Bu bilgisayar hiç çökmüyor!

Ne yaparsanız yapın, ne kadar zorlarsanız zorlayın, hiç çökmeyen bir bilgisayar olur mu? Oluyormuş!

Bu bilgisayar hiç çökmüyor!

University College of London'dan Profesör Peter Bentley ve meslektaşı Christos Sakellariou, aynı anda birden fazla görevi yerine getirirken çöken, kilitlenen geleneksel bilgisayarların ortaya çıkardığı sorunları çözmek için yola çıktılar. Vardıkları nokta, "geleneksel bilgisayar anlayışı tarih mi oluyor?" sorusunu sorduruyor.

Geliştirilen bilgisayar, belirli bir veri dizisiyle karşılaşıldığında yapılacakları belirten komut çiftleri barındırıyor. Bu komut çiftleri daha sonra makineye bağlı, rastgele seçilen sistemlere gönderiliyor. Her sisteme gereğinden fazla komut gönderildiği için birisi bozulursa diğerleri işi yapıyor. Her sistem kendi hafıza ve veri deposuna sahip olduğundan buralardan kaynaklanan hatalar sıfıra indirilmiş oluyor. Böylece sistem geleneksel bilgisayarların aksine "gerçekten" aynı anda birden fazla işlem yürütebiliyor. Günümüzde çoklu görev yapan bilgisayarlar aslında bunu farklı görevler arasında geçiş yaparak gerçekleştiriyorlar. Bu geçiş çok hızlı gerçekleştiğinden, sanki aynı anda yürütülüyorlarmış gibi görünüyor.

Çalışma mantığı geleneksel bilgisayarlardan çok daha fazla insan beynini andıran yeni sistemin, çökme riskinin kabul edilemeyeceği kritik görevlerde, örneğin insansız uzay uçuşlarında ya da askeri robotik alanlarından kullanılabileceği düşünülüyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Güzel bir sistem. İleride görmek umuduyla...

Bu metod üzerinde çalışılırsa belki gelecekte sağlam şeyler bekler bizi vov. :)

Yaptıkları birden fazla datacenterı birbirine bağlayıp özel bir yazılım ile çökme anında veriyi aktarmaktan başka bir şey değil. Yani herkes anlasın diye bu kadar da yüzeysel anlatılmaz ki...

pc calisirken hdd yi parçala bak ne oluo

Biz çökertiriz o bilgisayarı, yeterki imkan olsun.(:

gerçekten güzel bir gelişme.umarım geliştirilir ve makul fiyatlarla biz kullanıcılara sunulur.

zaten var çökmeyen sistem mac

@18 Şub 2013 19:31 Mac çökmüyor mu zannediyorsun şaka mı bu? Duydunuz mu gençler Apple fanboyunun biri Mac çökmüyor zannediyormuş. Hahahaha akşam akşam güldürdün. "Ciddi anlamda" hiç ama hiç never ever yüzde sıfır. Çökmeyen diyor. Bi mantık yürüt koskoca Londra Üniversitesi çökmeyen ilk bilgisayarı yaratmak için yola çıkmışlarsa araştırma yapmışlardır. Sen bütün Londra Üniversitesinden daha mı zekisin. Cevap bu mu "Mac çökmüyor." Bi bırak ya çökmeseydi adamlar deneme yapmazdı.

1998'den beridir çözülmüş bir vaka bu. Datacenter'a gerek yok. Steam'deki Cloud mantığı ile çöken pc hata ekranı vermeden düzelir. Nasıl ki bir oyunda hata aldığınızda ya da patch yapılmadığında otomatikmen steam client devreye girip dosyayı indiriyorsa, sistemde de problemli bir olay söz konusu olduğunda cloud'a yüklenen boot bilgileri ile karşılaştırılıp anlık dahi olsa değişmesi söz konusu olabilir. Tabi masaüstüne dönüldüğünde de neden ve nasıl bir hata alındığını, neyin geriye dönüldüğünü de detaylıca açıklayan bir günlük işletim sistemi tarafından kullanıcıya görüntülenebilir. Zor değil.

@18 Şub 2013 23:40 Adamlar oyun oynamıyor ki. Tamamen bulut işletim sistemli bir bilgisayar kullansan bile ana makinenin çökme riski hala var. Adamlar ne olursa olsun çökmesin diyor. Gizli devlet araştırmaları için yani.

çöker. sistem çökmelerinin çoğu sebebi elektriksel besleme ve regülasyon bozukluklarıdır. arızalanan bir PSU ile hiçbir tasarım sağlıklı çalışamaz. çevre birimlerdeki elektriksel sızıntı ve kaçaklar da cabası.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir