Bu yüzükler bildiklerinize göre çok yetenekli

Üretimine yeni başlanan bu yüzüğü taktığınızda, akıllı cebinizle ilginç bir ilişkisi olacak!

  • Levent Öztürk
Bunlar bildiğiniz yüzüklerden değil!

Günümüzde hemen her Windows veya Android akıllı telefon bir yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi ile beraber kullanılıyor ancak data-aktarımı teknolojisinin günlük kullanımı büyük oranda benzin alımı gibi durumlarla kısıtlı kalmış durumda. Yeni başlayan bir proje ise bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor. Proje, sistemi basitçe yüzük üzerine taşımayı amaçlıyor. Sistem ise dediğimiz gibi oldukça basit bir görünüme sahip. Çelik bir bandın üzerinde, biri üstte biri altta olacak şekilde, vericileri taşıyan iki siyah şerit bulunuyor. Şarj edilme ihtiyacı duymayan sistem üzerindeki şeritler farklı bilgiler içerebilecek şekilde tasarlanmış durumda.

Yüzüklerin en genel kullanımı ise telefon kilidini açmak olacakmış gibi gözüküyor. Özel bir Android yazılımı yüklendikten sonra, yüzük telefona dokundurularak kilidi açabiliyor. Bu sistem sayesinde hem telefon güvenliği sağlanmış oluyor hem de kullanıcıya hızlı bir kilit açma seçeneği tanınmış oluyor.

Yüzükteki iki şerit hem topluma açık hem de özel bilgileri taşıyabilir durumda. Özel bilgiler size ait olan şifreler gibi bilgileri içermekteyken, topluma açık bilgiler diğer insanlara sunabileceğiniz ulaşım bilgileriniz, kişisel bilgi kartınız gibi bilgileri içermekte. Üreticilere göre, daha girişken olan bilgi hırsızları, açıkta duran yüzüğü "kırabilirler" ancak yapımcı iki şerit sisteminin çoğu insanın yüzüğün içeriğine bakmasını engelleyeceği konusunda "oldukça emin."

"NFC Ring" olarak geçen bu sistem türünün ilk örneği olmasa bile, bu teknoloji daha çok oyuncaklarla sınırlı kalmıştı. Her ne kadar NFC özelliğine sahip bir akıllı telefon bu yüzüğün yapabildiği her şeyi yapabilir konumda olsa da, sadece yüzüğünüzü bir yüzeye dokundurmak telefon ile uğraşmaktan çok daha pratik ve teknolojinin gerçek amacına daha yakın olsa gerek.

Yüzüğün Eylül ayında 20 dolar gibi bir fiyattan satışa sunulması bekleniliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Güzel bir ürüne benziyor :)

iyi fikirmiş

mantik akiyo vallahi.. cok da kullanisli olacagi kesin.. almamak delilik olur sanirim

@28 Tem 2013 21:14 hepiniz büyük şirket CEO'larısınız sanki yaw :D güvenlikmiş :D yükle bi antivirus yazılımı bitti gitti :D

hakikaten çok güzel parmak izi okuyucudan/yüz tanımada/ses tanımaya göre daha işlevsel ve daha güvenilir

@28 Tem 2013 21:24 nasil daha guvenilir ya saka misin nesin

hamilelerde bu yüzügü takabilecekmi? acaba? fetbacı başına sormak lazım :)

@28 Tem 2013 21:44 Teknoloji tartışıyoruz din değil her yerde varsınız bi rahat verin artık nasıl zihniyetin ürünüsünüz enaz o lafı dien adam kadar seninde zekandan şüpeleniyorum :S

Ya bırak Allah aşkına iyice abartıldı bu olay. Küpesiydi kolyesiydi piercingiydi dişindeki dolguydu, başka ?

@28 Tem 2013 21:50 giyilebilir teknolojiler geleceğin kendisi yakında telefonlarımızı cebimizde taşımayacağız bizim bir parçamız olacak google glass gibi

parmak izini tercih ederim.

yüzük çalınabilir

yazılanların hepsını yapsın satın almayan ..

ya güvenliki yerlerde tamam da, telefonumun kilidini açmak için para mı bayılacağım o kadar :-D

gereksiz sadece gereksiz

Güvenlik problemi var. Böyle yapılmaz bu işler.

kıymetlimsssssss

Gereksiz ve saçma :)

Gereksiz değil, neresi gereksiz? kredi kartı, akbil vb yerine nfc li yüzüğü yaaklaştıracaksınız. Telefonun kilidini açmak için tuşa basmak zorunda kalmayacaksınız. Bazıları güvenliksiz demiş bir düşünün cüzdanınızı çalmak mı kolay, her an parmağınızdaki yüzüğü mü?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play