Apple'ın iPhone 5'den çıkartacağı özellikler

iPhone 5'de nelerin olacağı hala tam olarak bilinmiyor ama bu 4 şeyin olmayacağı kesin!

Apple'ın iPhone 5'den çıkartacağı özellikler

Apple'ın bir sonraki iPhone'u ile beraber gelecek mobil işletim sistemi iOS 6, birçok Google hizmetine güle güle diyecek ve bu hizmetler yerine Apple'ın kendi çözümleri sunulacak. Apple bu değişiklikler ile uzun vadede avantaj elde edebilecek, ancak kısa vadede kullanıcıların bazı sorunlarla başbaşa kalması muhtemel. Peki Apple, iOS 6 ve iPhone 5'de başka hangi işlevlerden vazgeçmeyi düşünüyor?

İşte 12 Eylül'de tanıtılacağı düşünülen iPhone 5'de olmayacağı hemen hemen kesinleşen özellikler:

Google Maps artık yok

Apple telefonlarında artık kendi harita çözümünü kullanacak. Bu uygulamanın en önemli eksikliği ise Google'daki Street View olacak. Ancak Google, iOS için kendi başına çalışabilen bir Google Maps uygulaması yayınlayabilir.

YouTube'a da güle güle

iOS'un ilk günlerinden bu yana sunulan video izleme uygulaması, iOS 6'da varsayılan olarak bulunmayacak. Google, daha sonra App Store'da çalışacak bir uygulama sunacağını söylüyor. YouTube'un yokluğu kullanıcılar için büyük bir fark oluşturmayacak. YouTube videolarını Safari ile YouTube web sitesinden seyretmeniz mümkün olacak.

30-pin istasyon bağlantısı ve diğerleri

30-pin istasyon bağlantısı

Yeni jenerasyon iPhone'un 19-pin'li bağlantıya sahip olması bekleniyor. Bu ise şu anki iPhone için üretilen aksesuarların iPhone 5 ile kullanılamayacak olması anlamını taşıyor.

30-pin'li bağlantı, ilk iPod'lardan bu yana sunulan bir bağlantı noktasıydı. Apple'ın bağlantı noktasını küçültmesinin nedeni ise 4G anteni için daha geniş bir alana ihtiyaç duyması.

MicroSIM'e de elveda

iPhone 5, microSIM'lerden de yüzde 40 küçük olan nanoSIM'leri kullanacak. Yeni SIM kartları, şu anki kartlar ile aynı işlevlere sahip olacak. Apple, Nokia ve Motorola'nın tekliflerine karşılık bu yeni standardı teklif etmiş ve sonuç olarak Apple'ın tasarımı kabul edilmişti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Youtube nin olmaması çok saçma

@10 Ağu 2012 00:34 Apple artık iphone da sadece radyoya izin verecekmiş. Takla atın bakalım applecılar

@10 Ağu 2012 00:34 Apple'ın yaptığı Youtube uygulaması saçma esas. Google'ın kendi Youtube uygulamasının bulunmasının çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

@10 Ağu 2012 00:34 lisans sözleşmesi bitmiş ne yapsın ayrıca apple maps daha iyimiş evlerin pencerelerine kadar göreceksin.

google maps olmaması apple ye yarar değil zarar getirebilir.

Tarayıcıdan girersiniz.

bunu yapan japon firmAlarmış eee sony varken bu alınmaz sony alınır

Taracıyıdan açılan mobil youtube sitesi, normal uygulamasından daha hızlı bence o yüzden muhalefet olmaya gerek yok çok.

İyi olmuş. Kendi kendine yetemeyen bi apple görebilcez karşımızda :) ordan burdan toplama uygulamalar ve donanımlarla tekel olmaya çalışmak anlamsız. başa çıkamayacağına eminim. Belki fanboylar da artık vazgeçerler taraf tutmaktan.

iyi be babamın oğlu ne kaldı başka

gereklide değil:)

30pin olayı kesin değil sadece söylenti, herhangi bir kesin açıklama yapılmadı.

YouTube uygulamasının olmaması bir şey ifade etmiyor. Safari'den girilebilir yine.

Google ile uğraşacağını düşünen maddi gücüyle herşeyi yapabileceğine inanan ama senede anca 1 telefon çıkartarak gösteriş meraklılarını merakta bıraktırmaktır Apple :) Siri Doğrumu :) Yes :)

Apple google'la ugrasmayi kendine gorev bildi sanirim ilginc.

Kullanılabilir bluetooth, radyo ve 3G üzerinden görüntülü konuşma da yine olmaz sanırım :D

flash yok maps yok youtube yok...ne işe yarar ki o telefon...

@10 Ağu 2012 15:17 iPhone kullanmadığın veya hiç eline bile almadığın nereden belli. Flash'ı ne yapacaksın? Maps dediğin haritalar mevcut iOS 5.1.1'de var. iOS 6'da da Apple'ın kendi Maps'i olacak. YouTube uygulaması sadece bir kısayol'dan ibaret sayılır. Şu zamana kadar zaten açmadım, Safari'den daha kolay ve kullanışlı. Android fan'lar teknik bilginiz olmadan veya kullanmadan yorum yapmayın (!)

Kızıloteside yokmus tim cook reyiz dedi

ıphone fanları nayazık yaa :-)

peki google play ne olacak

@14 Ağu 2012 00:59 google play android uygulamasi iphone la ne alasi var?

jailbreak yaptıktan sonra hepsini kullanırsın.Apple kısıtlamalarından kurtulursun

Ayy yazık hiç bir şeyi kulllanamayacaklarmış zavallılar...

@24 Ağu 2012 11:22 Bu nasıl bir yorumdur yahu.Google Maps yok Apple maps (tonton destekli) var youtube zaten daha iyi bir performans için çıkacaktı.

İphone 5 de ekran olmuycakmış samsung davasını kaybedince artıkın apple a ekran üretmiycekmiş..

Apple yalvarıyorum sana lütfen artık şu saçmalığa son ver ve IPhone üretimini bırak.

Google maps'ı bilerek attılar Apple kendi yazılımını 3d haritasını navigasyonunu çıkarttı +tomtom navigasyon desteğiyle beraber anlaşıp çok iyi iş yaptılar bence iyi oldu google maps gitmesi fakat youtube tekrar gelicek google geliştiriyor uygulamayı appstore'den tekrar indirebileceksiniz.

ekranın büyük olması dezavantaj 3.5 lik ekran ideal telefon boyutudur.

samsung kadar ozenti bi marka gormedım apple 1 numara km ne derse desın

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir