Cep telefonlarında Türkçe karakterler olacak

Ulaştırma Bakanı, Türkçe harflerin cep telefonlarında tanınmasının kabul edildiğini açıkladı.

  • Selim Öztürk
Cep telefonlarına Türkçe balans ayarı

Yıldırım, uluslararası cep telefonları üreticileri birliğinin, geçen ay Meksika'da yaptığı toplantıda, ç, ş, ü ve ı gibi Türkçe karakterlerin cep telefonlarında tanınmasını benimsediğini belirtti. Bundan böyle üretilen bütün cep telefonlarında Türkçe harfler yer alacak.

Cep telefonlarında halen Türkçe'de kullanılan harflerin tamamı olmadığı için, Türkçe geçilen mesajlarda daha fazla ücret alındığını anımsatan Yıldırım, kabul edilen bu kararla Türkçe olarak mesaj geçmek isteyen herkesin önemli oranda tasarruf sağlayacağını söyledi.

Yıldırım, "Bunu hala birçok ülke başarmış değil. Örneğin İspanyollar da uğraşıyor, Araplar da. Ama henüz başaramadılar" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çok anladığım bir konu değil ama mesajlarda kullandığımız, ne biliyim bir parantez işareti bir soru işaretinden farkı ne ki türkçe karakterlerin? Farkı ne ki de kullanıldığında fazla ücret alınıyor?
Saçma birşeydi zaten, sadece Türkçe için değil. Tüm dünya dillerinde, global olmayan harfleri normal bir sembol olarak görmenin zararı nedir ki?

@Crazyshark7274
Türkçe karakterle ilgili daha önce yazılan yazıda bu olayın sebebi yazmaktaydı aratıp bulursanız yanıta ulaşabilirsiniz...

Bunda herhangi bir saçmalık yokki! Bundan yıllar önce yapılan toplantıda ülkeler katılıp kendi karakterlerini göstermişler ve buna göre bir tablo hazırlanmış ve bu tablo ile 2^7 (2 üzeri 7) yani 128 karakter benimsenmiştir. Bunların dışında kalan karakterler de ayrı bir tablo olmuştur yani 2^8, yani 256 karakter. Bu aradaki 1 bitlit bir fark ise mesajda sadece bir kere farklı karakter kullanıldığında her karakter için geçerli oluyor ve mesaj gereksiz yere şişiyor. Bu yüzden de 160 değil daha az karakter yazıyoruz. Asıl saçma olan zamanında Türkiye'ye de teklif yapıldığında oralara gidip de toplantıya katılmayan kişilerdir.

zamanında türkiye toplantıya katılmadı ve senelerce bu sorun sürdü.suçlu o zamanın hükümetidir.

yeni yasa çıkacak ve bu karakterler yuzunden fazladan ucrete tabı tutulması durumunda GSM saglayıcısı tarafından karsılanacak ve musterı magdur edılmeyecek denmıstı gecen sene demek kı boyle bır hazırlık var ve bız yaptık musterı rezıl olmadı demek ıcın boyle bı sehır efsanesı cıkardı GSM saglayıcıları
ama hala ortada oyle bır uygulama yok artık yenı cep telefonlarında olursa rahatlarız tabıkı mesaj yazmak ıcın yenı telefon alacak yokturl
telefonlara ınanılmaz ozellıkler eklenecegı ıcın rahat rahat mesaj yazma keyfı ıcın kım bılır ne kadar para bayacagız
benden tavsıye symbıan telefonların hemen hemen hepsınde yazma dılını degıstırebılıyorsunuz
ıngılızce olarak kullanın problem kalksın aradn yazarken turkce kararkterler cıkmaz boylece
boyle bır ozellık yoksa telefonun tamamen ıngılızce kullanın
nasıl olsa mıllet artık otomatıge baglı kullanıyor araba surerken serı mesaj atanlar var aramızda :D

onca senedir aklınız neredeydi ? 20 sene sonra da 3g ye geçersiniz siz.

Ğ? nerede?????

Bundan ta yıllar önce, bu cep telefonlarında ASCİ karakterlerin kullanımı ile ilgili standartlar belirlenirken, Türkiye'den de bir heyet bulunuyordu. Fakat el oğlu bu işle uğraşırken bizim makus kaderimiz, "Türk idarecileri" şehri gezelim derken malesef görüşmelerde bulunmadıklarından, Türkçe harflerimiz cep telefonlarında kullanılamamakta. Ne acı dimi? Ulaştırma Bakanı' nın cep telefonlarındaki karakterlerle ilgili açıklaması da ne alaka ayrıca bu ülkede anlamak mümkün değil. Heralde SMS karakterlerin de ulaşımı ile ilgileniyor kendisi. (Amaaan banane ya! Sanki Deniz Bakanlığımız" mı var da Ulaştırmaya takıldım) Neyse işte olayın uzamasının bugünkü tüm sorumluluğu, bajsettiğim "idarecilerdir", bunu diycektim...
Fazladan alınan kontörleri de geri öderler kaymaklı emekli maaşlarıyla heralde! (Tüüüh! gene laf soktum, pardon)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play