Bilgisayar çağının peri masalları

Ücretsiz Tales Animator programıyla kolay bir biçimde karakter animasyonları hazırlayabilir, bu animasyonları ilginç karakterler, arka planlar, ses dosyaları ve konuşmalarla zenginleştirebilirsiniz.

Çoğu bilgisayar kullanıcısı, kendi bilgisayarını kullanarak çeşitli animasyonlar hazırlamanın hayalini kurmuştur. Buna rağmen, bu amaç için üretilmiş programlar yüksek fiyatlarıyla ve kullanım zorluklarıyla dikkat çekerler. Daha doğrusu eskiden böyleydi. Dollysoft firması tarafından kısa bir süre önce üretilen ve ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan “Tales Animator” (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz) programı sayesinde kendi iki boyutlu karakter animasyonlarınızı kolayca hazırlayabileceksiniz.

Şu anda yetenekleri sınırlı olan Tales Animator, gelecek için büyük umutlar vaat ediyor. Dollysoft firmasının gelecek sürümler için planladığı yenilikleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Gelecek sürümlerde çok daha fazla özellik sunması beklenen Tales Animator, ilk sürümünde karakterlere dayalı animasyonlar hazırlamanızı sağlıyor. Programın içerisinde standart olarak sekiz tane karakter mevcut. Bu standart karakterlere animasyonunuza kendi karakterlerinizi eklemek isterseniz, grafik tasarım konusunda bir miktar yeteneğe ve bilgiye ihtiyacınız duyacaksınız. Standart karakterleri kullanmayı tercih etmeniz durumunda ise tek yapmanız gereken kendi senaryonuzu hazırlamak olacaktır. Senaryonuzu Tales Animator’a aktarırken son derece basit bir script dili kullanıyorsunuz. Bu basit programlama işlemi için önceden herhangi bir programcılık tecrübesine sahip olmanız gerekmiyor; çünkü komutlar basit İngilizce kelimelerden oluşuyor. Başlangıç düzeyinde de olsa İngilizce biliyorsanız, Tales Animator programıyla kendi animasyonlarınızı hemen oluşturmaya başlayabiliriniz. Senaryonuzu hazırladıktan sonra Preview komutunu kullanarak hazırladığınız animasyonu izliyorsunuz. Eğer ortaya çıkan sonuç sizi tatmin ettiyse Render komutu verip hazırladığınız animasyonu AVI formatında kaydedebiliyorsunuz. Bu kayıt işlemi sırasında, bilgisayarınızda yüklü olan görüntü codec’lerine göre format seçimi yapmanız mümkün. Tüm bu görsel özelliklere ek olarak, animasyonlarınızda rol alan karakterleri konuşturmak da elinizde. MS Agent (Microsoft Text-To-Speech) teknolojisini kullanan bu özellik ile, senaryonuzda yer alan metinleri ilgili karakterlere okutuyorsunuz. Bu sırada, Microsoft Text-To-Speech teknolojisinin -en azından şimdilik- Türkçe desteğine sahip olmadığını belirtmeliyiz. Bu yüzden karakterlere okutacağınız metinlerin İngilizce olması şart. Artık programın yeteneklerini tanıdığımıza göre, kendi animasyonumuzu nasıl hazırlayacağımızı örnekler eşliğinde adım adım öğrenelim.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir