Bunun orada ne işi vardı?

Apple App Store'da satılan bu "hiçbir şey yapmayan" uygulama, meğer lisanslı bile değilmiş!

Hüseyin Cem Köylü

Geçtiğimiz günlerde nasıl olduysa, resmi olmayan bir oyun, onaylanarak Apple App Store'da yerini aldı hatta en çok indirilen ücretli uygulamalar listesinde 2. sıraya yükseldi.

Herkes tarafından bilinen ve çok güçlü bir marka olan Pokemon'un telif haklarına sahip olan Nintendo, Pokemon Yellow isimli bu uygulama için telif hakkı isteyebilir. Fakat tabi, endüstriyle içli dışlı olmayan binlerce kullanıcı bu uygulamayı gerçek sanıp indirmiş durumda.

Oyun sadece lisanssız değil, aslına bakarsanız oyun bile değil. Uygulama hiçbir şey yapmıyor. Binlerce kullanıcının olumsuz yorumları arasında uygulamanın açılmadığı görülüyordu. Zaten Apple, biraz geç kalmış olsa da, hatasını anlayıp uygulamayı mağazasından kaldırdı...

Sony, Android Market'te bulunabilen Playstation markalı oyunları yayınlıyor, Microsoft ise Windows Phone için Xbox Live platformuna sahip. Fakat Nintendo, herhangi bir Nintendo-dışı cihaz için oyun pazarlama yoluna gitmeyi düşünmediklerini açıkladı. Tabi gelecekte fikir değiştirebilirler. Bir Nintendo yetkilisiyle yapılan görüşmede, yetkili bunun bir gün gerçekleşebileceği gerçeğini reddetmedi.

Pulitzer ödüllü karikatüristin çizimlerinin bulunduğu uygulamaya izin vermeyen App Store, çalışmayan ve sahte bir uygulamaya nasıl izin verdi; bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bilinmiyor bilinmez de tabiki çünkü apple bunu bilerek yapıyor kötü illet iş olsun.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play