Araştırma: Ücretsiz uygulamalar daha riskli

Eğer biri sizden bunları isteseydi asla kabul etmezdiniz. Ama işin içine bedava girince...

  • Zeynel A. Öztürk
Ücretsiz uygulamalar ücretlilerden daha riskli

18 ay süren bir araştırma, ücretsiz mobil uygulamaların ücretlilere kıyasla daha büyük güvenlik riskine sahip olduğunu ortaya çıkardı. 

Juniper Networks'ün 1.7 milyon uygulama üzerinde yaptığı araştırmaya göre Google Play'deki ücretsiz uygulamaların kullanıcının konumunu taramaları, ücretlilere göre 5 kat daha muhtemel. Araştırma, ücretsiz uygulamaların yüzde 24.1'inin konum izlemek için izin istediğini söylerken, bu oran ücretli uygulamalarda sadece yüzde 6. Ücretsiz uygulamaların yüzde 6.7'si kullanıcının adres defterini okumak isterken, ücretlilerde bu oran yüzde 2.1'e düşüyor.

Ücretsiz uygulamaların üçüncü parti reklam ağlarından reklam gösterebilmek için bilgi topladığı biliniyor. Ancak Juniper, en popüler 5 reklam ağını kullanan uygulamaların oranının (yüzde 9), konumunuzu izleyen uygulamalara göre çok daha az olduğu (yüzde 24) bulgusuna varmış. Juniper, buradan bazı uygulamaların reklam dışındaki amaçlarla bizi izlediği sonucuna varıyor.

Araştırma, bazı uygulama kategorilerinin diğerlerine göre çok daha riskli olduğunu da söylüyor. Örneğin yarış oyunları genellikle bir zararlıyla geliyor. Kart ve kumar oyunları da sorunlu kategorilerden. Bu uygulamaların yüzde 94'ü giden arama yapabilirken, yüzde 84.5'i sessiz sedasız SMS gönderebiliyor. Bunun yanında uygulamaların telefonun kamerasına ve mikrofonuna ulaşarak gizli kayıt yapabileceği, ardından bunu internete gönderebileceği daha önceden gösterilmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

harbi hep içime oturuyor şu lite versionlar..

380 dolardan işletim sistemi satan microsoft`da windowsda bizi izliyor yoksa korsan kullandığımızı nasıl anlıyor? Not: kimse 29 tl`ye windows 8 i satıyor diye sazan gibi atlamasın o kampanyalı fiyatı kampanya bittikten sonra yine 380 dolardan satacak ayrıca apple`da kullanıcılarını izliyor

@07 Kas 2012 19:15 appleın kullanıcılarını izlediğine kanıt göster boş konuşcağına. korsan olduğunu da kara listedeki seri numaralarıyla anlıyo. e bırak onu da yapsın. bedavaya kullanmana izin mi verecekti??

@08 Kas 2012 17:17 bedavaya izin vermemek adına böyle terör estiremez! apple`ın bunu yaptığını internetten bulabilirsiniz, bilen biliyor hatta the simpsons dizisinde bile bununla ilgili alaylı bir gönderme yapılmışlığı var. kanıtlaması zor diye haklı görüneceksiniz zannediyorsunuz!? sony`nin bile yapmışlığı var hatta bu yüzden mahkemlik oldu internette drm diye aratın

@08 Kas 2012 17:17 iPhone'un korsani mi var? Amma sallamissin. Senin disinda butun dunya biliyor iPhone'un takip amacli senin iznin disinda kullanilabildigini. Sen de simdi ogrenmis oldun. :D

ücretlisini satmak için ücretsize iftira atmakta yeni moda oldu...

Bu işe bir ayar çekilmesi lazım

Dingonun "store"u olunca böyle olur tabi. Uygulamalara Bi kontrol yok ki isteyen basıyor uygulamayı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play