Bir Nokia dedikodusu daha

Zor günler geçiren cep telefonu devini, bakın en son hangi şirketin satın alacağı iddia edildi!

Bir Nokia dedikodusu daha

Son zamanlarda Nokia'nın ekonomik açıdan zor günler geçirdiği ortada. Yılın son çeyreği için ciddi bir gelir kaybı daha açıklayan cep telefonu devi, yıl sonuna kadar on bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Daha da kötüsü şirket Eylül ayında Finlandiya şubesini resmi olarak kapatacağını açıkladı.

Uzun süredir Microsoft'un Nokia'yı satın alacağı haberleri dolaşmaya devam ederken, son dedikodulara cep telefonu ve bilgisayar üreticisi Lenovo da dahil edildi. Bu son satın alma dedikodusunun hemen ardındansa, Nokia'nın borsa fiyatı yüzde 17 değer kazandı.

Ancak çok gecikmeden Lenovo'nun Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu yöneticisi Gianfranco Lanci iddiaları reddetti. Reuters'a konuşan Lanci, haberlerin "şakadan ibaret" olduğunu ve böyle bir şeyin "kesinlikle gerçekleşmeyeceğini" ifade etti.

Süregelen dedikoduları değerlendirecek olursak Nokia, Microsoft'un Windows Phone 8'iyle uyumlu cep telefonu üretecek dört şirketten biri. Lenovo ise WP 8'in yazılım ortaklığına dair henüz bir karar vermiş değil. Ancak şirketin böyle bir cep telefonu üreteceği dedikoduları hız kazanmış durumda ve yine aynı dedikodulara göre Lenovo, kullanıcı arabiriminde değişiklik yapmak için Microsoft'tan izin istiyor. Böyle bir yetkiye ise şu an için sadece Nokia sahip.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bu saaten sonra nokia'yayı kimse kurtaramaz

Uzak doğulu cep tlf.üreticileri teknolojide harikalar yaratıyorlar.Nokia ise çook çok gerilerde kalıyor.Cep işlemcilerinde,ram de incelikte devrim yapmaları gerekiyor.

nokyadan bu saatten sonra olsa ollsa iyi muhallebi keşkülü olur......

Nokianın tek devrimi 3310 da gerçekleşti kırılmayan telefon

Geçen haftaki olaydı bu. Yeni bir şirketin dedikodusu mu çıktı diye geldim buraya.

Bence Nokia'lar hala güzel. Lumia serisi Türkiye'ye daha gelmedi ama fotoğraflarına baktım, çok şık duruyorlar. Belle serisi telefonlarda sınıflarına göre oldukça iyiler. Nokia 603 benzer ürünlere göre çok daha iyi. Uzun lafın kısası Nokia'da hala iş var. Ben Lumia almak istiyordum ama daha gelmedi, zaten artık 8 çıkacak, bende 603 alacağım. Office programlarını çalıştırabiliyor.

Nokia büyük oynuyor arkadaşlar görün bakın . En sağlam telefonlar yine Nokia'dan çıkıyor bunu biliyoruz . Büyük devrim yapacak Nokia çok büyük .

nokıa nın en büyük hatası android gibi çok tutulan bi işletim sistemini kullanmaması

google android yüzde1000 kurtarır hatta tekrar en çok satılan marka olur ama Nokia nın başındaki adamın kafası basmıyor reklama.....bakın apple markasına parasının yüzde 52.3 ünü reklama ayırdı iphone 4s teknolojiden nasibini almamış ama salaklar çok.. millet iphone da iphone diyor bütün bunlar reklam sayesinde..tıpkı kemal sunalın bir filminde dökülen buzdolabının reklamını yapması gibi..samsung da aynı şekilde reklama ayırdığı para neredeyse yeni bir nokia şirketi kurar...sony ise teknolojide bazı donanımlardan dolayı önde ama telefon işlemci ve çekirdekte adım atmıyorlar bilerek.o teknoloji var ama yapmıyorlar.dünyanın ilk dört çekirdekli cep cihazının sahibidir(ps vita)...ama neyazık ki nokia gibi Sony de reklama önem vermiyor. ''kalitemiz ve teknolojimiz reklamımızdır'' diyorlar.oysa sloganları ''make believe''=inanılır yapmak.Sony de en az samsung kadar reklam yapsa rakipleri diz çöker.hem birinci sınıf kalite hem hakkını veren reklam kampanyası ortalığı silip süpürür.samsung teknolojiden geride değil ama hala üçüncü sınıf kalitedeki bir marka .çin mallarının kalitesi seviyesinde.samsung her sektöründe distiribitörlerini sömürüyor o kadar arıza yapıyor ki sadece telefonlarında değil tv ve projeksiyonlarında en fazla arıza veren markadır.

android kurtarır.

Nokia ilk gözağrımızdır ne android vardı ve Iphone onunla tanıştığımızda hatırlasanıza 8110 ,3110,3310 almak hayalini kurardık. Bir erricson bi nokia bi motorola vardı piyasada. Nokia E 72 kullanıyorum bu benim 3.nokia cihazım 1999 dan beri

@Ziyaretçi Dün 21:38 iPhone teknolojiden nasibini almamış mı? iPhone dokunmatik telefon modasını başlatan firmadır ve iOS Android'den çok daha stabil, donanım da yazılım da kendinin olduğu için uyumlu çalışıyor. Ekol olmuş bir telefona çamur atmak saçma.

Make.believeble yap ,inan demek be

Buyuk devrim mevrim yapamaz batmanin esigindeki dandik teknoojili symbianli nokia devrim mevrim yapqmaz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir