Apple sonunda bu unvanını da yitirdi

Apple, uzun süredir elinde bulundurduğu bu önemli ünvanı da en sonunda yitirdi!

Apple sonunda bu unvanını da yitirdi

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden itibaren değer yitirmeye başlayan Apple hisselerindeki düşüş, firmanın uzun süredir taşıdığı "Dünyanın en değerli şirketi" unvanını yitirmesine yol açtı. Apple'ın hisse değerleri son bir yılın en düşük seviyesine inince, Exxon Mobil eski unvanını geri alarak en değerli şirket oldu.

Uzun süredir çok yüksek olan Apple hisseleri, Eylül 2012'de 700 dolar seviyesine kadar yükselmişti. 2012 sonlarında kendini gösteren sorunlar firmanın pazar değerine de yansıdı. Bugün Apple hisseleri 439,88 dolar seviyesine kadar inmiş durumda. Böylece firmanın pazar değeri 413,04 milyar dolara inmiş oldu. Hisse değeri 91,73 dolar olan Exxon Mobil, 418,23 milyar dolar pazar değeriyle dünyanın en değerli şirketi unvanının yeni sahibi oldu.

2012'nin Apple için çok iyi bir yıl olmadığı, tüm piyasa uzmanlarının kabul ettiği bir olgu. Firmanın, Android telefonların ve Samsung gibi rakiplerin yarattığı dalgalanmalarla nasıl mücadele edeceği herkesin merak konusu.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

APPLE VE FANBOYLARI KÖTÜ HABER ALMAYA MAHKUMLAR ADETA...

Apple'ın piyasa değeri yorumu yazdığım şu anda 428.9 milyar dolar ve hisseleri de 456 dolar...Exxon mobile ise 417.3 milyar dolarda...

Bir şekilde toplanmaları lazım, nasıl yapacaklar merak konusu,bu görünüm ve şekliyle iphone artık miladını doldurdu, yeni, insanlara heyeacan verecek bir şeyler gerek, bakalım neler olacak?

@29 Oca 2013 20:38 kendi adına konuş genelleme yapma....

@29 Oca 2013 23:22 gayet de güzel genelleme yapmış arkadaş , sana ne oluyor zoruna mı gitti ?

s. jobs apple yi alıpta gitti.

apple yanındayız her zaman

siz 430 milyar doları ne sanıyorsunuz acaba hesap yapmaktan anlamayan cahiller yorum yazmasın tc devletının 2012 butcesı 329 milyar dolardır bir sirketten bahsedıyoruz devletten degıl dıkkatlı bakın rakamlara ınanmayana google dan teyit eder samsung lg sony ve nokia yı toplasan applen en kotu malı degerını vermez toplamda neden bahsedıyorsunuz bu fanlık degıl reelcılıktır ayrıca

@29 Oca 2013 22:49 uçtun kardeş :)

bataralar inşallah.

durun bakalim bu daha hic bir sey daha neler gelecek basina cöküs basladi

Dün 22:49 T.C Cumhuruyeti Apple Gibi Borsaya Bagli Degil.Onune Bir Butce Hedefi Koyarsin Tutturur Yada Tutturamassin.Batma Gibi Bir sey Soz Konusu Olamaz.Fakat Apple Devlet Olmadigina Gore Sirkettir.iyi Yonetilmesse Urunlerinde Memnunuyetsizlik Olustugunda.Bunun Gibi Hisseleri Borsada Deger Kaybeder Kaybettikcede.Bahsini Yaptigin Serveti Borsa Degeri ucup Gider.Sonundada Batar.Nasil Olduda Butce Hedefiyle Borsadaki Kucucuk Dalgalanmayla Savrurabilecek Bir Sirket ile Kos koca T.C Devletini Ayni Kefeye Biraktin??

Ömrnde borsadan bi haber olan insanların afiz yorumlarını burada görmek çok eğlenceli :) gençler huhuuu arada bir lot alın gecelik borsa çevirinde millet gülmesin size 430 milyar dolardan bahsediyoruz bir önceki arkadaşında dediği gibi samsung sony nokia alayının en mükemmel çeyrek mali değerlendirmelerini toplayın genede bu güya kötü diye debelendiğiniz Apple etmez çok komiksiniz. :)

@30 Oca 2013 05:21 Bir günde hisseleri 60 milyar dolara yakin eridi. Sen kalkmis borsa edebiyatlari yapiyorsun. 60 milyar dolarlik geri alim olmadiysa düsüste demektir. Gecen yili 500 milyar dolarla kapatan sirketin suanda 430 milyar dolarda olmasi 70 milyarlik kayip anlamina gelir. Önümüzdeki yil satislari beklentinin altina gidince 350 milyar seviyesine iner. Bu saatten sonra Apple hissesi alinmaz ama son 10 yilda en cok kazandiran sirket durumundaydi.

@30 Oca 2013 05:21 Nokia da bir zamanlar öyleyd.

@30 Oca 2013 05:21 Sen ne yazdigini ya bilmiyorsun yada buradakilerle dalga geciyorsun. Sirketin borsa degerinin 430 milyar olmasi hic bir sey ifade etmiyor. Sonucta yillik gelir 170 milyar net kar 35 milyar dolar dolayinda. Sonucta Samsung gecen yil 200 milyar dolari gecmisti. Apple önümüzdeki yillarda karliligini koruyamazsa borsada hizla erimeye mahkum sonucta borsa degerine kalsaydi facebook 100 milyar dolarlik sirket olurdu bugün hisseleri 25$ seviyesinde.

İphone 4 -4s ve 5 arasında bir iki değişiklikle müşteri kazanmaya çalışması büyük bir hata.şirket yönetimi uyuyor olsa gerek çalıştırdığı adamlar yeni gelişmeler sunamıyor demekki.

apple la ilgili sorunlarda her türlü destek ve bilgi için 11820 teknoloji destek hattını arayın

taş bile çıkar alırım Apple yanındayız.

iyi olmuş 3000 tl gibi fiyatlarla telefon satıyor. adam daha iyisini 1300 tl ye satıyor. bu paralar hep amerikaya akıyor.

@30 Oca 2013 11:23 3000tl lik telefon aslında yurtdışında 1000 - 1500 tl %100'ü aşkın vergi ödüyoruz apple'a yanacağınıza kendi sisteminize yanın.

Apple gidici :( çok üzülürüm apple giderse samsung gibi sonradan görme hırsız firma appleı bitirirse..

Apple yakında topu diker... nonoş ve ibişlerin markası tarih olur...

Apple batışa geçti kurtulması imkansız...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost