Canlı kutucuklar masaüstüne sabitlenebilsin!

Windows 10 ile masaüstüne önem veren Microsoft, daha önce "gömdüğü" bu özelliği geri getirir mi?

Canlı kutucuklar masaüstüne sabitlenebilsin

Windows 8'de çoğumuzun özlediği özelliklerden bir tanesi, Başlat Menüsü'nden sonra muhtemelen masaüstü araçları. İlk olarak Windows Vista'da karşımıza çıkan masaüstü araçları (ya da Microsoft Gadgets), 2012'de barındırdığı güvenlik açıkları nedeniyle kaldırılmıştı.

Araçları Windows 8'e eklemeniz, Microsoft'un desteklemediği yolları takip ettiğiniz sürece mümkün. Ama bir süredir, Microsoft'a farklı bir kullanıcı talebi geliyor: İstediğimiz herhangi bir yere sabitlenebilen canlı kutucuklar...

Birden çok monitör kullananların sayısının bugün hiç de az olmadığını düşünürsek, canlı kutucuklar için artık çoğumuz fazlasıyla alana sahibiz. Microsoft, canlı kutucukları başlat menüsüne eklemiş bulunuyor. Aynısını masaüstüne de yaparak işlemci, RAM kullanımı gibi bilgileri, haberleri ve hava durumunu görmemizi kolaylaştırabilir.

Görsel: Neowin.net

İnternet üzerinde çok sık dile getirilmeye başlanan bu istek, Microsoft'un masaüstüne yoğunlaştığını düşünürsek, çok da mantıksız değil. Eğer siz de aynı şeyi düşünüyorsanız, Windows Feedback uygulamasını kullanıp, Desktop > Desktop background yolunu izleyin ve aynı konudaki geri bildirimleri bulmak için "tiles" sözcüğünü aratın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

kötü bir fikir değilmiş :D

lüzumsuz bir özellikti. gelmesedeolur

Fikir gayet güzel bence. Ek olarak Windows Phone daki saydam kutucuk özelliğide desteklenirse duvar kağıdını kapatmaz daha güzel olur.

masaüstü araçlarını özleyen biri var mı gerçekten? ben Vista'da kurduğum anda kaldırmıştım araçları.

Bende senelerce Windows 95 den başlayıp Windows 8.1 'e kadar hep Windows kullandım ama yolum Hackintosh ve dolayısı ile Yosemite ile kesişince gerçek işletim sistemi neymiş anladım. Linux mu ? Hiçbir zaman adam olmayacak !!!

@26 Eki 2014 20:07 Üfürükten teyyare, selam söyle o yare. Uydurmanın sonu mu var...

Aero glass özelliğini versin de ne yaparsa yapsın

windows 7 çok canlı duruyordu bencede iyi fikir.

Olması gerekir.. Win8de 1 nevi gadgets toplu tek sayfada toplanmış hali değilmiydi.. Win8 sorunu Metro arayüzünün 2. masaüstü şeklinde olmasıydı. Masaüstünde Hem o anki donanım kullanımını hemde kısayollar ile diğer program ve uygulamalara ulaşmak için Win10 gadgets iyi olur... MS win8 ile kullancıların geri dönüşlerini kaale almamasının cezasını çekti, Başlat menüsü yok diye Win8 almadılar aldırmadılar...Win10 ile kullanıcılar ile ters düşmek isteyeceğini sanmam, Vista ve Win7de gadgets ram kullanımı fazlaydı, o dönem ki PClerde 4gb ram kullanımı düşünürsek pekde kullanılmıyordu, Şimdilerde ise 8gb ram standart olduğundan Win10 ile gadgets uygundur:))

gzlmiş....................................

Taklitçiler... KDE'nin plasmoidlerini taklit ediyorlar.

bence metrodaki sistemi, bu kutucuklar için yapsın, sağda solda duracağına, tıklanınca bu araçlara ulaşabilelim.

Ne gereği var madem verecek metro arayuzu niye canlı kutularla doldurdu

eski dadget win8 deki gigi aktif edile biliyor win8 rp gadget. kutucukları masa üstüne ekleryebilmek de gözel kullanışlı olur okutalar sonunda bi işe yarar. ençok netvork metre ve cpu gpu temp yük durumu olsa iyi olurdu.

Metro varya ne gerek var boş işlerle uğraşmayın

Mantıklı bence süper olur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir