BMD'den internet yasasıyla ilgili açıklama

Bilişim Muhabirleri Derneği, istenen "İnternet Yasası"na ilişkin endişelerini dile getirdi.

BMD'den internet yasasıyla ilgili açıklama

Bilişim Muhabirleri Derneği, "5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu" hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Açıklamanın tam metnini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu" hakkında istenen torba yasa ile yapılması istenen değişiklikler, kamuoyunu olduğu kadar, Bilişim Muhabirleri Derneği üyelerini de kaygılandırmıştır.

Yasanın yürürlüğe girmiş olduğu 2007'den bu yana, 5651 sayılı kanun hala tartışılmaya devam ederken, bugüne kadar uygulanan "uyar kaldır" modelinin terkedilerek, herhangi hukuksal bir karar olmadan yalnızca Bakan veya Telekomünikasyon İletişim Başkanı'nın talimatıyla engellenme getirilmesi tam anlamıyla bir sansür uygulaması olup "demokrasi" ile yönetildiği iddia edilen bir devletin normlarına uygun değildir.

İnternet trafik bilgilerinin zorunlu olarak kayıt altına alınması süresinin, 6 aydan bir yıla çıkartılması, kullanıcıların verilerinin işlenerek, kötü amaçlı olarak kullanılmasına, ya da en basit anlamıyla "fişleme" endişelerine yol açmaktadır.

Açıklamanın devamı, haberimizin sonraki sayfasında.

"Bu yasa Anayasa ile ters düşmektedir"

Bu yasa gerek İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 19 maddesi, gerekse Türkiye Anayasası'nın 26.'cı maddesi birinci fıkrasına yer almakta olan ifade özgürlüğü ile ilgili maddelere ters düşmektedir.

Daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Ahmet Yıldırım davası sonucunda 8.500 Euro tazminat ödemeye mahkum edilen ülkemizin ifade özgürlüğü karnesi ne yazık ki, bu tür "sansürcü" yaklaşımlarla hep kırıklarla dolu olup demokratik itibarımız uluslararası alanda zarar görmektedir.

BMD olarak özgürlüklerin başka özgürlüklerle sınırlanmış olduğunun farkındayız ve her türlü suçun, her türlü ortamda cezalandırılmasının kamu vicdanı açısından gerekli olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle İnternet ortamında işlenen suçların da, evrensel hukuk kuralları çerçevesinde, itiraz hakları saklı kalmak kaydıyla TİB ve benzeri atanmışlarca değil yüce Türk mahkemeleri tarafından değerlendirilmesi ve hükümlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. İleride bir takım siyasi kaygılarla, keyfi olarak kullanılabilecek yasaklamaların ülkemizi birçok boyutta kaos ortamına sokacağı endişesini taşıyoruz.

Yasa yapıcıdan beklentimiz, "ben yaptım oldu" zihniyetiyle hareket etmek yerine, BMD ve diğer ilgili STK'ların da konuyla ilgili görüşlerine dikkate almaları ve ileride uygulama aşamasında görülmesi muhtemel sıkıntıları bertaraf etmek adına kamu vicdanının sesini duyması olacaktır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz,

Bilişim Muhabirleri Derneği

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bizim girdiğimiz sitelerden, internette yaptıklarimizdan onlara ne? Onları neden ilgilendiriyor birisi bunu aciklayabilir mi bana?

@19 Oca 2014 17:52 bu gibi bilgileri birileri (genelde siyasi çevreler) elinde şantaj ve ifşa gibi maksatlar için toplar... istihbaratda dahil...

Aynen katiljyorum, akilli insanlar mantikli konusunca Boyle oluyor...

"Kaos Korkusu" her zaman kontrolü elinde tutan bir otoriteyi doğuracaktır. Bu da hiçbir zaman dünyada gerçek manada özgürlüğün olmayacağı anlamına gelir. Belki birgün! Yüzyıllar sonra! Gerçek kaosa diğer bir deyişle insanoğlunun kıyametine neden olacak sebepler ortadan kalktığında! O zamana kadar kontrollü kaosları yaşamaya devam edeceksiniz ama baktığımızda durum pek de içaçıcı değil. Durum iyiye gitmiyor. İnsanoğlunun geleceğinde daha fazla kontrol var. Gizli kapılar ardındaki hesap çarşıdakine uyacak gibi görünmüyor. Bugün dünyada yaşanan adaletsizlikler herşeyin sonunu getirecek. Kontrollü kaosların niteliği açıkçası herşeyi daha beter edecek. Dünyanın gerçeklerine sakın kulak tıkamayın! Bu gemi battığında herkes batacaktır... <Cleverman>

Benim internette ne yaptığıma kimse karışamaz karismamali

sözde demokrasi var bu ülkede sözde özgürüz irandan farkımız kalmıçak yakında bu millet hala daha neden uyuyor gözleri okadar körmü yada istedikleri omu

ulan var ya dünyada sizi bizi izlemeyen kalmadı, kimsi gizli gizli izliyor bilgilerimizi kaydediyor kimisi yasayla. Ama bence bu yasa gerekli. Daha önce gelseydi keşke, CHP başkanı sayın Deniz Bey bu hallere düşmezdi..

dışarıda polis, içeride filtre vay be.

Ya BMD ne böyle? Beden Kütle İndeksi BMİ gibi. Ben anlamıyorum böyle oluşumlar ne ara çıkıyor?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir