Bazı şeyler büyük problem değil ama...

Herkes "internette takip edilmekten" bahsediyor. Peki takip edilmeyi gerçekten takıyor muyuz?

En korktuğumuz şey hack'lenmek...

Kasım ayında 1.000 katılımcıyla yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, insanların internette en çekindikleri şey, hack'lenmek. Bu korkunun yanında, Google veya başka bir kurumunun özel yazışmalarını okuması, hareketlerini takip etmesi, reklam amacıyla nereye girip çıktığını kaydetmesi, pek çok kişi için önemli bile değil...

Computer and Communications Industry Association tarafından Benenson Strategy Group ve American Viewpoint'e yaptırılan araştırmada katılımcıların yüzde 75'i için hack'lenmek en korkulan detay. Bunun yanında, en çok izlenmekten korkanların oranı sadece yüzde 54.

Tek bir seçim yapmak zorunda olduklarında ise, izlenmekten korkanların yüzde 58'inin, hack'lenmekten korkmayı tercih ettiği görülüyor. Ayrıca devlet tarafından izlenmekten korkanların oranı yüzde 15'te kalırken, reklam amacıyla izlenmeyi korkunç bulanların oranı yüzde 3'ü geçemiyor.

Bu sonuçlar göz önüne alınırsa, insanların online reklam şirketleri tarafından daha sıkı takibe alınacağını tahmin etmek zor değil. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Korsan yazılım kullanmam ve daha çok güvenilir firmaların ürünlerini kullanırım. Java kullanmam. Flash player'ı hiç kullanmam (Youtube dahil bir çok site artık html5 kullanıyor. Bilgisayarlarım imac ve Macbook Pro. Telefonum ise Nokia Lumia 520. WP tam bir kapalı kutu ve hiçbir açığı yok. Kısaca güvenlik konusun da bir endişem yok. 6-7 yıldır hiç çekinmeden internet bankacılığı ve e-ticaret sitelerini kullanıyorum.

@30 Ara 2013 10:41 Win Phone Mi ? Tam Bir Kapalı Kutu ;)

@30 Ara 2013 10:41 sen öyle san asıl tüm risk kapalı kaynak kodlu yazılımdan gelir...

@30 Ara 2013 10:41 rootlu android'e görev yöneticisi atın bakalım virüs bulaşıyor mu? bulaştığı an görüp yok edebiliyorsun.

Bizim müdür bile (lise öğrencisiyim) bizim tweetleri takip ediyor :D

Google yi cia deilsen seni izlemesi iyi bir şey. Ben başkasını böyle izlerim bir iki kere izlemiştim

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir