Araba sürerken SMS yazanlar dikkat!

En son araştırmalar araba kullanırken mesaj yazmanın risklerini ortaya koyuyor. İşte korkunç gerçek!

Telefonla konuşmanın riski sanılandan düşük

Telefonla konuşmanın riski sanılandan düşük
Mesaj yazarken dikkat dağılıyor

Öte yandan cep telefonuyla konuşmak kaza riskini gözünü yoldan ayırmayan bir kullanıcıya göre sadece yüzde 30 arttırıyor. Bu araştırma bazı doğru bilinen yanlışları da düzeltiyor. Test ortamıyla gerçek hayatın farkını ortaya koyuyor. Sürücüler, daha önceden iddia edildiği gibi araç kullanırken cep telefonu kullandığında alkollüyken oldukları kadar risk altında değil.

Bu araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç, kablosuz kulaklık kullanmanın bir fark yaratmadığını ortaya koyuyor. Kullanıcıların Bluetooth kulaklık kullanmasının güvenlik açısından bir katkısı yok, sadece konfor yönünden artısı var. Araştırmacılara göre önemli olan sürücülerin gözlerini yoldan ayırmaması.

Araştırmacılar yeni araç kullanmaya başlayan gençlere trafikte cep telefonu kullanımının tamamen yasaklanmasının kaza risklerini önemli ölçüde düşüreceğini söylüyor. Genç kullanıcılar telefonlar konuşmaktan ziyade SMS okuyor ve yazıyor. Bu da kaza riskini 23 katına katlıyor.

Amerika'nın Kaliforniye eyaleti, vali Arnold Schwarzenegger'in kararıyla bu yasağı uygulayanlar arasında.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Kim araba kullanırken SMS atarki? Araba kullanırken radyo değiştirmek bile tehlikeli iken SMS atmak intihardır. Yapan da aptallık eder :D

SMS yazarken telefon ekranına da arada bakman gerekir. Bu bakımdan sanırım çok daha riskli.

Acil birşeyse kenara çeker insan, konuşur 2 dk., yoluna devam eder ama SMS gerçekten de tehlikeli. Özellikle şehir trafiğinde.

ya ne laka şimdi oldu yan yazmayalım

ben 1e1 şahidim azdaha şarampole devriliyorduk dalaman fethiye yolunda sürüçü kardeşim bırak telefonu diyoruz dinlemiyor mesaj yazarken küt gidiyorduk az daha bi baktım korkudan eli aya titriyor sanradan degermi dedim aşkına mesaj atıyormuş?...

konuşma neysede sms yazılırmı ya:D al laptopu yanına internette sörf yap bari:D

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Telefonla konuşmanın riski sanılandan düşük
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir