Bilim adamları: 2036'ya dikkat!

Dünyaya bir göktaşının çarpma ihtimali bir milyonda 4; ama bu ihtimal çok yakında gerçekleşebilir!

  • Ümit Öncel
Bilim adamları: 2036'ya dikkat!
Bilim adamlarına göre 2036'ya kadar rahatız

Bilim adamları uzaydaki gök taşı hareketlerini çok yakından izliyorlar ve olası tehlikeleri önceden tespit edebilmek için uğraşıyorlar. Yakın zaman yapılan bir araştırmaya göre Dünya'nın 2029 yılında çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya geleceği söylenmişti. Son araştırmalar bize 7 yıl daha kazandırdı ve artık yakın geleceğin hesaplanabilen en büyük gök taşı tehlikesinin 2036 yılında gerçekleşebileceği söyleniyor.

Bilim adamları bir göktaşının Dünya'ya çarpma ihtimalinin bir milyonda dört olduğunu ama gözlemlenen hareketlere göre bu ihtimalin 2036 yılında önemli ölçüde artacağı söylüyorlar. Bilim adamlarının 2036 yılında Dünya'ya çarpması muhtemel gök taşının büyüklüğünün ise 3 tane futbol sahası büyüklüğünde olduğunu söylüyorlar. Her ne kadar bu küçük bir gök taşı olmasa da, eski çağlarda Dünya'ya çarptığı tahmin edilen ve dinozor neslini sona erdirdiği varsayılan göktaşından çok daha küçük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

2012 yi atlatabilirsek 2036 şeker gibi gelir.

Olasılıklar yazılımlar gibidir 1 ve 0 dan ibarettir ya çarpar ya çarpmaz.

Çapı 3 Futbol sahasıi Bir de okyanusa düşerse çok bişi olmaz. (çok bişi olmaz derken canlılara maddi hasar paha biçilemez olur)

onlara kalsa sonumuz gelmişti,ama gelmedi!benim tavsiyem ne siz,ne de bilim adamları kafa yormayın bu konuya.

bi 2012 bi 2029 bi 2036 deniyor hangisinin doğru olduğu belli değil belkide hiç biri doğru değil.Ancak bu araştırmalardan bilim adamlarının hala çıkartamadığı bir sonuç var oda şu birşeyler bildiklerini sanıp aslında hiç birşey bilmedikleri

3 Futbol sahası büyüklüğündeki meteor'u çarpmadan parçalamak çok mu zor yahu.. Yer mi Türk genci bunları yaa :D
2036 olacak 2096da dicekler bu fix :D

O kadar çok göktaşı çarpma haberi var ama nerdeyse hepsi birbirinin aynı, sadece tarihler devamlı ileri atılıyor. Olurda bir gün göktaşı çarparsa bilim insanları oluşan hasarı hiç düşünmeyip; biz bulduk, biz bulduk diye oynayacaklar. O göktaşına gelene kadar bizim ülkenin sokaklarında milyonlarca "göktaşı" var, onlardan biri bir gün çarpmazsa belki o zaman gerçek göktaşı için endişelenebiliriz.

2036'ya kim öle kim kala... sen sağ ben selamet.

Bilimi bilmeden kafanızdan sallamayın, adamlar da gelişigüzel tarih söylemiyorlar herhalde,onlar sadece tahmin ediyorlar hesaplıyorlar.
2036'da Dünya'ya %100 göktaşı düşecek diye bir şey yok.O daha buraya gelene kadar nice yıldıza çarpıp yörünge değiştirebilir, parçalanabilir ve bu parçalar dünyaya gelirken atmosferde aşınarak yok olabilir. Olasılık çok... O yüzden adamlar da kesin demiyorlar zaten.

Sonumuz elbette Allah istediğinde olur.Ama bilimle dini aynı ortamda tartışırsanız işin içinden çıkamazsınız. Söylediğim yanlış anlaşılasın. Evet İslam bilime teşvik eder ama biriniz ansiklopedi biriniz Kur'an alıp tartışırsanız sonuç iç açıcı olmaz.

2036 yılına kadar ne teknolojiler çıkar.Bu olayda sorun olmaktan çıkar.

Ne Olabilirki En Fazla Bir Göktelen En Fazla 100Km Uzunluga Yada Kalınlıga Sahip Olur Şünkü Daha Fazla Büyükse YerÇekimi Onu HerGezegen Gibi Yuvarlak Yapar Yani Carpıcak Göktelen Büyük Zarar Vericektir Ama Dünyanın Sonunu Getiremez Eger Daha Büyügü Çarparsa Göktelen Olmıcak O Zaman Endice Ederiz Saten Dünyanın Sonunun Göktelenle Gelmezi Bana Saşma Geldi Belki Güneş Saati Öglen 12 Civarına Gelirse Sıcaktan Yada Dünya Güneşin Cekim Alanına Süreklenirse Endişe Edebilirler
Saten Bilimadamları Böyle Birşeyi Nasıl Biliçekler
Saten Ben 93 Dogumluyum Enfazla 2100 Yılına Kadar Falan Yaşarım
Zaman Farkettirmiyor Kendini Göz Açıp Kapayana Kadar 2100 Olur Ben Öldükten Sonra Saten Gerisi Beni Pek İlgilendirmez
Ama Keşke Daha Sonra Dogsaydım Fenamı Olurdu 3000 Yılında Süper Olurdu O Zamana Kadar Belki İnsan Ömrü 500-600 Sena Uzatılırdı Oyunların Grafikleri Neyse Bunada Şükür Saglıklıgım Yerisini Koy Ver Gitsin

