Apple'ın Vazgeçtiği iPhone İşletim Sistemi: AcornOS

Apple'ın ilk iPhone'u için, AcornOS adını verdiği bir işletim sistemini denediğini ama vazgeçtiğini biliyor muydunuz? İşte AcornOS...

Oynat Apple, İlk iPhone İçin Böyle Bir Arayüz Düşünmüş! Apple'ın ilk iPhone için iPod'u andıran "iyi olmamış" dedirten bir arayüz düşündüğü ortaya çıktı!

İlk Apple iPod'u çekici yapan özelliklerinden bir tanesi, sade dış tasarımı ve arayüzünün kullanımının çok kolay olmasıydı. Arayüz içerisinde, fiziksel çarkı döndürerek hızla dolaşabiliyordunuz.

Bu basitlik iPod için son derece uygun olsa da, iPhone gibi biraz daha karmaşık bir cihaz için muhtemelen çok uygun değildi. Apple'ın böyle bir fikri iPhone'un ilk prototiplerinde düşündüğü, yeni yayınlanan bir video ile ortaya çıktı.

Sızıntılarıyla tanınan blog yazarı Sonny Dickson, yayınladığı bir video ve fotoğraflarda Apple'ın ilk iPhone için hayal ettiği arayüzü gösterdi. Dickson, Apple'ın bu düşünceleri hayata geçirmeyerek "doğru kararı verdiğini" söylüyor.

Apple'ın ilk iPhone prototiplerinden birini eline geçiren Dickson, bu cihazda iOS'tan oldukça farklı bir işletim sistemiyle karşılaştı. İşletim sisteminde arayüz içinde dolaşmak için ekranın alt kısmında bulunan sanal kaydırma çarkını kullanıyorsunuz. Böyle bir yaklaşımın ne kadar saçma olabileceği özellikle numara çevirici gibi işlevlerde açıkça görünüyor.

Apple içerisinde AcornOS olarak adlandırılan arayüz, neyse ki kendisini iPhone OS ve OS X masaüstü işletim sistemine bırakmış bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

apple ios 6 dan sonra bence bitti android e döndü iyice

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir