Avrupa Parlemantosu Google'ı "bölüyor!"

Çok yakında iki farklı Google görürseniz şaşırmayın; internet devi Avrupa'da köşeye sıkışmak üzere!

Avrupa Parlemantosu Google'ı "bölüyor!"

Google, bugünlerde Avrupa'da ona karşı gelişen tepkiler nedeniyle baş ağrısı çekiyor. Avrupalı ülkeler, Google'ın Avrupa'daki faaliyetlerine devam edebilmesi için arama motoru hizmetini diğer hizmetlerden ayırması gerektiğini düşünüyorlar.

Bu amaçla Avrupa Parlemantosu'nda yapılan oylama, Google'ın geleceğini yakından etkileyebilir. Avrupa birliği Google'ın iki ayrı şirkete ayrılmasını ve bir şirketin arama motorunu yönetmesini, diğerinin ise diğer Google servislerini kontrol etmesini istiyor. Googla arama motorundaki verilerin de diğer servislerde kullanılmaması gerektiğini savunuyorlar.

Aslında parlemantonun bunu sağlayacak bir yaptırım gücü yok. Ancak parlemantodan çıkan karar Avrupa Komisyonu'na tavsiye niteliği taşıyor ve komisyon aynı yönde karar alırsa, Google komisyonun kararına uymadığı taktirde Avrupa'da artık faaliyet gösteremeyecek.

ABD Hükumeti ise bu zorlamaya karşı sert tepki gösteriyor ve Google'ın yasal bir ABD şirketi olarak iç yapısına müdahale edilemeyeceğini dile getiriyor. Ancak Avrupa, artık bir tekel haline gelen Google'ın Avrupa'lı şirketleri zor durumda bırakan uygulamalarına son vermekte kararlı görünüyorlar. Bakalım, teknoloji dünyasında patlamak üzere olan bu dev savaşın kazananı kim olacak?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

İnşallah ikiye bölünür.

Avrupa kazanır.

tabiki google.

Bravo AB ye. Google ye karşı duruşlar başlaması harika bir gelişme. ABDnin karşı çıkması tamamen abuk. Microsoftu , Apple yüzünden Üçe bölmeye kalkan ABD neden ABye karşiı çıkıyor. Googlenin tüm interneti ele geçirme çabaları engellenmeli...

hiç bir cacık olmaz

geçn günde ab kendi internetini diğer ülkelerin internetinden ayıracaktı o da bunun gibi rüyada bile görülmeyecek bişey

yandex varken google ı kim naapsın

Kapitalist hiç bir şirket kalmasın, çoğu türk okur dangalakta takım tutar gibi bu şirketleri savunuyor sanki onların kazancı cebine geliyor :) sen önce bir sene sonra ne olucaksın bu ülkede, kurtarmaya bak :)

Avrupa birliği saçmalamış. Google arama motoru gücünü diğer servislerinde topladığı bilgilerden alıyor. Arama motorunu diğer servislerden ayırmak Google'ın kullanıcı odaklı arama sistemine ters. En fazla olacak olan şey Avrupa kullanıcılarının Google'a girdiğinde bir uyarı ile karşılaşması ve diğer servislerle entegre çalışıp çalışılmayacağının sorulması olur. Dahada bir şey yapamazlar. Şirketi bölmek değil Avrupa'nın , Amerika'nın bile haddine değil.

Google bolun ikiye ama cogalma tamammı ??

Google yine kurtulur bundan.

Mitoz bölünme ile çoğalırsa :P

google ikiye bolunurse iki google olur 2/2=2 gibi yani

Avrupalı şirketleri zor durumda bırakmıyor. Avrupa google dan tek kuruş vergi alamadığı için intikam savaşında. Unutulma hakkı ile istediklerini elde edemediler. Şimdi kökten bitirecekler.

Hadi inşallah...

Microsoft'a uyguladığınız tarayıcı konusundaki baskının aynısı bekliyorum

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir