Apple, parmak okuyan ekran yapıyor!

Tüm cep devleri bu teknolojinin peşinde koşarken; Apple aynı teknolojiyi farklı bir biçimde sunacak!

  • Cem Şancı
Apple, parmak okuyan ekran yapıyor!
Dokunmatik ekrandan parmak izi okuma patenti

Pek çok telefon ve PC üreticisi cihazlarında parmak izi okuma teknolojisini kullanmaya çalışıyor. Ancak bunlar, ayrı bir sensör olarak yerleştirilen parmak izi okuyucusunun peşindeler. 

Apple ise uzun zamandır telefonlarına yerleştirmeyi ertelediği bu teknoloji için yeni bir plan yapıyor. Apple'ın planına göre firma dokunmatik ekranın altına parmak izini okuyabilen ince bir tabaka daha yerleştirecek. Böylece kullanıcılar telefonun arkasına, üstüne yerleştirilen parmak izi okuyucularına ulaşmaya çalışmak yerine doğrudan telefonun ekranına dokunduklarında aynı zamanda kilidi de açmış olacaklar. 

Apple bu patent için şimdiden başvurusunu yapmış durumda. Dolayısıyla bu teknolojiyle çalışan telefonları da önümüzdeki senelerde görebileceğiz. Tabi rakiplerinin de boş durmayıp benzer teknolojiler üreteceklerini tahmin etmek zor değil. Kısacası, yakında dokunmatik ekranların tümü aynı zamanda parmak izi okuyucusu olacak gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Yine apple yapmis iste

Hayırlı olsun. Gelecek senelerde bunun da patent savaşını görürüz artık. Bu yüzden umutlanmayın millet.

Apple ammada büyüttünüz.. Bilmeyen uzay teknoloji üretiyor sanat. İlk akıllı telefonu Microsoft 2003 yaptı, ilk teli 1984 Motorola yaptı..Elma 2007 de...

@20 Tem 2013 12:31 duzletme mıcrosoft 2003 ilk sistemi yaptı

@20 Tem 2013 12:31 Apple'ın ilk olmak gibi tavrı yoktu zaten, 2007 de iphone çıktığında biz telefonu icat etmedik, telefon kullanımında yeni bir dönem başlattık dedi. Amaçları zaten ilk olmak değil, günlük hayatta gerçekten kullanılacak teknolojiyi stabil şekilde çalıştırmak. Yani hava amaçlı, stabil olmayan bir kaç teknolojiyi, cihaza yerleştirip bir iki kereden sonra yüzüne bakılmayacak özellikleri eklemiyor. Ses ve hareketle kontrol yeteneğine sahip samsung televizyonum; aksiyon sahnelerinde sesimi algılamıyor ve gece oda ışığında ortam ışığının yetersizliğinden uyarı verip duruyor. Ses kontrolü işini şöyle yapsa olabilirdi. Ses kaynağı kendi olduğu için ortamdaki farklı sesi algılayıp gürültülü sahnelerde bile ses komutlarıma yanıt verebilirdi. Hareketle kontrol işine gelince kızılötesi ledlerle karanlık ortamda bile hareketlerimi seçebilirdi. Dayımın LG televizyonundaki magic kumanda çok daha kullanışlı. Günlük hayatta sadece o kumanda bile kullanılıyor ama televizyonumda ne sesli komutu nede hareketle kontrolü bir kaç hevesli denemeden sonra hiç kullanmadım. Kısaca yeni teknolojiyi ilk çıkarmak değil kullanışlı ve stabil teknolojiyi sunmak önemli.

Ya ne olacadı

parmak izi okuyucu ekrana entegre olması daha iyi olur... sırıtmaz...

@grezimonk oha biraz önce grezimonk'un apple'ı desteklediğini mi okudum?

@grezimonk sen yinemi çıktın deliğinden....

parmak izi okuyucusu denen şeyi zaten ekrana dokunduğunda algılayacağını düşünüyordum meğerse apple yeni keşfetmiş:)

Ekran altına güneş enerji paneli yerleştirmek de yakındır

işte apple farkı.

Yok artık bunu grezimonk mu söyledi

her şeyi apple yapar, diğerleri onu kopyalar. yine epıl farkı.

demek ki sevgili Apple yıllar önce kendisiyle bütünleşmiş olan şu cümleyi boşuna kullanmamış; "think different". hala bunu idrak edemeyen komik zatlar netten biraz araştırma yapsın bakalım, belki Apple'dan biraz bir şeyler kaparlar...

ÇÖP..............

apple her patentini aldığı şeyi becerebilseydi keşke

@20 Tem 2013 18:23 peki sen söyle bakayım 12 saat giden bir ultrabook markası?

@21 Tem 2013 03:03 asus ultrabook

@22 Tem 2013 03:57 ASUS Transformer Book TX300 5000 mAh batarya ile sadece webde dolaşsam bile 10 saat gittiğini görmedim. Sendeki model ne?

ios 7 neyin kopyası peki iphoneci?

@20 Tem 2013 18:41 ilk ios kimin kopyası ona bak. Ondan sonra kopyanın kopyasını sorgula...

@22 Tem 2013 11:18 olabilir ama o kadar sığ düşünme adamlar yapmış geliştirme aşamasında sizin gibilersayesinde ben ne yapsam bunlar alır zaten diye çok üzerinde durmamış diğer firmalar almış başını gitmiş teknolojide esas problemi anladın mı?

6 SENE ÖNCE ALDIGIM BI LAPTOPTA VARDI PARMAK IZI OKUMA ÖZELLIGI VE PARMAKLARIN DERISI BIRAZ YIPRANINCA OKUMUYORDU... GERCEKTEN IHTIYACMI BILEMEM... BELKI ÖZEL IS SAHIPLERI VE ÖZEL KISILER ICIN IHTIYAC OLABILIR..

Apple ammada büyüttünüz.. Bilmeyen uzay teknoloji üretiyor sanat. İlk akıllı telefonu Microsoft 2003 yaptı, ilk teli 1984 Motorola yaptı..Elma 2007 de... haklısın kardeşim ama dikkat etmediğin bir nokta var zaten apple ilk biz yaptık diye tanıtmadı. "today apple reinvent the phone" yani; yeniden icat ediyoruz diyor adam, varolan birşeyi yeniden tanımlıyoruz diyor. yoksa zaten ilk biz yaptık diye bir iddiaları diye birşey yok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play