Bluetooth ile PC ve Telefon Nasıl Bağlanır?

Bluetooth'u kullanarak PC'niz ve telefonunuz arasında nasıl dosya aktarımı yapabilirsiniz?

PC'nizle Telefonunuzu Bluetooth Üzerinden Bağlayın

Artık her telefonda ve birçok PC'de yer alan Bluetooth teknolojisi, verilerinizi kablo bağlantısını gerek kalmadan aktarmanıza izin veriyor. Bluetooth sayesinde dosyalarınızı cihazlarınız arasında rahatça gönderip alabiliyorsunuz.

Peki Bluetooth'tan nasıl faydalanabilir, kablosuz olarak nasıl dosya gönderip alabilirsiniz?

Kablonun ne kötülüğü var?

Kablo kullanmanın elbette bir zararı yok ancak her zaman en uygun seçenek olmayabilir. Örneğin PC'nizin boşta USB portu olmayabilir veya her zaman yakınınızda bir kablo bulamayabilirsiniz. Sebep hangisi olursa olsun, Bluetooth ile bağlanmak oldukça kolay. İlk kurulumu yaptıktan sonra çoğu zaman her şeyi otomatik hale getirebilirsiniz.

Nasıl bağlanacaksınız?

Öncelikle iki cihazda da Bluetooth'u açmanız gerekiyor

Android'li telefonların çoğunda bunu Hızlı Ayarlar menüsünden yapabilirsiniz. Buradan yapamıyorsanız, Ayarlar menüsünde Bluetooth'u bulacaksınız. iOS'ta Ayarlar'ı açın ve Genel başlığı altında Bluetooth'u arayın. Bluetooth'u etkin hale getirdiğinizde durum çubuğunda Bluetooth simgesini göreceksiniz.

Windows 7'de Başlat Menüsü > Cihazlar ve Yazıcılar > Yeni Bir Cihaz Ekle yolunu izleyin. Windows 10'da ise Başlat Menüsünü açın ve Bluetooth yazın. Bluetooth Ayarları üzerine tıklayın. Bluetooth kapalı ise açın ve Eşleştir'i seçin.

Ekranda beliren yönergeleri izleyin, sizden bir kodu doğrulamanız istenebilir. Bunu yaptıktan sonra telefonunuz PC'ye otomatik olarak bağlanacak. Bu kadar basit. Bağlantı, Bluetooth'u kapatana kadar veya cihazlardan birini kapatana kadar etkin kalacaktır. Bluetooth, kısa menzilli bir teknoloji olduğundan telefon, PC'nize 10 metreden yakın olmalıdır. PC'lerin ve laptop'ların çoğunun menzili, 100 metreye kadar çıkabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ben bunu 2006 beri yapıyorum sevgili chip 6630 telefonumdan çizim yapacagım resimleri çekip atıyodum tarayıcım olmadıgı için şimdi tarayıcım var pek kullanmıyorum çizim yaparken bazan telefonu pc ye baglayıp mikrofon ve kulaklık takıp bluetooth kulaklık yerine kullanıyorum

Eski bir teknoloji wifi direct gibi yontemler daha mantikli olacaktir

2017 yılında bluetooth ile veri aktarımı üzerine yazı paylaşmak. Mail gelince eski günleri anmak için eski yazıyı filan paylaştınız sandım cidden. Bunun yerine Wi-Fi üzerinden veri aktarımı üzerine yazı paylaşsanız daha faydalı olurdu.

Çok daha ileri teknoloji var,seçenekler var,

Bu kadar tepkiye gerek var mı ? Muhakkak işine yarayan olur.

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
PC'nizle Telefonunuzu Bluetooth Üzerinden Bağlayın
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir