Apple'dan "iPhone Hırsızları" İçin Yeni Yöntem

Apple, iPhone hırsızlarının canını fazlasıyla sıkacak yeni bir güvenlik önlemini uygulamaya koydu!

  • Ercan Uğurlu
Apple'dan "iPhone Hırsızları" İçin Yeni Yöntem

Apple'ın başı daha önce sık sık iPhone hırsızlarıyla belaya girmiş ve ABD'li şirket yeni bir güvenlik yöntemi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Geçtiğimiz ocak ayında Kablosuz Cihaz Güvenlik Sistemi adı altında bir patent alan Apple, bu yeni sistemini en nihayetinde devreye soktu.

Apple'ın yeni güvenlik sistemi, mağazadan iPhone çalan hırsızları durdurmak için atılmış önemli bir adım. Apple'ın bu yeni güvenlik sistemi, telefonu ücretini ödemeden bir şekilde mağaza dışına çıkartmayı başaran hırsızın, telefonu kullanamamasını amaçlıyor.

Ücreti ödenmeden mağaza dışına çıkartılan iPhone çalıştırıldığında ekrana bir uyarı yazısı geliyor ve telefonun teslim edilmesi için aranabilecek bir telefon numarası beliriyor. Eğer kişi telefonu buna rağmen yoluna devam ederse, iPhone bir süre sonra tamamen devre dışı bırakılıyor.

Elbette, hırsızlar telefonu hack'lemek için çeşitli yollar denemeye çalışacaklardır. Ancak söylenene göre,  bu mümkün değil. Öte yandan çalınan iPhone, konum bilgilerini sürekli Apple ile de paylaşıyor olacak.

Bakalım Apple'ın bu yöntemi hırsızları caydırmaya yetecek mi? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yöntem yeterli olur mu, yoksa hırsızlar farklı bir yol bulabilirler mi?

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play