Eski bombalar ve yeni süper bilgisayarlar...

Hayatımız bir süper bilgisayarın ellerine emanet: IBM RoadRunner ve nükleer tehdit üzerine...

Soğuk Savaşın birikimi

Soğuk Savaşın birikimi
Silolar yaşlı nükleer silahlarla dolu

Amerika'yla Sovyetler Birliği arasında yaşanan Soğuk Savaş yıllarında biriken silahlar onlarca yaşında. İkinci Dünya Savaşı bittiğinden beri, 1950'lerden beri birikiyor bu silahlar ve bir yerlerde sizinle veya babanızla yaşıt silahlar var. Eskiyen bir parçadaki hata yüzünden patlayan bir bomba, zincirleme reaksiyona giren bir silo dolusu atom bombası ve bunun sonucunda son.

Yeryüzü patlamanın etkisiyle değil ama radyasyon ile yaşanamaz bir yer haline gelebilir. Çernobil'in etkisi hala geçmiş değil, Karadeniz'de insanlarımız kanserden ölüyor. Radyoaktif serpinti rüzgarlarla bütün gezegene yayılır. Hayvanlar hastalanır, toprak ürün vermez olur, insanlar yaşasa bile açlıktan ölür, içecek temiz su bulamaz olur.

Peki önlem alınmıyor mu? Nükleer silahların elbette bakımı yapılıyor, bu riske karşı önlem alınıyor. Ancak farklı sorunlar devam ediyor. Her parça değiştirilemeyeceği gibi, sağlam ancak eski parçalar ve modeller yıllandıkça farklı davranışlar gösteriyorlar. İçindeki radyoaktif materyal değişime uğruyor. Patlayacak mı? Patlarsa nasıl bir etkisi olacak? Önceden belirttiğimiz gibi, kimsenin haydi deneyelim deme şansı yok. Sonuçlar çok ağır, ayrıca eldeki araçlar da patlamayla beraber yok olmadan önce sınırlı veri iletebiliyor. Gözlemle elde edilebilen veriler sınırlı, yoksa bugüne kadar düşük güçlü bombalarla sayısız deneme yapıldı. Ancak daha fazla yapılması pek istenmiyor. Gezegen zaten çöplüğe dönmüş durumda, üzerine daha fazla radyasyon eklemenin alemi yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

SSD harddiskler bir gelişse; DDR2 hatta DDR3 ramlerlede cache olarak SSD harddiskleri destekledik mi o zaman görün hızı. veri yolları bakır'dan olacağına daha süper bir iletkenden yapılsa iç dirençten kaynaklanan akım kayıpları azalır. yüksek hızlara çıkmak hayal olmaz belki gerçek olur. Bir kaç yıl + teknoloji ve sermayeye ihtiyaç var.

süper bi yazı olmuş teşekkürler :)

Çok güzel bir makale olmuş. Tebrikler. Teşekkürler.

Ben anlayamadım bu bilgisayarda 13.464 çekirdek mi 130.464 çekirdek mi var?

Yeni nükleer silaha HAYIR, önce eskileri kullansınlar. :D

umarımki nükleer patlama görüntüleri call of duty 4 - world in conflict gibi oyunların dışında gözükmez :P

yakında 10 yasındakı cocuk elındekı cep bılgısayarında bı işi yapabılecek duruma gelir sız kafanıza takmayın... :)

Dünyanın bilinen en güçlü silahı H.A.A.R.P. tır.Antenleri ile istenen bölge imha edilebilir.Zaten araştırıldımı insanın tüylerini diken diken etmeye yeter.

2. sayfa ve devamına firefox ve IE'da erişim sağlayamadım

H.A.A.R.P hakkında bir sürü komplo teorisi ortaya atılıyor. Ama böyle bir gücün ne doğuracağını A.B.D bile bilmiyor

er veya geç zaten öyle veya böyle herkes bir şekilde ölür. bu teknolojilerden uzak durarak sahip olanların kölesi olmak yüce Türk milletine yakışmaz. başkasının kölesi bir millet olmaktansa yer yüzünden silinsin daha iyi. teknolojinin ilerlemesi tüm insanliğin menfatine. adalet, paylaşım, eşitlik, güvenlik, huzur, refah istikrar v.s. ve tanrıya!!! daha çok yaklaşmak için şart.

O Süper hızlı bilgisayarlarda oyun oynamak isterdim :D.En çokda görüntü kalitesini merak ediyorum :)

hep bu iran göze batıyor, burnumuzun dibindeki israil, abd, avrupa ülkeleri, rusya, bunlarda nükleer silah yok mu sanıyoruz.

Atom bombasını ilk bulan ABD topluma hizmet için bulmadı heralde japonyaya da yanlışla atıp insanları öldürdüler şimdide silahsızlanalım kendilerini denetleyen kimse yok söz konusu iran olunca yasak yutmazlar helal olsun İran a adamlardaki kendine güvenin 100 de 1 i bizde olsa 3 kıta da söz sahibi olurduk

konumumuz geregi en üstün durumda olmamız gerekirken en acınacak durumda olan da biziz ülkeler atom a karşılar ama neden çünkü kimse kendinden daha güçlü kimseyi istemedigi için şuan dünayada göz önünde olupta nüklüer silahı olmayan ülke neredeyse yok gibi

Kendilerinde olunca iyi baskasinda olunca terörist kisaca anlayislari bu sekilde

Gerçekten doyurucu bir yazı olmuş. Chip dergisini bu tür makalelerinden dolayı tebrik ederim. Son zamanlarda gerçekten doyurucu yazılar yayınlıyorsunuz. bu tür yazılara da ucuz espri içeren yorumlar yazmak biraz haksızlık oluyor..

amerika kullanıyorsa sen niye kullanmıycan

ülke savunması için

rusyada şuan 16.000 nükleer füze mevcut

sovyetlerde öyleydi halk açtı ama yine savunma sanayisine para yatırıyorlardı

butun yaziyi okumama ragmen tam olarak, atomun neyini olctugunu anliyamadim, bir bilgisayarin yaptigi islemler bellidir, napiyor atomun icine mi giriyor, atomu patlatip bunu o siradami atomu test ettiriyorlar>>..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir