AVG'den Linux'çulara güvenlik yazılımı

Linux zararlı yazılımlardan etkilenmez demeyin; sisteminizi AVG 8.5'e emanet edin...

AVG'den Linux'çulara güvenlik yazılımı

AVG Technologies, Linux için geliştirdiği ve güncellediği anti-malware yazılımını tanıttı. AVG 8.5 for Linux, server ve ücretsiz workstation ilavesi ile daha etkin tarama yetenekleri, yeni antivirüs filtrelemesi, geliştirilmiş bir performans ve Linux tabanlı kullanıcılar için daha kolay bir kullanım sunuyor.

Windows işletim sistemlerindeki kadar yaygın olmasa da, Windows için geliştirilen kötü amaçlı yazılımlar, Linux işletim sistemlerine de darbe vurabiliyor. Bunun yanı sıra Windows tabanlı çalışma istasyonları sıklıkla ağ üzerinde Linux tabanlı sunuculara bağlanıyor. AVG 8.5 for Linux, bu gibi sistemler için merkezileşmiş bir anti-malware koruması sağlıyor.

AVG'nin yeni geliştirdiği AVG Server Edition for Linux, tek dağıtım paketi içinde hem e-posta hem de dosya sunucularını koruyor. Gün içinde yollanan milyonlarca e-postayı destekleyecek kapasite ve güvenilirliğe sahip AVG Server Edition for Linux, böylelikle büyük şirketler ve hatta internet servis sağlayıcıları tarafından da kullanılabiliyor.

Tek seferde keylogger tespiti

Linux için geliştirilen AVG 8.5 sürümü, ağ yöneticileri ve çalışma istasyonu kullanıcılarına;

- Tek seferde virüs, solucan, casus yazılım, trojan, keylogger ve diğer kötü amaçlı yazılımları tespit eden ve silen etkin bir tarama,
- Yeni ve bilinmeyen kötü amaçlı yazılım türlerini saptamak için geliştirilmiş sezgisel emülasyonu,
- Yeni avflt antivirüs filtresi! Geliştirilmiş performans için basitleştirilmiş yükleme ve görevlendirme özelliği taşıyan ve RedirFS tabanlı erişim taraması,
- Paylaşımlı hafıza kullanan geliştirilmiş sistem kaynağı yönetimi,
- 64-bit ve çoklu-CPU mimarisini ve yeni çoklu çekirdeğe sahip CPU'ları destekleyen artırılmış ölçeklenebilirlik,
- Zorunlu yeniden başlatmaların sayısını daha da azaltan tamamen modülerleştirilmiş çözüm sunuyor.

RedirFS, yani yeniden yönlendirilen dosya sistemi, sanal dosya sistemi anahtarı (VFS) ve dosya sistemi sürücüleri arasında yeni bir katman oluşturuyor. Linux 2.6.25 versiyonu için gerçekleştirilen bu yeni sistem, VFS katmanı içinde bulunan dosya sistemindeki değişikliklere izin veren bir çatı sağlıyor.

Linux dağıtımı açısından bir sınırlama yok

AVG 8.5 for Linux sürümünün RedirFS elementi ile gurur duyduğunu dile getiren AVG Teknoloji Bölüm Başkanı Karel Obluk, "İlk amacımız, Dazuko projesine alternatif olarak Linux için bir erişim tarayıcı geliştirmenin olası yollarını keşfetmekti. O günden itibaren RedirFS projesi Linux 2.6'un genel çerçevesine doğru evrim geçirdi. RedirFS'yi açık kaynaklı olarak yayımladık. Bu sistem, erişimli taramadan çok daha geniş bir fonksiyonellik getirecek"diyor.


FreeBSD, Mandrake, Mandriva, Fedora Core, Debian, SUSE, Red Hat, Red Flag, Ubuntu ve Debian paketini kullanan diğer Linux dağıtımları altında test edilen AVG 8.5 for Linux, Linux dağıtımı açısından bir sınırlama taşımıyor.

Linux versiyonuna bağlantı başına lisans ücreti ödenerek 1 ya da 2 yıllık abonelik seçenekleriyle sahip olunabiliyor. Server Edition'a ise yetkili AVG satıcılarından ya da doğrudan http://www.avg.com/business-security sayfasından ulaşılabiliyor. Her iki versiyon da şu an için yalnızca İngilizce olarak sunuluyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

senin gibi sevgili düşman başına !

Haberi okuyan bazı kişiler, sanki Linux işletim sistemi için de virüs yazılmış ve AVG Linux virüslerini bulup silecek gibi intibaya kapılabilir. Oysa AVG özellikle Linux serverleri için yazılmıştır ve Linux serverlerinde (gerçekte Linux için hiç bir tehlike teşkil etmeyen) Windows virüslerini bulup silmek için kullanılır.

Gerçekten de, virüsler Linux için bir tehdit oluşturmaz. Ancak sizin Linux ile çalışan bir serveriniz varsa, bir süre sonra serveriniz, Windows virüslerini dağıtan bir servere dönüşebilir. Bu istenmeyen durumda AVG antivirüs yazılımlarının Linux sürümleri, serverdeki Windows virüslerini temizlemek için kullanılır.

"Windows için geliştirilen kötü amaçlı yazılımlar, Linux işletim sistemlerine de darbe vurabiliyor."

Bu cümleyi açıklar mısınız, Windows için hazırlanmış virüsler, nasıl oluyor da Linux işletim sistemlerine de zarar veriyor. Windows için hazırlanmış olan exe uzantılı dosyaları, Linux'ta nasıl çalıştırıyorsunuz da, bilmeden çalıştırdığınız virüs Linux'a zarar veriyor? O virüs'ün çalışması için gerekli olan Windows, Documands and Settings ve Program Files gibi klasörler yokken, bana o virüsün nasıl çalıştığını açıklayabilir misiniz? Üstelik de dosya sistemi ntfs değil de, ext3/4 iken...

Bu cümle tamamen yanlış bilgilere dayalı bir cümle olmuş...

linuxta antivirüsler sadece windows makinelere virüs taşımasınlar diye kullanılır windowsa bağlı bir makineniz yoksa linuxa antivirüs kurmaya ihtiyaç duymazsınız.linux şu anki en güvenilir ve kullanıcı dostu sistemdir.windows kadar kafa yorarsanız oyun dışındaki bütün ihtiyaçlarınızı bedava karşılarsınız.tabi seçim kullanıcıya aittir.

orjinal windoswta bile acık buluyor ney yapabilriz veya orjinal windows xp vista tekrardan yapsam sizce acık bulurmu halen yoksa bulunmazmı bırakın allah askına windows Documands and Settings program files windows nasl olursa olsn acık yinede bulur

''Linux zararlı yazılımlardan etkilenmez demeyin; sisteminizi AVG 8.5'e emanet edin... ''

Şekilinde bir alt başlık atılmış fakat tamamen yanlış bir başlıktır, linux zararlı yazılımlardan etkilenmez, neden etkilenmez arladaşlar gayet net bir biçimde açıklamış.

linux en güvenli ve bi okadarda gereksiz bir işletim sistemi adayıdır. ileri derecede bilginiz yoksa beyniniz sorulara cevap vermeye gerek duymuyorsa uzak durun derim. bazılarının kolay olarak gördüğü şey sizin için en zor olanı olabilir. deneyin görün

Arkadaşlar, virüs denen şeyi halen sadece exe uzantılı dosyaya bulaşan, veya exe'yi sadece çalıştırınca yayılan çalıştırmayınca yayılmayan, v.b. şeyler gibi düşünmeyin, trojanlar mp3 veya jpg gibi dosyaları da kendileri için "taşıyıcı" olarak kullanabiliyorlar, burda anahtar nokta kaynağına güvenmediğiniz siteye girmeyin, kaynağına güvenmediğiniz dosyaları indirmeyin, açmayın...

yapısı gereği yayılması ve etkisi farklı gnu/linux dağıtımlarında.
gnu/linux zor dağıtımları olduğu gibi, kolay dağıtımlarıda var.
bsd nin kolayıda pc-bsd dir mesela.
bilmiyorsanız insanlarıda yanlıs yönlendirmeyin.
öyle dağıtımlar var ki, windowstan daha zahmetsiz kurması yapılandırması. ubuntu, linux mint, pc-bsd, chakra linux ve daha bir çoğu...

bu arada bu tür haberler açık kaynağın yaygınlaşmakta olduğunun kanıtıdır bence.

arkadaşlarım konuşmuş ama konuya girmeden edemedim linux sistemlere virus bulaşmaz şöyleki sistem yapısı itibari ile hiç bir şekilde kaynak dosyaya erişilemez tabiki root olmadıkça işte işin güzel tarafıda bu siz bir virüs ile linux içerinde root sahibi olamazsınız yani erişim imkansız gibi bir şey ancak söyle bir şey var home dizini altında kullanıcının bilgileri siline bilir hasar alabilir ama sistem etkilenmez birde arkadaş bir yazı yazmış onada cevap vereyim biz linuxda .exe uzantılarını wine isimli program sayesinde yaparız bu bize tam olarak olmasada bir emünatör görevi görür bir sanal windows açar sis sanala virüs bulaştırırsınız asla ve asla linuxa bulaşamaz çünkü bu wine programı home dizini altındaki kullanıcı klasörünün içindedi :D yani arkadaşlar linux a çamur atamazsınız özgür yazılım gibisi yok.

Sen de yorum yaz