Apple, ön-yüklü uygulamalar için çözüm arıyor

Apple, iOS'un "kaldırılmayan" uygulamalarını kaldırmak isteyenleri memnun edecek bir çözüm arıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, ön-yüklü uygulamalar için çözüm arıyor

iPhone ve iPad'de yüklü gelen, ancak kullanmak istemediğiniz uygulamaların hepsini kaldırmanız mümkün olmuyor. Apple CEO'su Tim Cook ise ilk kez uygulamaları kaldırmanın bir yolunu sunmak istediklerini söyledi.

iOS 9'un size "zorla" sunduğu ve kaldırmanıza izin vermediği uygulamalar arasında Stocks, Tips, iBooks, Podcasts ve Apple Maps var. Gerçekten de, Apple Watch satın almayı düşünmeyen bir kullanıcının Watch uygulamasına ihtiyacının olduğu söylenemez. Buzzfeed'in Tim Cook'la yaptığı bir röportajda ise CEO, konu hakkında şöyle konuştu: "Bazı kullanıcıların bunu yapmak istemesini anlıyorum ve bu, ilgilendiğimiz bir konu."

Cook, bu tür uygulamaları kaldırmanın bize ilk göründüğü kadar basit olmadığını, "daha karmaşık bir sorun" olduğunu söylüyor. Burada sorun, muhtemelen uygulamaların birbiriyle kurduğu iletişimde. Cook, durumu şöyle açıklıyor: "Bazı uygulamalar, iPhone'da başka şeylerle ilişkili. Bunları kaldırmanız, telefonda farklı yerlerde soruna yol açabilir."

Cook haklı görünüyor çünkü Siri'ye hava durumunu sorduğunuzda Hava Durumu uygulamanız yoksa, Siri'nin veriyi başka bir kaynaktan alma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Ancak Cook, "telefonunuzun ekranını kaplamak istemiyoruz" diyor ve ekliyor "bunu yapmak istemiyoruz. İstediğimiz, mutlu olmanız."

Cook'un iOS kullanıcılarını "mutlu" edecek çözümünü merakla bekliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Kek amca bizi mutlu et.

Apple'ı bu konuda tebrik ediyorum. Yaklaşık bir ay öncesine kadar Android kullanıyordum. Hakkaten çok boş uygulamalarla gelebiliyor. Ne kadar devre dışı bırakabilsek de kaldırılamıyor. Buna acilen bir çözüm bulunması gerek.

@17 Eylül 2015 10:39 aslında gereksiz uygulamalar androidde değil, üreticiler koyuyor. Nexus cihazlarda gereksiz uygulama yok

Her uygulama görünür olmak zorunda değil, servis diye bir kavram var. Windows ve diğer işletim sistemleri bunu yıllar önce keşfetmiş durumdalar. Darısı iOS'a.

amaçları mutlu etmek değil daha fazla para kazanmak için müşteriyle ilgileniyormuş gibi görünmek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play