bunu dıscoveryde gormustum bunun cozumunu sımdıden bulmuslar ya bır nukleer sılahla patlatıcaklar dunyaya gelmeden cok once yada uzerıne bır ıtıcı gonderıp rotasını saptıracaklarmıs

Göktaşı veya herhangi bir cisimin dünyaya çarpması sonucu çok değişik şeyler meydana getirebilir.

Pek tabiki atmosfere giren kütle hız/sürtünme katsayısı uyarınca kütlesel olarak küçülmesine neden olacaktır.

Ancak kütlenin bir başka yüzeye çarpmasına bile gerek yok. Bazen teğet bile geçse dünya nın sonunu meydana getirebilecek yıkımlara yol açabilir.

Kimyasal veya atmosferik bir bozulmaya neden olabileceği gibi bu tehlike dünyanın ekseninde sapmalar da meydana getirebilecek bir yıkıma neden olabilir veya yataracağı gel-git tusunami yüzünden bir çok canlının yok olmasına ve tabiatın dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Bu tip konularda çok fazla bilimcil açıklamadan sa Allah Korusun diyorum, zira Nemrut un sonu basit bir sinekten olmuştu. Kütlesel ve bilimsel açıdıan bakınca basit bir sinegin bir insanın ölümüne neden olabilmesi yüzde kaç ihtimal ?

super olur, inşallah çarpar, hemde tam tepemize düşer umarım.

dünya şuan göktaşından fazlasını bile hakediyor.

"Kütlesel ve bilimsel açıdıan bakınca basit bir sinegin bir insanın ölümüne neden olabilmesi yüzde kaç ihtimal?"

Dünyada en çok can almış canlı sivrisinektir. Boyut değil etkiler gözünde bulundurulmalı.

Dünyada, şu yüzyılda, o kadar kötülükler, zulümler ve fuhşiyat var ki, ALLAH (CC) başımıza hâlâ taş yağdırmıyosa, bu, O'nun (CC) Rahmet Deryası'nın genişliğindendir. Ve kendini bilen her insan için asıl büyük tehlike imansızlıktır! Şu fani dünyadan imansız gitmektir, ALLAH Korusun!
# ASTRAL #

17.10.2009 20:51

çarpacaksan çarp sende. amma uğraştırdın ha

Hani 2012 de kıyamet kopacakdı ne oldu şimdide 2036 ya attılar

Hani 2012 de kıyamet kopacakdı ne oldu şimdide 2036 ya attılar
------------------------------
2012 maya takvimini bitiş tarihi ve söylentilere göre günaş patlamalrı yaşancak ve teknoloji çökecek

2012 bırak 2000 yılıunda batacaktı öyle diyorlardı hatta teknolojinin ilk cıktığı yıllarda sanayilesmenin olduğu yıllarda batacaktı daha batacak dünya batacak anlamı evren komple yok olacak anlamında geciyor kuran da. allah bilir nezaman batacağını. belki bu dünya yok olacak insanlar baska dünyalara gidecek hiç belli olmaz.

Sevgili gunnr;

İroni ve ters örnekler vererek sormak, soru olarak sorulan cümlenin doğruluğunu değil insanların düşünülmesi için yapılan benzetmelerdir.

Zira bir sineğin kütlesel büyüklüğü ile bir insanın kütlesel büyüklüğü karşılaştırılp bu kadar küçük bir yaratığın insan hayatına mal olmasına neden olabilecek bir zarar teşkil edebiliyor ise, illa dünyadaki dengeleri değiştirecek veya yeryüzünü yaşanılması çok zor bir alan haline getrebilmesi için illa çok çok büyük bir cisimin çarpmasına gerek olmadığı anlatılmıştır o paragrafta.

Yani argodaki "önemli olan boyu değil işlevi" olayı kısaca.. )

gunnr yazmış:
"Kütlesel ve bilimsel açıdıan bakınca basit bir sinegin bir insanın ölümüne neden olabilmesi yüzde kaç ihtimal?"

Dünyada en çok can almış canlı sivrisinektir. Boyut değil etkiler gözünde bulundurulmalı.

arkadaşa katılıyorum.ufak deyip geçmemeli.en ufak şey bile daha büyüğüne neden olabilir.mesela bir kasırga.adını şu an tam hatırlayamıyorum.bu kasırga zarar versede dünyayı yok edemez öyle değilmi? ama bu kasırga günleri 0,6 uzattı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play