Bill Gates'in imza attığı 5 unutulmaz hamle

Microsoft'un "emekli" patronu Bill Gates'in son yıllara damga vuran en büyük 5 hamlesini seçtik.

Bill Gates emekli oluyor, bize de onun geride bıraktıklarını kurcalamak düşüyor. Beğenin ya da beğenmeyin, Gates'in iş dünyasındaki büyük başarısı kolay kolay küçümsenemez. Aynı şekilde, hayır işleri ile de gündeme gelmesi küçümsenecek bir durum değil. CHIP Online, Microsoft'un "emekli" patronunun kolay kolay unutulmayacak en büyük 5 hamlesini ve başarısını araştırdı...

1. Ev bilgisayarları dönemine ilham verdi
Bill Gates ve okul arkadaşı Paul Allen, 1960'larda BASIC programlama dilini öğrendi. BASIC'in en güzel yanı, başlangıç seviyesindeki programcılar tarafından kolayca kullanılabilmesinin yanında esnekliğiyle ileri derecedeki programcılara da hitap etmesiydi.

Gates ve Allen, Altair 8800 için geliştirdikleri BASIC versiyonunu 1975 yılında 3000 dolar karşılığında MITS'e sattı.

BASIC IMB PC, Commodore VIC-20, BBC Micro ve Apple II gibi bilgisayarlarda kullanılmaya başlandı ve 1980'lerin ev bilgisayarı patlamasını kıvılcımlandırdı.

2. İşletim sistemlerini ticari hale getirdi
Gates ve Allen 1976 yılında Microsoft'u kurdu. 1980 yılında yeni üretilen PC'ler için bir işletim sistemi geliştirmek üzere IBM ile anlaşan şirket, PC-DOS olarak bilinen işletim sistemini yarattı. IBM PC'nin benzerlerinin piyasaya çıkmasıyla beraber Microsoft bu sistemlerde de PC-DOS'un kendi versiyonları olan MS-DOS'un kullanımını teşvik etmeye başladı.

Hayır işleri ve Gates

3. Windows 95'i yarattı
Bill Gates'in kariyerine baktığımızda gözümüze çarpan en önemli ürün elbette Windows işletim sistemi. MS-DOS'un grafik tabanlı versiyonu olan ilk Windows 1.0'dan günümüze Windows işletim sistemi bir çok ilke imza attı. Windows'un çeşitli versiyonları günümüzde bilgisayarların yaklaşık %90'ında kullanılmakta.

4. Dünyanın en zengin insanı oldu
Bill Gates 39 yaşına geldiğinde dünyadaki en zengin insandı. Forbes'ın dünyanın en zengin insanları listesinde 2007'ye kadar birinci sırada kaldı.

Gates şu anda listenin üçüncü sırasında ve serveti yaklaşık olarak 58 milyar dolar.

5. Parasını bağışladı
Gates ve eşi Melinda Bill & Melinda Gates Foundation isimli bir hayır derneği kurdu. 2006 yılında dostu Warren Buffet bu derneğe 31 milyar dolar bağışladı. Kuruluş sadece 2007 yılı içerisinde tüm dünyada eğitim ve sağlık konusunda 2 milyar dolardan fazla harcama yaptı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bill amca olmasa PC kullanma bukadar yaygınlaşırmıyıdı bilinmez ama emeği çok hakkı kesinlikle yenmemeli.

internet çağını kaçırıp google'a yenildi. bu da 6.

Bu adamı seviyorum

Bu adama iyi bakmak gerek çünkü gelmiş geçmiş en başarılı insanlardan biridir.
Windowsu tercih etmememe rağmen ne Microsofta ne de Bill Gates'e asla boş laf etmem. Evet son yıllarda hatalar yapmış olabilirler ama zaten kabuk değiştrimesi gerekliydi MS'un ve artık bu değişim süreci başlamak üzere.

Bilgisayarı bilgisayar yapan birkaç adamdan biri belki de en önemlisidir Bill Gates. Yaptığı herşey için "beynine ve eline sağlık" diyelim ve uğurlayalım:)

google yenildi diyen arkadaş bilgisayardan anlamıyor galiba şu anda sen o kazandı dediğin google sayfasını bile onun tarayıcısından, onun işletim sisteminden, daha doğrusu o nasıl isterse öyle açıyorsun, ayrıca google sadece internet arama motoru olarak önde, e mail hesapları olarak herkes msn kullanıyor bunu da unutmayın

bill gates i bende seviyorum, ama sürekli emekli oldu olacak haberleri görmekten bıktık :S

bill gates bilgisayarın bugune gelmesinde ki en büyük etmendir bence çogu insan tekel olmaya çalıstıgı için microsftu sevmez ama ne hikmetse bu insaların çogu microsoft ürünlerinden vazgecmez bill gates büyük insandır çagın unutulmaz isimleri arasında yerini almıstır tebrikler bill gates

ben daha cok sewiyorum :P valla buyuk adam acıklarına rağmen linux'u bile dewirdi yani artık masaüstü için sistem satmıyacaklarmıs linux:) evkullanıcıların programlama diliyle alaksı yok zaten windows lazım bize grafiksel ve kullanılabilir guncel sistem gerekir linux sadece işyerleri için onun için FoReVeR mİcRoSoFt :)

* İşletim sistemlerini ticari hale getirdi

Chip.com.tr olarak bana bir ironi yaşattınız daha bugün Pardus'u duyuran bir haber yayımladınız. Bill Gates'in bu yaptığı çok çok önemli birşey gibi mi geldi?

bugün bilgisayarın bu kadar hızlı kişiselleşmesi ve yayılması gerçekleşmişse bunu Bill ve arkadaşlarına borçluyuz.Bir de tabii Doom,Wolfenstein gibi oyunlara:-)

bence Microsoft'un şu an bu durumda olmasını sağlayan en büyük olay directx

hani 5 ti 2 tane var

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir