BlackBerry, telefon bölümünü kapattı!

Uzun süredir ayakta kalmaya çabalayan BlackBerry, sonunda pes etti ve beklenen duyuruyu yaptı.

  • Zeynel A. Öztürk
BlackBerry, telefon bölümünü kapattı!

BlackBerry, eski adıyla RIM, artık kendi akıllı telefonlarını ve tabletlerini üretmeyeceğini duyurdu. Donanım firması olmaktan, yazılım firması olmaya doğru geçiş yapan BlackBerry, donanım üzerindeki çalışmalarını durdurarak bu geçişi daha etkili biçimde yapabileceğine inanıyor.

Şirket içindeki tüm donanım geliştirme işini bitirmeyi planlayan firma, bu işi artık ortak olduğu firmalara yaptıracak. BlackBerry, bu şekilde maliyetleri azaltmayı düşünüyor.

Bugünkü haberle birlikte BlackBerry, bir devri kapatmış oldu. BlackBerry'nin yaşadıkları, tüketicinin talep edeceği bir sonraki cihazları tahmin edemeyen devasa bir firmanın yaşadıklarını iyi biçimde anlatıyor. BlackBerry'nin yanlış adımları, iPhone'a ve akıllı telefonlara adapte olmamakta ısrarcı davranmasıyla başlamıştı.

BlackBerry 10 OS, küçük bir kullanıcı kitlesi içinde popüler hale gelse de, genel anlamda başarısız oldu. BlackBerry, yöneticilerin fiziksel klavyeli telefonlara hala ilgi göstereceğine inanıyordu ancak artık fiziksel klavyeli telefonların devri kapanmıştı. Firmanın ilk Android'li telefonu Priv aslında fena bir telefon değildi, ama 700 dolarlık ilk fiyatı için müthiş de değildi.

Firma geçtiğimiz aylarda Altacel Idol'ün elden geçirilmiş sürümü olan DTEK 50'yi piyasaya sürmüştü. BlackBerry'nin gelecekte piyasaya sürebileceği cihazlar büyük ihtimalle bu şekilde, farklı firmalardan lisanslanmış ürünler olacak. İyi haber ise BlackBerry'nin yazılım ve hizmetler bölümünün büyüme sinyalleri göstermesi. Ancak şimdilik bu büyümenin ne kadar süreceğini bilmiyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Hee tabii zamana uymazsan sonunun böyle olacağı her halinden belliydi.Nokia çok inat etti Android e geçmedi iflas etti satıldı Microsoft a aynı şeyler de bir inat uğruna BlackBerry in başına geldi.Tutturmuşlar bi tuşlu telefon sevdası ve sonunda olacağı buydu ve aynende öyle oldu.

blackberry gitgide batıyor başka piyasaya el atması lazım

Başından beri yanlış adımlar attı telefonlarında yaptığı kısıtlama onu daha kullanışsız yaptı çağı en başından beri takip etmemesi onun büyük hatası oldu ve lâyığını buldu açıkçası donanım bölümünü kapatması çok hoşuma da gitti

Tüketici taleplerini dinleyeceksin demek ki, hiçbir firma onun müşterilerinden daha güçlü değildir. Diğer firmalar da ibret alsın.

Ben 2 sene kullandım çok memnundum bu her sene yeni telefon çıkararan canavarlar bilinçli olarak Blackberry dizayn yapan müdürünü mü satın aldılar hep tüşlu telefon çıkardılar

tüh be pd9984 gelmeyecek mi şimdi ? :(

Darısı Windows Phone'un başına

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play