Babylon 7: Bir sözlükten çok daha fazlası!

Kullanımı dünyada yaygın olan Babylon 7 ile her dilde okumak, yazmak daha kolay ve daha hızlı.

  • Selim Öztürk
Onlarca farklı dilde çeviri imkanı!

Günümüzde internette onlarca farklı dil üzerine kurulmuş pek çok web sayfası var. Ancak dünya dili olan İngilizce'nin yeri elbette ayrı. Bilmediğimiz kelimeler karşımıza çıktığında yanı başımızda sözlük olmasını isteriz, ancak her kelime için sayfaları tekrar tekrar çevirmek oldukça zahmetli, yorucu ve zaman kaybettirici bir eylem.

Günümüz dünyasında, globalleşen dünyayla beraber elbette yabancı bir dil öğrenmek çok önemli bir hal aldı. Bu bağlamda dil sözlüklerinin önemi tartışılmaz. Ancak eskisi gibi artık kitap sözlüklere muhtaç değiliz. Artık bilgisayar üzerinden de çevirileri rahatça yapabilme imkanımız var. Bu formatta pek çok yazılıma sanal alemde ulaşmanız mümkün.

Ancak bir yazılım var ki onu diğerlerinden ayırmak gerekiyor: Babylon. İsmini mutlaka duymuşsunuzdur, duymadıysanız da bugünkü makalemizde hakkında pek çok şey öğreneceksiniz. Babylon yıllardır bilgisayarlarımızda bize yardımcı oluyor, bugün ise 7. sürümü ile karşımızda; elbette getirdiği pek çok yenilikle beraber.

Şimdi Babylon'u biraz daha yakından tanıyalım.

Anında çeviri!

Mezopotamya'nın eski bir yerleşim yeri olan Babylon'dan ismini alan yazılım, 1997 yılında Babylon sözlük fikrini ilk ortaya atan Amnon Ovadia tarafından kuruldu. Kurulduktan tam bir yıl sonra 2 milyon kullanıcıya ulaştı ve 2000 yılında gelindiğinde Babylon bu rakamı da katlayarak 4 milyon kullanıcıya ulaştı. Ve akabinde Zdnet ve AOL gibi popüler internet sitelerinin bir numarası oldu. O günden bu yana 6 versiyon çıkaran Babylon, bugün 7. versiyonuyla karşımızda.

Babylon, 75'ten fazla dilde 1.300 sözlük ve çeviri kaynağından sonuçlar verir. Babylon ayrıca kullanıcılarına, Excel, Word, PowerPoint, E-Posta, İnernet Tarayıcısı ve anında mesajlaşma uygulamaları gibi herhangi bir masaüstü uygulamasında, bir metnin üzerine tıklayarak, geniş alanda başlık ve konuyu kapsayan sözlük, ansiklopedi kaynaklarına anında çevrimiçi/çevrimdışı erişim sunar.

Kullanıcıların gerek İnternet gerekse masaüstü uygulamalarında en çok ihtiyaç duydukları işlemlerden biri olan metin çevirisini, Babylon 7 tam 17 dilde tek bir tıkla eksiksiz bir şekilde gerçekleştiriyor. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Japonca, İbranice, Çince (geleneksel), Çince (basitleştirilmiş), Flemenkçe, Rusça, Korece, Türkçe, Arapça, Farsça, Lehçe ve Ukraynaca, Babylon 7'nin tek tıkla tam çeviri yaptığı dillerdir.

Yazım denetimi uygulaması da gerçekleştiriyor!

Babylon 7, kullanıcılarına üzerinde çalıştıkları belgeleri için yazım denetimi özelliği sunar. Kullanıcılar, İnternet uygulamaları, e-postalar, çeşitli ofis dokümanları üzerinde çalışırken, Babylon 7 ile 15 dilde yazım denetimi uygulaması gerçekleştirebilirler. Otomatik olarak yapılan bu işlemde, Babylon 7 size yazdığınız metnin içeriğinde bulunan yazım hatalarını anında kontrol ederek düzeltme imkanı sağlar.

Babylon 7, kullanıcılar tarafından en sık kullanılan dilden-dile çevirileri aklında tutar ve sizin sıkça kullandığınız iki dil arasında çeviri sonuçlarını otomatik olarak ekrana yansıtır. Kullanımı oldukça kolay olan Babylon 7'nin isteğinize göre arayüzünü de kişiselleştirmeniz mümkün. Tek tip arayüz yerine, sık kullandığınız özelliklerin sıralamasını, dış görünümünü, arka plan rengini, yazı tipini ve boyutunu ve saydamlık ayarını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz
Babylon 7,en güncel olayları ve en son gelişmeleri kapsayacak şekilde sürekli olarak güncellenen, 2.2 milyondan fazla makale ve tanımı içeren, İnternet üzerindeki en büyük ve çok dilli bedava ansiklopedi olan Vikipedi'den tam 13 dilde sonuç verir.

Babylon 7, para birimlerini ölçüleri ve dünya zaman dilimlerini çevirmenize de yardımcı olur. Yazılımı el bilgisayarınıza, cep telefonunuza yüklediğiniz taktirde, dünyanın her yerinden Babylon 7'nin tüm özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Sonuç olarak, bir sözlükten çok daha fazlası olan Babylon'un bugün milyonları bulan kullanıcısı var ve bunun nedenini anlamak da sanırım çok zor değil.

Download: Babylon

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

babylon 7 sürümü çıkalı çok uzun süre oluyor. tanıtım için biraz geç kalınmadımı :)

ayrıca bilgisayarda en sevdiğim program babylon diyebilirim. bir sözlükten çok daha fazlası var içerisinde.

best damn thing on the world :P

çok güzel bi sozluk ya ben 2000 senesinden beri kullanıyorum.. çok memnunum. yalnız arada oyunlarla beraber problemyaratabilior:D ctrl click , shift click leri ayarlamak gerek:D

Lisanslı kullandığım ender proglardan ve her kuruşunu hak ediyor.

Max_Real Qnx

babylon güzel bir program ama cümle çevirilerinde yetersiz kalıyor malesef.

Proğramın denem sürümünü yükledim, fakat truva atı virüs çıkartıyor, pc mdeki anti virüs proğramım(NOD32v.3.0)güncel.

arkdaşlar ingilizce bi ödevim var ona gazeteden bulduğum yazıları yazsam tam olarak bana ceviri veririmi kullanan arkdaşlar bi fikir yürütürmsünüz.Ona göre bi care bulıyım bu okulda ing ile başım belada :D

yeni aldığım laptop la beraber son sürümü geldi, sözlük olarak çok başarılı olabilir ama metin çevirilerinde çok başarılı olduğunu söyleyemem, orta seviyede ingilizce bilen birisi çevrilen cümleyi belki toparlayabilir ama hiç bilmeyen çıkan sonuçtan bişey anlamaz, hele hele mesleki terimlerin olduğu metinlerde hiç sonuç alamayabilir.

arkadaşlar birden fazla sürümü var. En son sürümü hangisi?Tşk.

babylon'un niye kisitli surumu ile ugrasiyorsunuz anlamadim. onun yerine free olan ve hemen hemen ayni ozelikleri tasiyan clickivo kullanirsaniz daha rahat'a ereceksinizdir zannimca. adresi ilgilenenler icin vereyim.
http://www.clickivo.com

neden istediğimiz açılmıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play