CD: 30 yılda çok yıpranan eski dost...

Güzel bir gençlik geçirdi; müzik dinledi, resim gösterdi, oyun oynadı... Ama şimdi o da yaşlandı...

  • Ümit Öncel
30 yılda çok yıprandı
O artık 30 yaşında bir ihtiyar delikanlı.

30 yaş insan için yolun yarısı bile değil. Hatta tıp teknolojisi bu hızla gelişmeye devam ederse belki de bir gün yolun dörtte biri bile olabilir. Ama zaman herkese adil davranmıyor. Aramızda artık 30 yaşında biri daha var ve geçtiğimiz 30 yıl içerisinde yoktan var oldu, şöhreti tanıdı şimdi ise yavaş yavaş kaybettiği ününü bir kenardan seyrediyor. Her ne kadar hala yoğun bir şekilde kullanılsa da, daha yenileri, daha iyileri onu artık ikinci plana attılar bile. Eski dostumuz Compact Disc'ten bahsediyoruz. Artı o da orta yaşa ulaştı...

İlk olarak 1979'da başta Philips'in ve ardından Sony'nin katkılarıyla standartları oluşturulan CD bir anda popüler olmadı. Ancak 1982 yılında Billy Joel'in 52nd Street adlı albümü CD'de piyasaya sürülen ilk albüm oldu. Yaygınlaşmaya başlayan CD çalarlar sayesinde 1983 yılında Beatles albümü 30 milyon sattığında ise şöhretin tam anlamıyla tadını çıkartmaya başlamıştı. Fakat ilk yıllarında herhangi bir kopyalama önlemine sahip olmayan CD'ler müzik üreticileri için önemli bir sıkıntıydı. Ayrıca CD'lerin hala tam bir standarda sahip olamaması kullanıcılar için de sorunlar yaratıyordu. Ancak her güzel şey gibi CD'lerin de 2000'lerin ortalarında sonu gelmeye başladı. MP3 ve MP3 çalarların yükselişi CD'lerin de düşüşünü başlattı ve o zamandan beri de düşüş durmadı. Sadece 2008'de CD satışları %20 düştü ve 2009'da da düşmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

ölecekler.... allah rahmet eylesin :-)

Cdnin her zaman yeri vardır, evet mp3 çıktı ama mesela çoğunlukla aracınızda dinleyeceğiniz mp3ler cd de olacaktır, cd 650-800 mb veri almaktadır ve bu çoğu media için optimum bir büyüklüktür.

Bir DVD içinde 5-7 arasında divx film saklanabilir, yanlız bu teoriktir, çoğu kişi bunu bu şekilde kullanmaz, birey bir disc=bir film şeklinde algılamayı, salonunda bir disc takıp bir film izlemeyi tercih eder. 700mb bir cd 5+1 ses kalitesinde olmayan bir filmi almak için gayet yeterlidir.

Flash diskler ve hafıza kartları her nekadar daha ekonomik görünsede daha bir çok kişinin dvd oynatıcıları bu aygıtları desteklememektedir ve hala bu aygıtları desteklemeyen dvd oynatıcılar satılmaktadır.

Bu yüzden cd satışları ne kadar düşerse düşsün, cd uzun bir süre yerini korur, cdnin soyu tüknemez.

VALLA BENCE YANLIŞ TESPİT. TAMAM 10 SENE ÖNCEKİ GİBİ ZİRVEDE DEĞİLDİ AMA GÜNÜMÜZDE YİNE EVRİM GEÇİREREK İLERLİYO HALA. ÖNCE DVD DEDİK, ŞİMDİDE BLUE-RAY OLDU.
BENCE HALA POPİLER :))

CD lerin yerini SD kartlar veya benzerleri alacaktır devir artık nandflash devridir.

30 yaşı yaşlı mı yau. Aşk olsun. Alındım şimdi :)

nasıl tanıttınız öle ağlayasım geldi :)

CD - 4.7GBDVD - 8GBDVD - HDDVD(Erken kaybettik iyide oldu) BluRay .... Uzar gider... İsimler değişir, boyutlarda değişebilir ama biz uzun bir süre daha CD kullanacagız.
Hmm şimdi aklıma geldi. Hazır yeriyken söyliyim, Fear2 demosunu DVDnizden kuramadım 2 aylık DVDRW(Samsung Sata) moturu bilya dagıtmış neyse uzun bir sure daha cizik CD, bilya dağıtan suruculer idare edecegiz.

hala cd kullanıyorum :D külüstür çalışmaya devam ettikçe terfi edemicek ama dvdlerim de var XD

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play