Bu 4 teknoloji, çok yakında tarih olacak!

Yakın geçmişte her yanımızı saran bu 4 teknoloji, çok yakın bir gelecekte tarih olacak!

Bu 4 teknoloji, çok yakında tarih olacak!
Kim kullanıyor?

Yakın geçmişte ve hatta günümüzde yaygın olarak kullanılan bazı teknoloji, altyapı ve cihazlar önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tarihe karışacak gibi görünüyor. İşte tehlikedeki türler...

Telefon kabloları

120 yıldır kullanılan kablolu telefonlar, cep telefonlarının yaygınlaştığı günümüzde neredeyse hiç rağbet görmüyor.

Herkes cep telefonundan arama yapıyor. Telefon kabloları ADSL gibi ucuz genişbant hizmetlerinin evlere ulaştırılmasında kullanılıyor. Fiber optik kablolar gibi hızlı ve geniş kapasiteli olmasalar da, hali hazırda kurulu bir altyapı olarak kendilerine bu şekilde bir kullanım alanı buluyorlar. Yapılması gereken yatırımı azaltıyorlar.

Ancak kablo internet ve fiber optik internet gibi hızlı ve asimetrik olmayan kablolu bağlantılar karşısında uzun süre hayatta kalmaları zor. Eski telefon kablolarının önümüzdeki yıllarda yeniden popüler olması, daha iyi alternatifler varken mümkün değil.

Nesli tükenenler: 2

DVD'ler için yolun sonu yakın

DVD filmler geçtiğimiz yıllarda oldukça popüler oldular. 2000'lerin başlarından bu yana kaliteli görüntü sundular.

Sadece kaliteli görüntü de değil, DVD ekstraları, ek altyazılar ve yönetmen yorumları, trailerlar gibi ekstraları barındıracak bol alan sundular. Üretimlerinin ucuz olması da uzun bir ömür sunmalarını sağladı.

Elbette video kaset kadar uzun ömürlü olmayacaklar; hatta olamadılar. Önümüzdeki yıllarda internet üzerinden video hizmetleri daha da gelişecek. Ucuz ve ulaşımı kolay bir alternatif olarak DVD'nin yerini internet alacak. Sadece internet mi? Hayır, kutulu bir ürün almayı seven, koleksiyon yapanlar için Blu-ray filmler zaten rafları doldurmuş durumda. DVD'nin fiziksel bir ürün olarak mirasçısı, kat kat fazla kapasite sunan Blu-ray diskler...

Nesli tükenenler: 3

Daha iyisi gelecek

DVD'lerden bahsederken internetin sunduğu imkanlara da değinmiştik. Bilgisayarınızın başında canınız istediği anda film izleyebileceğiniz hizmetler elbette avantajlı.

Kablo ve uydu TV hizmetleri de yavaş yavaş yerlerini internete bırakıyor. İnternet dünyanın her yanından yayını ekrana getiriyor. Yakın gelecekte ülkemizde de internet TV yayınları bu tür yayınların yerini almaya başlayabilir.

Tüketiciler yeni nesil akıllı televizyonlarda internet yayınlarını zaten izleyebiliyor.

Nesli tükenenler: 4

GPS cebe girecek

GPS teknolojisi değil ama tek yaptığı iş GPS hizmeti sunmak olan cihazların ömrü de uzun görünmüyor. Artık orta seviye, hatta alt seviye bir akıllı cep telefonu bile, satılan ayrı GPS cihazlarının sunduğu bütün özellikleri sunuyor. Başka bir deyişle GPS, cep telefonları için artık standart özelliklerden biri.

GPS cihazı satan şirketler de akıllı cep telefonları için uygulama ve hizmet satmaya çoktan başladı bile... Bu da rekabetin donanım değil, fiyat-hizmet üzerinde olmaya başlaması anlamına geliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Adsl ucuz mu? Ne zaman gorcez acaba

@25 Tem 2014 13:17 fiber gibi 100mbps ye 300tl vermiyosun sonuçta

Televizyonun yerini hiçbir şey tutamaz. Televizyon internetten daha iyi. İnternetten izlenen filmler donarsa veya bilgisayar çökerse ne olacak? Herkes televizyon yerine i7 işlemcili pc mi alacak? Televizyonun bozulması bilgisayarınkine göre daha zordur.

@ttbpc birader internet tv (iptv) yalnızca pc üzerinden kullanılmıyor artık bu işi yapan uydu alıcılar var ve bu iş için operatörler geniş bant bağımsız internet veriyor (bkz:tivibu)

kusura bakmayın ama bu teknolojilerin hepsi hala çok yaygın bir biçimde kullanılıyor. o yüzden biraz fazla sallamasyon yapmışsınız gibi geldi bana...

tv'nin ömrü bitmez.

yanlış okumuşsunuz kardeşler =) tv.nin ömründen bahsetmiyor kablo tv.den bahsediyor. yanı uydu çağına geçiş vs..

@26 Tem 2014 10:39 "Kablo ve uydu TV hizmetleri de yavaş yavaş yerlerini internete bırakıyor. İnternet dünyanın her yanından yayını ekrana getiriyor. Yakın gelecekte ülkemizde de internet TV yayınları bu tür yayınların yerini almaya başlayabilir." burayı okumadın herhalde. uydu tv de dahil.

Abi kablolu int kadar stabil birşey varmı? Wifi sürekli radyasyon... En azından pc için.

@26 Tem 2014 12:58 Bu kanıtlanmış bir şey değil

@27 Tem 2014 15:13 Kanıtlanmamış olan nedir ? Bu işin içindeyim ve bluetooth bile kesinlikle zarar veriyor, teknolojiyi kullandığınız için zararını kabullenemiyorsunuz.

@26 Tem 2014 12:58 kablolu internet öölecek denmiyor telefon kablosundan internet ölecek deniyor artık fiber optik kablolar kullanılıyor

@27 Tem 2014 18:49 büyük şeyler için küçük hasarlar kabullenilebilir bir kayıp

Sacmalik... 1- DVD formati olmez, en azindan 10 yil daha 2- Telefon kablo alt yapisi sadece internet icin yok, en guvebilir ve neredeyse sifir enerji tuketen bir sistem ayrica faks ve ISDN servisleri bir anda silinemez. 3- Dogru duzgun 720p online tv bile yok ama 2160p kablo yayini var, ayrica gecikme sureleri cok yuksek, dijital yayinin olmesi cok zor. 4- Tekefonlardaki gps baglanma suresi ile navigasyon aygiti arasibdaki farki bir arastirin, ayrica gittikce artan fonksyonelligi ile

@28 Tem 2014 03:18 ne kadar direnirseniz diren. Sonunda sen bile öleceksin. (:

@28 Tem 2014 03:18 1-) şuan bluray yazıcılar dvd yazıcılar kadar yaygın edğil ve 2 kat fiyatında ama kim 25-50gb bluray duruken 4 gb dvd ile uğraşır şuan dvdnin tek avantajı ucuz yolla küçük veri transferi yani dvd artır lider değil 2-) fiber optik yapı her alanda daha iyi (ucuzluk hariç) 100lerce mbps veriyi kilometrelerce kayıpsız iletiyolar 3-) kablo yayını her ilde yok 4) 10 saniye az beklemek için gps cihazına 500-2000tl arası fiyat ödemek mantıklı değil daha geniş yazılım çeşitliliği kullanan telefonlar daha pratik hangi gps cihazının yazılımı değiştirilebiliyor

Ziyaretçi 03:18 Cd-DVD yakinda ölecek.çünkü altarnetifleri var. Kablo ile internet ölecek artik herşey uzaktan olacak. Digital yayin simdilik ölmesi zor gibi çünkü interneti 1 ile bağlanan çok yer var.

anında ve kesintisiz uydu tv izlemek ölür mü hiç? bir de merak ettiğim birkonu var; uydudan internet mümkün mü? uydu tv gibi tamamen kablosuz olarak.

@30 Tem 2014 16:35 uydudan internet mümkün ama çok pahalı türkiyede ttnet süperonline kurumsal müşterilerine uydudan internet hizmeti veriyolar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir