Bu site ev ödevinizi sizin için yapabilir(di)

Ücret karşılığında öğrencilerin ev ödevlerini yapan sitenin yarattığı tartışma ve kaçınılmaz son...

  • Selim Öztürk
Parayı ver, ödevini al!
faismesdevoirs.com: İnternet üzerinde ödev yapmak istediler ama...

Dünyanın neresi söz konusu olursa olsun, öğrencilerin en büyük kabuslarından biridir ev ödevleri. Bunun bilincinde olan bazı uyanıklar ise internette öğrencilerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek tarzda bir web sitesi açarak hem para kazanmaya, hem de öğrencilerin bu ödevleri kendi başlarına uğraşmaksızın hazır olarak internetten edinebilmesine imkan tanımaya karar verdi.

Elbette eğitim yönünden bakıldığında hiç de etik olmayan ve eğitime doğrudan köstek olan bu tür web sitelerinin savunulacak bir tarafı yok; ancak öğrencilerin sahip olduğu perspektiften olaya bakıldığında bu sitelerin son yıllarda yoğun bir ilgiyle karşılaştığı da su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tür sitelerin son halkası da üniversite mezunu bir grup Fransız'ın bir hafta önce yayına soktuğu faismesdevoirs.com isimli ödev sitesi oldu. Basit matematik sorularının cevaplarını 5 Euro karşılığında öğrencilere ulaştıran site, daha kapsamlı ödevlerde ise (yıllık ya da dönem ödevi gibi) 80 Euro'dan başlayan fiyatlar talep ediyordu. Sitenin kurucusu Stephane Boukris'in yayın hayatına henüz başlamış olan faismesdevoirs.com ile ilgili basın açıklaması ise şöyleydi: "Uzun bir süredir bu konuda bazı çalışmalar yürütüyorduk ve fark ettik ki gerçekten bu pazarda ciddi bir açık var ve bu pazara rağbet gösteren öğrencilerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil."

Sert tepkiler ve kaçınılmaz son!

Eğitim camiası ise faismesdevoirs.com başta olmak üzere bu tür web sitelerinin tümüne şiddetle karşı çıktı. Paris'te İngilizce öğretmenliği yapan Agathe Field'ın söz konusu siteye tepkisi ise şöyle oldu: "Gerçekten şok edici bir gelişme. Bu tür siteler yüzünden öğrenciler öğrenen bireyler değil, resmen tüketici durumuna gelmiş durumda. Eğitimin başlıca amacı öğrencilerin kendi başlarına bir şeyleri yapabilmesini sağlamak olduğu halde, bu tür sitelerin öğrencilere her şeyi hazır lokma olarak sunması kabul edilebilir bir olay değildir."

Sitenin kurucusu Boukris ise geçtiğimiz günlerde bu tür tepkileri anlayışla karşıladığını, ancak kendilerine fazlasıyla önyargılı bir şekilde yaklaşıldığını söyledi ve ekledi: "Biz sadece öğrencilere balık vermiyoruz; onlara aynı zamanda nasıl balık tutulacağını da öğretiyoruz. Zaten sistemimizde yer alan ödevlerin hepsinde bu ödevlerin nasıl hazırlandığıyla ilgili ek bilgilere öğrenciler kolaylıkla ulaşabilir."

Ve kaçınılmaz son: faismesdevoirs.com artık yayında değil. Önce hafta sonu boyunca sitenin teknik zorluklar yaşadığı ve Pazartesi günü tekrar açılacağı açıklaması yapılmıştı. Ancak dün geceden itibaren siteye girmek isteyenler, karşılarında şu Fransızca mesajı buluyor: "Kapattık, yaptığımız işin kendi değerlerimize zarar verdiğini gördük."

Kısacası tartışmaların gölgesinde büyüyen bir site, yine tartışmaların gölgesinde hizmet vermeyi durdurmuş oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ben bir öğretmen olarak, web sitesi kapatmayla olmayacağını düşünüyorum. Sonuçta web sitesinden aradığını bulamayan öğrenci ödevini parayla yaptırmaya kararlıysa bunun bin türlü yolunu bulabilir.
Öğrenciler, ödevlerini kendileri yaptıklarında kazançlı çıkacakları konusunda ikna edilmeli. Bir öğrenci yaptığı ödevin kendisine tamamen faydasız olduğunu düşünüyorsa zaten o ödevi yapmasın.

Aslında ödevler ve okulların yasaklanması lazım.

@09 Mar 2009 18:01 okullar yasaklansa insanlar nasıl eğitim alıcak hadi neyse ödevler yasaklandıı... okul nolucakk kimden alıcaz eğitimi

hem fiyatları yüksek hemde gereksiz bu işi ücretsiz yapanıda vardır

Türkiye de ki eğitim kalitesini düşüren en büyük etkenelrden biri bu durum !

burda daha kolay internet cafeden yapılıyo.

ben internet açtım

sa arkadaslar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play