Bu sefer kaçış yok!

Apple'ın defalarca "olacak" deyip de bir türlü gerçekleşmeyen planı, galiba bu kez gerçekten oluyor!

Bu sefer kaçış yok!

Hüseyin Cem Köylü

Umarız Mac App Store ile aranız iyidir... Çünkü artık Macintosh bilgisayarınızın işletim sistemini yükseltmenizin yolu sadece ondan geçiyor. Evet, artık OS X, Mountain Lion'dan başlamak üzere, USB bellek ile gelmeyecek.

Apple Lion'u kullanıma sunduğunda, çok istemese de USB bellek üzerinde de dağıtım yapmak zorunda kalmıştı. Çünkü ortam sadece indirilebilir işletim sistemine uygun değildi.

Ancak Apple'ın yaptığı son açıklama "ilginç bir test oldu, fakat App Store'un yeni OS'u getirebilecek kapasitede olduğunu kanıtladık" şeklinde oldu.

İşletim sisteminin uygulama mağazasından indirilebilecek olması güzel bir fikir fakat kotalı internet kullanıcıları ve özellikle geniş bant bağlantıya sahip olmayan kullanıcıların ne yapacağı büyük bir soru işareti. Müsait bir Wi-Fi ağından işletim sistemini indirebilecek olsalar bile, bunun için mutlaka bir laptop'a ihtiyaçları olacak. Format atmak ya da sistem kurtarmak için nasıl bir yol izleneceği de ayrı bir soru işareti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Basılı medya olmaksızın işletim sistemi dağıtımı bence biraz sancılı bir geçiş. Geniş bant ne kadar yaygın olsa da geniş bant interneti olmayanlar var. Bu durumun değerlendirilmesi gerekirdi.

Birden fazla Mac'i olanlar, indirdikten sonra imaj dosyasını yedekleyip kuracaklar işletim sistemlerini.

Format olayı içinse Time Machine kullanımını yaygınlaştırmak istiyorlar gibi görünüyor. Sağlam bir kopya aldıktan sonra, sıkıntılı durumlarda aynı sürüme geri döndürme imkânı verdiğinden Apple bu sisteme güveniyor diye düşünüyorum...

Pardus'u 400-450MB'a düşürebilsek yani daha downloadable bir sistem haline getirsek, kullanmak isteyenler Pardus'a daha internet üzerinden daha rahat ulaşabilirler. Donanım sorunu yaşamayanlar, memnun kalanlar daha sonra şablonları pisi'de kayıtlı birincil , ikincil ve üçüncül paketleri de indirirler ve sistem tamamen kurulmuş olur...

kurtlu epıl işte:D

mac sahibi oloanların interneti zaten geniştir ve kotasızdır. ne kasıyorlar

geniş bant interneti olmayanın mac ile işi ne? orta gelir düzeyi için mac oldukça lüx! orta üstü gelir düzeyi için de geniş bant hiç sorun olmaz zaten, rahat rahat indirirler. zenginin malı züğürtün çenesini misali ...

Mac'i olup da kota sorunu olan ya da genişbant erişimi olmayan fazla insan yoktur herhalde. :)

Sen de yorum yaz