Bir robot ona dokunmanızı isterse...

Yeni bir araştırmaya göre, robotlara dokunmak da insanları tahrik edebiliyor!

Robot sizden kendisine dokunmanızı isterse...

Eğer bir robot, kendisine dokunmanızı isteseydi nasıl hissederdiniz? Stanford Üniversitesi'nden bir grup araştırmacıya göre bu sorunun cevabı "tahrik olmuş ancak emin değil" şeklinde.

Yapılan bir deneyde, bir grup gönüllü, üzerlerine yerleştirilen algılayıcılar ile derideki nem miktarı ile fizyolojik uyarılma ile tepki süresi ölçüldü. Gönüllüler, bir robot ile aynı odaya yerleştirildi ve robot, sözlü bir şekilde vücudunun 13 farklı noktasına dokunmalarını istedi.

Gönüllülerden, robotun "insanların normalde dokunmadıkları bölgelerine" dokunmaları istendi. Gözler veya kalça gibi bölgelerde fizyolojik tahrik seviyeleri daha yüksek olduğu, boyna veya ele dokunulduğunda ise düşük olduğu ortaya çıktı.

Bu araştırmanın önemi ise, insanlar için dokunma duyusunun ilişkilerde önemli bir yer tutmasından kaynaklanmakta. Genel olarak bir kişinin size dokunmasına izin verip vermemeniz, o kişiye ne kadar güvendiğinizle doğru orantılı oluyor.

Robot üreticileri, insanların ürünlerine güvenmelerini istiyor. Ancak robot-insan dokunmaları üzerinde, konuşma, şekil ve görünüş gibi diğer alanlara göre çok daha az araştırma yapılmış durumda. Bu deneyin sonucu, insanların robotlara karşı da belli tepkiler verebildiğini kanıtlıyor.

Araştırmacılar, bulgularını 66. Annual International Communication Association Conference (66. Yıllık Uluslararası İletişim Topluluğu Konferansı) dahilinde, Haziran ayında Japonya'da detaylarıyla açıklayacak...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir