Piyasada Apple'a yakın kaynaklar sürekli olarak Psystar'ın kar etmesinin mümkün olmadığını ve Apple'ın rakiplerinden biri tarafından finanse edildiğini iddia ediyorlardı. Amerikan yasalarına göre iflasını isteyen firmanın tüm ödemeleri ve tüm hukuki süreçleri, iflas konusu çözümlenene kadar donduruluyor. Bu durumda Apple'ın Hackintosh davası da bir süre için askıya alınmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

iyi oldu.
Bizi Windows'tan kurtaran, dünyanın en iyi bilgisayarlarını , cep telefonunu ve müzikçalaırnı yapan firmayı uğraştıran bir firmanın yokolması bizim için iyi.

Bu Psystar firması Microsoftun deilse bende hiç bişey bilmiyom :D

Microsoft'u kötüleyen arkadaşlar var herkesin görüşüne saygı duymak zorundayız, ama Microsoft olmasydı bugün kaç kişinin evinde bilgisayar olurdu ve tabi ki interneti kaç kişi kullanabilirdi. Microsoft'ta Apple gibi işletim sistemi satsaydı nasıl bilgisayar yaygınlaşırdı. Ve bu yorumları yazan arkadaşlar, kullandığınız işletim sistemini ve mümkünse orjinal olup olmadığını da belirtir misiniz?

daha dün burada çatır çatır bilgisayar satıyorlar die bi haber okumuştum diye hatırlıyorum :)) adamlar bugün iflas açıklıyorlar... demek ki kul hakkı yememek ve ne oldum değil ne olacam demek gerekirmi ş:))))

bu gün bilgisayarların yaygınlaşması microsoft sayesinde değil.kullanıcı arabirimi geliştiren apple sayesindedir. yoksa daha uzun zaman kod ile uğraşırdınız

bu gün bilgisayarların yaygınlaşması microsoft sayesinde değil.kullanıcı arabirimi geliştiren apple sayesindedir. yoksa daha uzun zaman kod ile uğraşırdınızBugün 02:14:03

Cok biliyorsun sallamayalim apple zamaninda bazmasa bugun kimsenin evinde ne pc olurdu nede internet 10 bin dolara makina satan hirsiz bir firmaydi gene aynisi ama simdi rekabet var fiyati okadar ucuramiyor.
Ayrica unixi yazanda apple degildir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play