Bloomberg'den alışıldık iPhone 7 dedikoduları

Apple'ın bu seneki iPhone'un tasarımını büyük ihtimalle yenilemeyecek olmasının gizemli nedeni, aslında bu mu?

  • Zeynel A. Öztürk
Bloomberg'den alışıldık iPhone 7 dedikoduları

Yeni raporlar, Apple'ın iPhone'da yapacağı tasarım değişikliklerini önümüzdeki seneye sakladığını söylüyor.

Bloomberg muhabiri Mark Gurman'ın makalesine göre Apple'ın bu sene piyasaya süreceği yeni telefon, "iPhone 6 ve 6S'e benzer bir tasarıma" sahip olacak. Bunun nedeni Apple'ın büyük tasarım değişikliklerini iPhone'un 10. yıldönümüne, yani seneye saklaması. Gurman, bu seneki iPhone'un kulaklık girişini de kaldıracağını, bunun yerine Bluetooth ve şarj portundan bağlanan kulaklıkları kullanacağını söylüyor. Bir başka iddiaya göre Apple, özellikle Samsung gibi kamera konusunda önemli atılımlar yapan firmaların gerisinde kalmamak için bu seneki iPhone'a çift kamera ekleyecek. İki kamerayla çekilen görüntüler, tek bir fotoğrafta birleştirilerek "daha parlak ve daha detaylı" fotoğraflar oluşturulacak.

Son olarak Bloomberg'e göre yeni iPhone'da yeni, MacBook'takine benzer bir home düğmesi bulunacak. Bu düğme fiziksel olarak tıklama hissi vermek yerine, yüzey altından titreşim vererek çalışacak. Bu değişikliğin nedeni ise bilinmiyor.

Tüm bunlar yeni dedikodular olmasa da, gerçeğe dönüşmeleri halinde karşımıza pek alışmadığımız, üstelik sayı atlamasına rağmen beklediğimiz büyüklükteki değişiklikleri sunmayan bir iPhone çıkacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Aynı telefonun ismini değiştirip özelliklerini kaldırıp tekrar piyasaya sürüyor artı fiyatı çok yüksek. Piyasada daha ucuz ve daha özellikli birsürü telefon var. Zaten ios iyice android e dönüşmeye başladı. Ios devri ios 7 nin çıkmasıyla sona erdi. Android deki özellikleri kopyalayıp başına i koyup isimlendiriyor ve yenilik diye piyasaya sürüyor. Anlayın iphone sıradan bir telefon. Bazıları iphone u telefondan öte görüyor. Özellikleri zaten düşük işletim sistemini kendi yapıyor diye satılıyor...

@09 Ağustos 2016 17:33 kasılma olmadan 10larca ygulamayı kapatma ihtiyacı duymadan telefonu rahatça kullanabiliyormuyum..iphone alma nedenim

Debian, OpenSUSE, Fedora, Arch gibi büyük dağıtımlar mobil işletim sistemi de yapmalı. Büyük sponsorları da var. Debian'da paketlerin %99 unun ARM desteği var zaten. Ubuntu yaptıysa onlar neden yapamasın. Geliştirici olarak Apple uygulaması geliştirmek için bile para ödemek gerekiyor. Ki dağımtımların depolarına uygulama koymak bedava. sadece Ubuntu paralı olan uygulama sunuyor. Ama onlar da karın %3'ünü ver diyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play