Apple merkezinde bir garip şov!

Apple'ın merkez binasının önünde bir anda ortaya çıkan bu garip şey herkesi şaşırttı!

Hüseyin Cem Köylü

Apple'ın enerji kaynağı olarak kömür kullanmasını protesto eden iki Greenpeace eylemcisi, "iPhone kılığına" girerek kendilerini Apple'ın Cupertino'daki merkez binasının içinde bir "pod"a kilitlediler.

Greenpeace Amerika'nın müdürü Phil Radford, Apple'ın "yüzbinlerce insanın Bulut teknolojisinin yenilenebilir enerji kaynaklarından güç alması" isteğini göz ardı ettiğinden dolayı bu eylemin gerçekleştirildiğini kaydetti: "Apple müşterileri olarak, iPhone'larımızı ve iPad'lerimizi seviyoruz fakat kömür enerjisiyle çalışan ve doğayı kirleten bir iCloud kullanmak istemiyoruz."

Greenpeace'in eylemini haklı bulmadığını ifade eden Apple, bu eylemin yanlış ve tarihi geçmiş verilere dayandığını iddia etti ve veri merkezlerini temiz enerjiye taşımakta diğer şirketlere de liderlik ettiğini kaydediyor. Güney Carolina'daki yeni iCloud veri merkezine verilen enerjinin yüzde 60'ını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmeyi planladıklarını söyleyen Apple, bunun için Amerika'nın en büyük güneş tarlalarından birini inşa ettiklerini kaydediyor.

Greenpeace daha önce de Amazon ve Microsoft'a da bulut veri merkezlerinin enerji kaynakları nedeniyle eylem düzenlemişti. Amazon'un Seattle'da inşa halindeki ofisine büyük bir pankart açan Greenpeace eylemcileri, "Amazon Microsoft, Sizin bulutunuz ne kadar temiz?" yazılı pankart ile iki dev şirkete seslenmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

GreenPeace üyesiyim ve yaptıkları şeyleri çok takdir ediyorum... Ama iki haftada bir APPLE merkez binası önünde eylem yapmaları artık işin cılkını çıkarttıkları anlamına geliyor bana göre... Daha fazla sonuç odaklı şeyler yapmaları gerektiği düşüncesindeyim.

bu absürdvari greenpeace'cilere bayılıyorum... ama gülmekten :)

Apple denen kurtlu elma çevre bilincinden ne anlar? onları sadece $ ve € ilgilendirir...

Ha ha Apple fanboyları bak kömürlüymüş sizinkisi...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir